Hanoar : list jevrejske omladine Jugoslavije

'Statuta«. Osiečko ie Savezmo Viieće dalo ŽiVOg odraza tadaniem raspoloženiu u omladini, da se postigne sporazum s dviema omladinskim orvanizaciiama, koie su se iz poznatih razloga odijelile od našeg Saveza. ()siečko ic Vijeće tražilo u iedmu ruku unapređenie izletničkog rada, a u druvu Što skoriji sporazum sa Ahdut Hacofim i Organizaciiom Sefard'ske Omladine.

Pregovori sa Ahdutom. Odmah poslije Viieća Padni Odbor delegirao ie nekoliko svojih članova da pregovaraju sa Ahdutom i OSO. Pregovori sa Ahdutom mešto su se bili otegnuli, ier ie Ahdut iz razloga svoie tradiciie i u uvieremiu, da se u ovome momenti učvršćuie, stavio prijedloge o suradmi, koie Radni Odbor iz sasvim principiielnih razloga niie mogao prihvatiti. O povratku u Savezne redove niie moglo biti ni govora, nego samo o suradnii u vidu fuzile i to otprilike u ovoi formi: mad vodstvima Ahduta (Hanhaga) i Saveza (Radni Odbor) bilo bi iedno zajedničko | vodstvo, koie bi rukovodilo zailedničkim radom. Ujedno bi se Savezme izletničke grupe (šomrim) imale spojiti sa postoiećim kibucima Ahduta. Kako rekoh, iz principijelnih razloga a i iz mnosih praktičnih (naročito zajedničko vodstvo) Radni Odbor ie te priledloge odbio i neprestano naglašavao, da ice naizgodniii momenat za DO{Duno ujedinienice obiju organizacila i da možemo pristati samo na to, da Savezu pristupi cileli Ahdut sa svim kibucima kao samostalnim Saveznim udruženima. Nakon duzih debata te popuštania sa obie strane. složili smo se konačno sa Hanhagom Ahduta u već objavlienm uglavcima.

Fuziia. Tako ice provedena fiuzi{a Ahdut Hacofim sa našim Savezom. Radni Odbor proširio se tako, da, ie ciiela Hanhaga stupila u ni i to dr. Šalom Freiberger kao potpredsiednik PR. O-a. a Slavko Weiss ı Riki Kohn kao izletnički referenti (i tako bili u tom referatu uz našeg referenta Milana Goldnera). Svi kibucim (Zagreb, Saraievo, Brod, Brčko. Subotica) postain redovns Savezne jedinice te sa Već postoiećim Šomerskim iedinicama potpadaju pod referat, koji se privremeno prozvao »AHdut Hacofim — šomerski referaf«.

Ova ic fuzila oduševlieno primliena u svim krugovima i omladine i ciionističke iavnosti. Budući da su neki uvlavci bili privremene naravi a u Vezi ie sa zaiedničkim kempom i sletom nastala i nova era u Životni našeg Saveza, Radni ie Odbor sazvao Izvanmredno Savezno Vijeće da čuje mišlienie omladine o svim tim pitanilma te da se viseća pitania konačno urede.

Pregovori sa Orze. Sef. Oml. U toi točci moram nažalost izvijestiti, da nastoiania Radnog Odbora, da se i u tomi pitaniu dođe do želienog rezultata, nisu dosada uspiela. Pregovori su na inciiativa Radnoz odbora započeli odmah nakon S. V., ali već na prvim sastancima s predstavnicima, OSO morali smo se boriti protiv nepovjerenja, s kojim su nas u svim našim priiedlozima. susretali, pa smo i nehotice dobili dolam, da se na drugoi strani zapravo i ne radi toliko o istinskom spDorazumu. Mi smo priznali opravdanost niihovih zahtiieva za kulturnim pridizaniem seflardskogz Žživlia, speciialno omladine, no u političkom pozledu smatrali smo, da ie neophodno potrebno iedinstvo svih ostalih akcija. Stoga smo predlagali izviesne »autonomije« w kulturnom pogledu eventualnim osnutkom posebnog referata u Radnom Odboru za ta specijalna pitania sefardske omladine. Međutim predstavnici OSO tražili su isprva neke vrsti »Rahmenverband« sa zaiedničkim vodstvom. To smo alimine odbili iz principiielnih i praktičnih razloga, ier si nismo mogli zamisliti ni funkciiu ni odnošai toz vodstva naprama dva posve autonomna Saveza. Predstavnici OSO nisu se žacali ni da nam kažu, kako mi ne trebamo više na Bosnu ni računati i kako moramo i Aškenaze u Bosni žrvovati i slično. Konačno ie ioš s niihove strane predloženo, da se pristupi suradnii u vidu kasniie fuziie ali uz garanciie da će se osnovati posebni »Sefardski podsavez« pod koli bi potpala Bosna, Južna Srbiia i Dalmacila, te dalinie zaranciie, čili dohvat mi nismo mogli ni zamisliti. I fai smo priiedloz morali iz prinicipiielnih i praktičnih razloga. odbiti i na-

274