Jakov Ignjatović : književna studija

ЈАКОВ ИГЊАТОВИЋ 175

где такви људи показују сву своју меру. И његова, природа, која се у младости није стезала, савијала, дисциплиновала, његове страсти које васпитање није разумно канализовало, морале су праснути, искочити из границе закона и конвенционалости, нанети толико зла и њему и онима који су били око њега. Васа Решпект био је жртва своје природе, и писац га је представио више за жаљење но за осуду.

Цео роман има мане осталих великих романа Игњатовићевих. Не тражите у њима велику логичност, уредност и добру израду: оно што ваља то је целина, тип тога необичног, силовитог, експанзивног човека, то је низ свих оних живих сцена у тамници, у војничким крчмама и логору, међу јавним женскињама, куварима, војницима, тамничарима, цео један свет који је писац знао ставити на ноге и задахнути га животом.

Ради потпуности, ваља поменути још неколико Игњатовићевих приповедака, које такође описују доживљаје појединих јунака, и које су се обично назвале „хумористичким.“ Кнез у купатилу ) је псторија сеоског кнеза Танасија Шамшалова, из Славоније, како је отишао у Будим на лечење од дебљине, како је путовао, водио патриотске разговоре са својим сапутницима на лађи, камо је у Мохачу залутао у један локал где су жене биле врло разголићене и предусретљиве, како се проводио и трошио новац у купатилу, како се, најзад, вратио дома где је нашао све испретурано: син довео девојку, а кћер му отели. То је дуга прича, занимљива, по типу тог добродушног и дебелог газде, извесним

7) Стражилово, 1885.