Hanoar : list jevrejske omladine Jugoslavije

'bezuslovnu pobjedu. Svaki omladinac ı omladinka morao bi da čita te članke ı govore :samomu sebi ı svojoj zajednici!

Cijena knjizi dinara 10.—. Narudžbe prima Radni odbor Sžou, Zagreb, Ilica 38|II.

Umjetnički pregled NAŠ UMJETNIČKI PRILOG

Ako se ikad posvetio mlad umjetnik s ·.opravdanom predanošću svome djelu, a ono je Slavho Bril nastojao da madgrobnion s}bomenihom Leona (Ueissa potpuno ı predano udovolji svojoj zadaći. Leo Weiss, muzički talent koji je budio najljepše nade, pobudio Je svojom tragičnom smrću u svih znanaca pravu prepast. Ali Slavko Bril nije smio da ovo zaprepaštenje, ovu grozu nad svirepojn sudbinom unese u nadgrobni spomenik Leona Weissa. Samo anđeosko predanje, ljiljanska čistoća 1 neizmjerna poniznost mogle su da budu oznake spomenika koji ima da ovjekovJeči toga umjetnički nadarenoga ·mladoga Židova koji je umro i za porodicu i umjetnost prerano, ali ne bi u svojoj vedrini ı čistoj predanosti dopustio revoltiranje nad ·slijepim udesom.

za

Vodeći računa o tradicionalnim zaprekama, koje u nas ograničavaju kiparske mogućnosti nadgrobnih spomenika, Bril da plastičnim reljefom izreknc ona titranja koja lebde iznad groba Leona Weissa.

morao je

U nizu Brilovih djela ovaj je nadgrobni reljef nov dokaz njegovih kiparskih kvaliteta ı njegove duševne sposobnosti da stvori ono Što je zaista potpuno umjetničko oživotvorenje zadatka. U savršenom skladu s reljefom komponirao je Slavko Bril i čitavu kamenu aihitekturu ovoga spomenika koji i po svojoj ·cjelin: djeluje otmjeno i fino.

Dr. Cvi RotBmiiller

IZLOŽBA KIPARA BERNFESTA

Bernfest je bio našoj židovskoj javnosti ·'dosada poznat samo svojom plastikom za Ex Lbris vinjetu Keren kajemeta. Međuto je priredio od 4 do 15 X u Zagrebu (u salonu UlTich) kolektiynu izložbu kojom smo tek pravo upoznali svestranost njegovih kiparskih radova. Iza ove izložbe može se bez pretjeriva-

9

nja reći da je Samuel Ojbtor Bernjest ušao punovažno u savremeni umjetnički život Jugoslavije, i po ozbiljnosti i po zrelosti svojih djela. A židovski moment u njegovu radu? Naša je židovska sredina potpuno asimilirana 1, u cjelini, bez ikakvih židovskih vrednota i životnih forma koje bi istinski mogle da inspiriraju one umjetnike koji po SVOJOJ Pprirodi nemaju političkoga, aktivistički propagandnoga smisla. U umjetnika iz naše sredine židovski je biljeg većma naglašen nego prirođen, većma u temi nego u samonikloj Tfermi. Istom dubljom analizom moći ćemo da nađemo ima li u njihovu proživljavanju ı stvaranju židovska nota.

Po temama, Bernfest nema nikakvih veza sa židovstvom. Nijedan od portreta niječ židovski, a njegovi su ostali radovi opće ljudski. No ekspresivnost duhovnog izražaja u jednih, a koncentrirana dinamika u drugih djela mogu se, bez sumnje, da tumače židovskom baštinom u njegovu stvaranju. I u jednom i u drugom slučaju ostaju njegove žene (jer je izložio u Zagrebu gotovo same žene) pokrenute iz nutrine, potpuno motoričke, a nikad senzoričke, da se poslužimo Buberovim riječima. I samodopadnica i somnambvula, i plesačica i žena u iščekivanju ostaju svagda pokrenute iz sebe, a ne iz vana. Nije tu slika koja pada u njih, nego one zaista projiciraju svoju duševnost u vanjski svijet. U drugih b. Leda morala da bude slika izvana probuđene strasti ili nasilnoga milovanja; u Bernfesta je Leda smirenje nagona, koje se tek služi Zevsom-labudom., dok je pravi akter ona sama: žena na vrhuncu zadovoljene sirasti.

U ovome je svojstvu, za mene, izvor njihove umjetničke vrijednosti. Upravo. zboz toga, ove su Žene utjelovljenc duše, duše i onda kad je kiparu glavni cilj da vajarski riješi problem kretnje, utjelovljene i onda kad hoće njima da prikaže duševno stanje.

Dr. Cvi Rothmiiller

Muzički pregled PREKINUT ŽIVOT

Umjetnički prilog: ove sveske donosi figuru s nadgrobnoga spomenika Leona Weissa. Time »Hanoar« akt dužnosti

VIŠI i prema

Slavku Brilu kao stvoritelju ovoga spomenika

2