Hanoar : list jevrejske omladine Jugoslavije
izvršava možda strože i okrutnije nego prije. Ono osuđuje na nesreću i smrt slobodne duhove koji neće da sagnu šiju pod jaram mediokriteta. Ove riječi iz predgovora g. Pjer Parafa, koji s mnogo simpatija piše uvod ovome djelu našega znanca i prijatelja, najbolje označuju misao vodilju čitayog romana u kojemu pisac sa sladogorkim humorom i s oštrim sarkazmom crta život svojih zemljaka u Solunu. Premda su i tamo ljudi sa svojim sitničavostima i konfliktima srodni svima drugim pripadnicima ljudskoga roda, pa se nalaze stodnici njihovi ı kod nas i svagdje drugdje, ipak je pisac umio, barem u nekim momentima, da dade onaj posebni kolorit solunskog židovskog miljea koji još čuva vanjske forme staroga sefardsko-židovskoga društvenog i porodičnog života, ali je patrijarhalni i piemenitonaivni sadržaj već potpuno | zamijenio ispraznim (i još naivnijim!) taštinama francusko-levantinskog »ćchang= culturelle« (čitaj »comercielle«).
Tako su prilike u svima sredinama jednake, ipak se one razlikuju u različitim lustorijskim epohama svoga razvitka. Uvijek je bilo pojedinaca heretika, slobodnih duhova koji su primali na sebe martirij za svojc ideje. Samo su na pr. Uriel Akosta ı Spinoza imali dostojne profivnike, iskrene fanatike tradicije i autoriteta. dok junak našega romana, mladi David Goldman ima da se bori protiv cinizma i ispraznosti društva bez priznanja ı uv]erenja, koje priznaje samo jedan ideal, a to je lična taština i profit. U takvoj sredini nema mjesta velikome mactiriju u smislu patetičnog starog herema, tu ne može da se razvije tragedija, nego junak nemoćno ı sam utone u beznadno vegetiranje svoje sredine ı svoje generacije. On napušta =>orbu, a ovo Je nupuStanje možda tragičnije nego DproDast u. prokletstvom staroga herema.
David Goldman, sin pralje, došljak, koji se mladenački buni protiv pokvarene sredine. koji hoće svojim novinama da bude izuzetak u korumpiranoj štampi, uoma još prije nego što Je počeo ozbiljnu borbu i pravo okusio tek zbiljskoga društvenog izopćenja, za ženu ruŽnu kćer bogatoga bankara koji mu zbog toga oprašta ranije uvrede ı ·laje bogato mjesto u banci (ne možda miraz. ta za traženje miraza lavid je ı suviše naivan!) A kad mu se
rodi sin, David je zabovavio da se on mora boriti za obnovu društva, pa sentimentalno propovijeda novorođenčeta o novome društvu koje će, možda, nastati ı u kojemu neće biti zla!
Ovako se cto autor krvavo nasmijao ı solunskom bogatom društvu ı idcalisti – buntovniku koji se na koncu lijepo smiruje u tome istom krugu.
Iz OvOg ŽIVO ı S mlogo pisanog romana donosi ova sveska »Hanoara« dva izvatka; prvi nam se čini karakterističan
osjećaja ı duše
za autorovo prikazivanje tipova iz solunske »Raute volće«; u drugom na usta mladog Davida autor izriče svoj visti mladenački, nepatvoreni idealizam u stvarima etosa ı duha.
Slažemo se s gospodinom Parafom koji u predgovoru naglašava da je autor ı suviše strog sa svojim zemljacima, no razumijemo da Je morao pretjerati u crtanju tipova da postigne onaj efekt kontrasta potreban za plastično prikazivanje wmeđu junaka i društva.
koji mu je bio konflikta
Bez velikih literarnih pretenzija piscu je auspjelo da na temperamcntan način prikaže život u ovoj sredini koja je interesantna i jedinstvena kao mješavina raznih rasnih, jezičmih ı kulturnih elemenata. Ako još dodamo: da je francuski jezik mašega prijatelja Medonce vanredno lagan, onda smo uvjereni da će ı to potaći mnoge da pročitaju ovu zanimljivu knjigu.
Zagreb „Jula Weiner.
KNJIŽEVNA VIJEST Prva kniga »Biblioteke Hanoar«
»Naše omladinstvo. Članci i govOri«. „Biblioteka Hanoar«, br. 1. Urednik Pavao MWertheim.
U toj knjizi nalaze se prilozi: Martina Bubera., dra. Aleksandra Zichta, dra. Moše Schweigera. dra. Ovija Rothm#illera ı Pavla (Oertheima.
Ova
i govora izvršiće zasigurno važnu mislju U
izvrsna zbirka omladinskih članaka našim omladinskim redovima.
Zagrijane riječi, Jake ı snažne po svom mladačkom oduševljenju imaće da trgnu oda sna uspavano naše mladenaštvo, da nas sjete negdašnjega našeg burnog ı revolucionarnog života ı da učvrste naše vjerovanje u našu
91