Jakov Ignjatović : književna studija

ЈАКОВ ИГЊАТОВИЋ 5 159

је све потрошпо, и на кола с арњевима за своје женидбене експедиције, п па нова одела, и на чизме, и на путне трошкове, на ручкове, папојнице, гошћења, на прстеновање, свадбу — рачун пзиђе 1040 Форината и 30 крајцара. Место толиког жељеног мпраза од 1000 Форината, оп је платпо за жену четрдесет Форината и тридесет крајцара у шајну! Цела ова прича, писана без великих претенсија, брво низаље Фотографских слика, има пизвесан хумор, хумор о коме се толико говорило код Јакова Игљатовића, а које је у истини редак код њега.)

ТЛАВА ХШ.

Хумористични и авантуристички роман. (НАСТАВАК) „Трпен спасен“ и „Адам и берберин.“ — „Васа Решпект“ Неколико приповедака: „Кнез у купатилу“, „Адвокат као Холанер“, „Фаличан Максим“.

У духовну породицу Милана Наранџића и Љубе Чекмеџића пде још један врло популаран п забаван тип Игњатовићев, а то је Ђока Глађеновић, јунак романа Трпен спасен пи позоришног комада Адам и берберин. Травн спасен“), у своје доба када је излазио, 1874—1875, био је књижеван догађај, п имао је онакав успех као што је у наше доба пмала Ивкова слава Г. Стевана. Сремца.

Цео роман налази се већ у једном месту у Ми_лану Наранџићу (1, глава У[), где се слави цео

') Један доцнији критичар (Српска Зора, 1878, св. 11, стр. 220) узео је и сувише озбиљну ову приповетку: „Никада дешпег мерила за, нашу социјалну мизерију, за нашу брачну и моралну корупцију! Лепше и верније друштвене слике па сриског живота нема у нашој књижевности ћего што је ова сатира Јашина. То су „мртве душе« Гогољеве у српском руху и из»пера српскога Гогоља“.

2) Србадија, 1874—1875.

ЈЕ