JUS standardizacija
DEĆEMBAR, 1050.
—
=
|S)
=
[55] So)
161
“Čisto drvo je drvo bez grama, kvrga, sljepica i razmih .ozljeda. - ;
Pravo drvo je ono drvo ičija je uzdužma os pravi,
Đrvo prave Žice je ono drvo Mod kojeg žica eča mponednmo, nemvijeno dj oncemtričmo sa uzdužnom osi drveta. :
Jedro drvo je ono drvo kod kojega prosječan pad promjera po tekućem metru dužine, počev od prsne, visine. me iznosi više od 2% ikod četinara a 2,57% kod listača, od prsnog promjera.
Drvo sa pravilnim poprečnim presjekom ili sa okruglim poprečnim presjekom je ono drvo kod kojega je poprečan presjek približno jednak krugu.
Drvosasrcem u središtu je ono drvo kod kojega se srce (srčika) malazi u središtu popreč nog ipresjeka. .
GREŠKE DRVETA Greške građe drveta:
Nepravilnost poprečnog presjeka — Drvo sa 'liptičnim ili mepravilnim žljebovitim ipresjekom.
Kod elptičkog ili ovamog poprečnog · presjeka mjeri se veličina ili stepen ovalnosti razlikom. jzmeđu velike i male osi (majVećeg i najmanjeg promjera). Alko ta razlika me prelazi 1/10 welike osi najvećem promijera), tada se presjek smafra pravilnim (okrug im).
Kod žljebovitog poprečnog presjeka (grab) mjeri se stepen žljebovitosti (kameliranosti) dubinmom žljeba. Alko ta dubina ne mprelazi 1/20 promjera smatra se presjek pravilnim.
Nepravilna struktura drveta je nejedmoličan i mopravilan Tok godova uslijed ometanja normalnog Tata.
Ekscentricitet srca:
Drvo sa ekscenlrično smještenim srcem je Ono drvo kod kojega se srce (srčika) ne malazi u središtu poprečnoc presjeka. M jeri se mdaljenošću Srca od središta presjeka. Alko, udaljenost srca - Tije veća od 1/10 promijera, smafra se da, prakTijno re postoji ekscemtricitet_srca.
Dvostruko srce
Ako se na poprečnom mpresjeku nalaze dva srca, govori se o. dvostrukom srcu.
Dvostruko srce ozmačuje se međusobnom udaljenOŠĆII središta Wrca. · -
Zakrivljenost
Pod zakrivljenošću neobradđene građe podrazumiJeva se jednosiram» zakrivljenosi, t.j. kada je projekcija spojnice oba čela (prereza, krajeva) grade u jednoj ravnin' ravna, a m ravnini okomitoj na istu zakrivljena. Zakrivljenost se mjeri visimom luka zakrivljene projekcije, a ozmačuje postolkom Zakr-vljenosti, tj, onim dijelom visine luka, koji prosječno olpada ma bekući metar duljine. Mjerenje zakrivljenosti pomoću projekcija za redovnu praksu mije prikladmo, te se primjenjuje samo u spornim slučajevimia. U redovnoj praksi zakrivljenost se mjeri visjnom luka, koji čini unutarmja krivina sa spojn'com krajeva ela (prosjeka). Kod građe se percem (žilišnim odeb:janjem) uzima se ispojnica tek od mjesta prestanka ŽiliŠnog odebljanja o kraja čela na tanjem kraju grade, jer žiišno odebljanje čini prividnu zakrivljenost. Zakrivljenost do 12% smalra se kao da me postoji, tj. takova građa smalra se praktični ravnom.
416
418 418.1 418.2
418.3
418.4
418.6
418.7
421.1
421,2
'Krivost Pod krivom neobrađenom građom podrazumijeva
se građa čije projekcije spojmica središta ičela, nistu ravme mi u jednoj ravnimi.
Usfalasanost žice
O ustalasanosti žice govori se kada žica drveta teče uporedo sa dzdužnom osj drveba, ali je njena uzdužna os usla!asana u radijalnoj dl tangemcijalnoj ravninb.
Usukanost žice
Ako žica drveta me leče paralelno sar uzdužmom osi debla, već se Wspinsimo ovija oko mje, govori se da je drvo tusukane žice. Prema smjeru žice razlikuje se lijeva i desna usulaanost žice, Usukamost se mjeri veličinom otkloma žice na 1 m duljime, a ozmnačiije se omjerom veličine ofklona prema promjemi građe. Otklon žice do 1/90 ipromjera prakiučki se smatra kao da mne postoji, tj. spada u pojam prave žice. Prema veličini otklona razlikuje se:
mala musulkanost, ako se otklon žice kreće od 1/20 do 1/10 promjena;
srednja wsukanost, ako se olklon žice kreće od 1/10 do 2/10 promjera; i
veelikia nmisukanost, ako je otklon žice preko 2/10 promjera.
Kvrge su ostaci grana. One se razlikuju:
po zdraviju: zdrave i trule · ipo načinu zarašćivamja: žive i mrive. Žive kvrge potječu od zamašćivanja živih grana, a mrive od zarašćivamnja obamriih grana u drvnu mastu:
po stepenu “raslosli: memrasle \(čaprlj), zanasle (sljepica) i urasle:
po načinu i stepenu sraslosti: srasle 'kvrge (srašljike), kada je kvrga posve snasla s tkivom drvela, i nesrasle (ispadajuće Rkvrge), kada kvrga nije sras!a s tkivom drveta;
po obliku: okrugle kvrge, ako odnos između mnajvećeg | najmenjeg promjera mije veći od 1:2 15 poleguče ako je taj odnos veći, i rubne ipoleguše, alo kvrga mpoleguša izlazi na rubu;
po weličlni: kvržice kod listića do 10 mm, a kod \četinana do G mm, male ikvrge do 20 mm, srednje 'kvrige do 40 mm, velike kvrge preko 40 mm. Veličina kvrga mjerii se na majmanjem promjeru;
po položaju: pojedinačne kvrge, iako su bez reda ponazmještene, skupne i pršljenaste kvrge, ako se Više kvrga nalazi na okupu; : ŽiVIĆi su ostaci grana drveta, koje su se razvile iz spavajućih (proventivnih) i prigodnih \(advemtiVmih) mpupova. . Smoljnjače (smolne vrećice) su međustanični proprostori ispunjeni smolom.
Prema veličini smo!jnjače se dijele ma:
sitne, veličine 2 > 20 mm
male, veličine 5 2 50, mm
srednje, veličine 10 > 100 mm
velike, veličine preko 10 > 100 mm
Greške od uzroka fizičke prirode: Paljivost je raspucavamje drveta u radijalnom smjeru.
Rasipulklime teku od srca (najšire) prema periferiji ((najuže).
Prema smještaju razlikuje se:
jednoslavna paljivost, raspukline u smjeru jednog radija: a i ; unakrsna mpaljivost, raspukline u smjeru dva različita radija: