JUS informacije

Strana 2

— podsistem podataka (data bus) vrši prenos i podataka i adresa u formi bit-paralelno, bajt—serijski;

— podsistem transfera (transfer bus) reguliše prenos podataka u podsistemu za podatke;

bus)

su kanalisanje podataka, zahtev za

— kontrolni podsistem (control izvršava. kontrolne funkcije kao što aktiviranje instrumenata, uključivanje kontrolnih jedinica i

daljinsko programiranje.

Reagovanje proizvođača instrumenata na ovaj standard

(prema „,Electronics”-u od 5.8. 1976. god.):

Corp. (SAD): diskutuje o ograničenoj maksimalnoj brzini razmene poda-

— Data Precision Među korisnicima se taka od 1Mb/s. Sprežni sistem za sebe nije tome uzrok;

najčešće je to hardware.

— Siemens AG (Z.Nemačka): Spremrost za isporučivanje analognih itest uređaja, kompatibilnih sprežnom sistemu u drugoj polovini 1976. god.

— Wardel-Coltermann (Z.Nemačka): Radi na razvoju testt uređaja, kompatibilnih sprežnom sistemu, namenjenih pre

svega za komunikacione sisteme.

— Compteurs Schlumberger (Francuska): Maksimalna brzina od 1Mb/s može da bude hendikep, ali procenjuje da oko 20% kupaca instrumenata zahteva programisane instrumente, kompatibilne ovom standardnom sprežnom sistemu. Nova generacije programisanih instrumenata ove firme

startuje u 1976.

— Systron-Donner Corp. (SAD): Radiće klasične instrumente, ali i instrumente sa opcijom prema standardnom sprežnom sistemu.

Projekat međunarodnog standarda za automatska merenja je sadržan u sledećim dokumentima, pripremljenim u komitetu IEC/TC 66—Elektronska oprema za merenja:

66(C.O)22 — Standardni sprežni sistem za programisane merne uređaje — bajt—serijski, bit-paralelno;

· 66(C.O)32 — Mehanička standardizacija;

66(C.0)33 — Alternativna električna specifikacija za produženje prenosnih linija sa 2Om na nekoliko stotina metara;

66(C.O)34 — Uputstvo za konvencije kodova i formata.

Problematika standarda za automatska merenja, iako obrađena u komitetu IEC/TC 66, od prvorazredne je važnosti i za sledeće tehničke komitete:

IEC/TC 44 — Električna oprema alatnih strojeva;

IEC/TC 45 — Nuklearna instrumentacija;

IEC/TC 62 — Elektromedicinski aparati;

IEC/TC 65 — Merenje u upravljanje u proizvodnim procesima; ·

ISO/TC 97 — Računske mašine.

Naša zemlja treba da da puni doprinos usvajanju OVOg međunarodnog dokumenta, kao i njegovom prihvatanju za jugoslovenski nacionalni standard kako bi se izbegao nesinhronizovani uvoz skupe opreme i sve posledice koje Di

proizišle iz toga za našu zemlju.

Milen Dimitrijević, dipl. irig.

ANOTACIJE PREDLOGA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA

Većinu predloga standarda koje objavljujemo u ovom broju JUS informacija pripremile su stručne komisije Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju u Čiji su sastav, pored stručnjaka Zavoda, ušli predstavnici proizvođača, potrošača i

zainteresovanih ustanova.

Predloge jugoslovenskih standarda iz oblasti spojki i priključaka namenjenih pneumatskoj automatizaciji pripremila je stručna komisija Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju na predlog Fabrike preciznih instrumenata „TELEOPTIK”" iz Zemuna.

Predloge jugoslovenskih standarda iz oblasti merenja temperature JUS L.F2.005 — JUS L.F2.011 kao i JUS N4.050 i JUS N4.052 pripremila je stručna komisija Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju u saradnji sa TO-65 Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta.

Predloge jugoslovenskih standarda iz oblasti alkalnih akumulatora JUS N.J5.030 ı JUS N.J5.031 pripremili su stručnjaci Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju u saradnji sa TO-21A Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta.

Predloge standarda iz oblasti radio-komunikacija i T V-prijemnika uradio je Jugoslovenski zavod za standardizaciju u saradnji sa TPO-12A Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta. Predlog revizije jugoslovenskog standarda iz oblasti crteža u mašinstvu JUS M.A0.065 urađen je na predlog Odeljenja za standarde Industrije motora — Rakovica a na osnovu međunarodnog standarda ISO 1302 od 1.7.1974.

Svi tekstovi predloga standarda i predloga revizije standarda umnoženi su i dostavljeni zainteresovanim organizacijama i institucijama i institucijama da stave svoje primedbe. Danom objavljivanja u JUS informacijama pomenuti predlozi se stavljaju

na javnu dislusiju i svi zainteresovani se obaveštavaju da je

— ROK ZA DOSTAVLJANJE PRIMEDBI 15. DECEMBAR 1976. GODINE.

Zainteresovani koji nisu primili navedene tekstove predloga standarda mogu se obratiti Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju, Beograd, Slobodana Penezića Krcuna 35/II, sa zahtevom da im se isti dostave.