JUS standardizacija

STANDARDIZAČIJA

Kod rubnih pojasa, pragova ı obodnih lelvica uzimaju se za ispitivanje najmanje 2 komada, od kojih se odreže po jedan komad duljime 20 cm i šalje na ispilivanje. Svaki, za ispitivanje određeni komad, označi se brojem i potpisom opunomoćenika. Tako izabrane daščice stavljaju se w kutije, koje moraju biti dobro zatvorene izolrajućom VrIDpCOI ili sličnm načinom, da vlaga mne može naknadno ulaziti u kutiju, niti izlaziti iz nje. Ako primjerak daščice zbog svoje veličine nije zgodan za smještanje u limenu kutiju, može se razrezati u vše djelova, no uu tom slučaju treba svaki dio daščice istim brojem ili #makcem wzmačiti, kako bi We mog:o znati, koji komadi pripadaju jednoj daščici. Zatvorena limena kutija šalje se Laboratoriju za ispitivanje građevnog muaterijala zajsšdmo s propratnim dopisom, 1ıı kojem treba mavesti: Li a) naslov i mjuesio stranke, koja traži Ispitivanje, _b) naslov i mjesto proizvođača, c) naslov i mjesto dobavljača, d) mjesto uzimanja uzoraka i datum, e) navodna vrslia uzoraka, 1) potpis ili znak ma uzorcima, S) svojstva koja treba ispitati, h) ime slranke, na čiji Trošak se vrši ispitivanje, i) naslov | mijesto uručemja svjedodžbe O ispitivanju. Ovako zatvorenu limenu kutiju treba takođe označiti potpisom ı žigom opunomoćenika koji je izvadio uzorke,

DK 674—416

Predlog jugoslovenskog standarda br. 80

FURNIR' 1 OPĆI USLOVI 1! . Furniri su tanki listovi drveta do 4 mmi deb!lji-

ne. Izraduju se iz odgovarajućih ftrupaca hrastovine, jasemovine bijele, smeđe i muaslinaste, javorov:ne, brestovine, orahovine, DukRkovine, irešnjevime, ruškovine, oskoruševine, topolovine, lipovine, vrbovine, johovime, ipiatanovim, borovine, smrekovine i egzotičnogz drveta.

19 Razvrstavaju se:

121 Po načinu izrađivanja na:

OJ rezane Iurnirskim nožem i

121.92 ljuštenmz centrično ili ekscentrično na ljušlici.

199 Po načinu proizvodnje na: Wladarke i povezanu Tobi

192.1 Kladarke (Boules) su svežnjevi poredami omim

redom kako se režu iz trupaca. Listovi u svež" njevima poredanmi su na isti mačim,

199:9 Povezana roba (Bundware) su svežnjaevi, koji: nisu pornedani omlim redom ako su rezani iz trupaca. Listovi unutar sVvežnja poređani su onim redom, kako su rezani iz trupaca.

195 Po načinu rezanja na:

125.1 Biislače i polublstače (Quartier, faux-quarltier). To su fTurmiri rezanmi u smjeru, ili približno .u smjeru sržnih {rakova. o

123.2 Bočnice (sur dosse) su furniri rezani ltanpgiencijalno, ili približno lamgencijalno na godove.

" Ovaj standard se odnosi se na Furnir za avionske i obične šperploče,

124 12.1

124:2

125 125.1

125.92

13

14 141

142

17

O a

21 211 :OJIMH ||

OIR: ||| 211.171 SIM ILI || IL,

Po načinu primjene:

Plemeniti Turniri upotrebljavaju s za lica namještaja, umjetničkih predmeta, uređenja «dvorana, intarzijskih radova itd. gdje se iskorišćava boja, tekstura i sjaj drveta.

Sl jepi TIurniri upotrebljavaju se za unutarnje slojeve vezanog (ukočenog, šperovanog) drVeeta. Li

Po načinu obrade:

Obrubljeni furniri su oštrobridno i paralelno obrubljeni sa obje strane.

Neobrubljeni iurniri ostaju onakovi kakovj su bili u triupcu.

R e z mora biti gladak.

Mjerenje:

Duljina se mjeri metričkom myjerom od 2—2 cm. zaokružujući naniže.

Širina obrub:jenih fjurmira mjeri se IrelriČkomu mjerom ma gornjem listu sVvVežnja M Ipolovini dužine na pune centimeire, zaokružiijući do 5 mm naniže, a preko 5 mim naviše. Širima neobribljenih furnira mjeri se na gornjem i donjem listu svežmja, u po:ovini dužine WvežŽnja, uzima se aritmietička sredina | zaokružuje na pume centimetre. Do 5 mm zaokružuje se namiže, a od 6 mm naviše. Kod furn:ra sa bijelikom myjeri se samo jedna bijel.

Debljina furnira se mjeri mikrometrom i mora biti jednaka po cijeloj duljini Ista.

Površina furnira izračunava se u čelvornim metrima na dvije dec:male. 2

Stepen suhoće. Furniri se dobavljaji :oslišeni ma prirodni di umjetni način na 19—15% vlage. Postotak vijage računa se u odnosu ma 4psolutno suho drvo.

Uzimanje uzoraka. Uzorci se uzimaju iz Jedne trećine svežnjeva kladarke, i to po jedan lisi furnira; u koliko ne dode do kuprnje, uzorci se moraju vrati proizvodaču. Mali uzorci (mustre) se ne Vraćaju.

Pakovanje. Furn:ri se vežu u svežnjevVe špagom. U svežanj se vežu 6—92 lista, prema debljini. Do duljime 2,5 m svežnjevi se Vežu ma 2 mjesta, a preko ba duljine na 3 mjesta. Na

_svežnju se uredno ispisnje grafitnom redom:

broj. svežnja, broj listova u svežnju, duljina kroz širmi i površina listova 1 četvornim metrima.

Svežnjevi se pakuju u okvire; kod kladarki nače:no cije: kladarka, a ikod svežnjeva odredena količina.

Okviri se izraduju od rezanog tvrdog ili mekog drveta debljine 18—95 mm.

Drvo od kojeg se izrađuju okviri me smije Diti iruto, mit: imati preko 15% Vlage. | Okviri moraju bit solidno izrađeni i Vezami hladno valjanom trakom (vrpcom).

Eurnir namjenjeni tuzemstvu mpakuju ss ul okvire i oblažu suhim olpadcima od furnira. Težina okvira sa upakovanim furmirom iznos. 200—300 kg.

Furniri namjanjeni eksportu pakuju se kao i tuzemni sa tom raziikom, što čela i uske strane moraju biti zaštićene daskama. Težina okvira sa upakovanim furnirom iznosi 300—500 kg.

POSEBNI USLOVI Plemeniti furniri

Hrastovina

Blistače i polublistače (quarhers, laux-quartiers) režu se od irupaca finih ı prubih godova. Proizvode se kao svežnjev:.

Mjere:

Duljina:

Kratki furnir izraduje se u du-

ljinama 0,60—0,98 m.