Hanoar : list jevrejske omladine Jugoslavije
da želi izvršiti dužnosti koje je time preuzela. U radu ona traži pomoći od starijih, moralne ı materijalne, ali je isto tako spremna da pomogne, moralno ı materijalno, svaku veliku akciju.
Ovi će listovi, zacijelo, moći da pričaju i o toj saradnji, o učešću starijih u radu omladine i o radu omladine.u općenitim akcijama.
No pored stvarnoga izvještavanja o radu i stvarne kritike njegove, biće naš »Hanoar« glasnikom težnja ı čežnja koje pokreću naše židovstvo, biće vjeran odraz našega stanja i previranja, pokreta ı borba u nama samima il; s protiynim strujama oko nas.
Kao god što hoćemo da ovdje odrazimo i prikažemo sebe, iskreno i pošteno, tako isto težimo da prikažemo sve bogatstvo židovskoga duha u prošlosti ı u sadašnjosti. Tepajući, možda, mucajući nevješto i neuko, nećemo se stidjeti da iznosimo to bogatstvo koliko god možemo prema svojim sposobnostima i svome znanju.
Naš cilj nije literarna revija, naš se rad ne smije mjeriti literarnim mjerama. Literaran je samo oblik: no suština je našega rada u tome: da u »Hanoaru« prikažemo sebe u svojoj nesavršenosti ı u težnji za savršenstvoni. da prikažemo židovske vrednote kako se odrazuju u nama — ı da time prernostimo Jaz između židovskog blaga i naše sirotinje, da se obnavljamo zrno po zrno ı da se obnovimo u punoći Žžidovstva!
ING. OTO RECHNITZER: REVIZIJA
Posljednji su događaji u cionističkome pokretu, naročito nemiri prošle godine, umjetno stvreno pitanje Židine naricanja, Česti protivuriječni IzVjeEštaji različnih komisija te kao kruna svega privremena zabrana useljenja u rec Jisrael, unijeli razumljivu zabunu u cionističke redove. Događaji, tako reći bez ikakve logične povezanosti, rušili su se nemilosrdno na nas koji smo u ovo deset godina poratnog cionističkog razvitka ı rada gledali neprekidni porast postignutih uspjeha. A danas vidimo da razvitak palestinskih događaja udara smjerom koji nikako nije u skladu sa željenim ciljem i s uloženom energijom.
Nema sumnje da su u životu naroda i država ovakvi i slični momenti od presudne važnosti. Oni su raskrsnica na kojoj zbog ukrštavanja različnih interesa narod, po svojim vođama. intuitivnom snagom ima da izabere nove metode i putove svoga Života. Nisu svi narodi, baš kao i svi ljudi, toliko vidoviti, da u presudnim momentima odaberu put koji je najbolji. Često su novi putovi toliko protivni starima, da politička raskrsnica znači potpunu reviziju narodne i državne politike. Odatle, eto, ı »reoizija« koja je u posljednje doba ušla punovažno u svakidašnjost cionističkog života.
Zahtjevi revizionizma Oladimira Žabolinskog zapravo nisu neposredna posljedica najnovijega razvoja cionističke politike. Zahtjev za revizijom
2
| |
cz— <