JUS standardizacija

60

L-J

Jakobsenov aparat se saslioji od cinkovog sanduka duljine 150 cm, širme 75 cm, dubine 92, a stoji na 4 željezne noge (stalak) u visini od 70 cm.

Ispod dna cimkovog sanduka u kojem se malazı voda leže električna grijaća tijela, koja griju vođu do odgovarajuće topline. Cinkov sanduk pokriven je sa 10 ljesica sa ručkama. :

Na ljesicama se nalaze rupice kroz koje se provlače okrajci pamučnog fitilja.

Fitilj je proširen izmad rupice u krugu .promijera

19 cem. Okrajci fitilja su uronjemi u vodu, koji

upijaju ı dovode do sjemena.

Na prošireni dio fitilja stavlja se još jedna okrugla rijetko pletena pamučna \rpica istog ipromjera; koja služi za zračenje „odozdo. Na ovu krpicu stavlja se filter-papir, a ma mjega sjeme i pokriva se staklenim zvonom, koje ima na gornjem dijeju rupicu za zračenje odozgo. Aparat je snabdjeven toplomjerom i električnim automatskim termoregulatorom i pipcima za ispust vode iz cinkovog sanduka (vidi skicu i fotograf:ju). E

Thermostat je građen u obliku ormara sa dvostrukim stijenama i vratima, a stoj! na četvoronožno!i stalku do najviše visine 150 cm, (zajedno sa stalkom). : Unutarnje njegove dimenzije jesu: visina 50 cm, širina 60 cm i dubina 40 cm.

Prostor između stijene napunjen je s vodom izolacije. Alko je thermostat izrađen od metala. Naprava za zračenje nalazi se ma gornjem dijelu i sa strane pri dmi: ormara. Isto tako nalaze se na gornjem dijelu ormara termometri uronjeni u vodu između stijena i unutrina ormara.

Automatski električni ili plinski termoregulatori isto se nalaze na gornjem dijelu aparata. Termoregulatori drže stalnu toplinu kod koje sjeme najbolje 'klije. Na dnu ormara leže ugrađena lektrična grijaća tijela.

U nutrini thermostata nalaze se 7—10 ljesica sa staklenm šipkama, a dno ormara pokriva bakrena tasa u kojo} se nalazi voda, a ispod tase nalaze se grijaća tijela.

Grijaća tijela griju nmutrinu i vodu, koja se !sparuje i u obliku para širi po nutrimi thermostata i vlaži pokuse, koji se nalaze na ljesicama (vidi sliku). IU te aparate stavlja se sjeme na Kklijamje w wserTijama od 40—50 paralelnih pokusa kod čega se mora paziti, da sve sjeme koje se stavlja zajedno u aparate majbolje i najbrže klije kod iste temperature. Aparati se izrađuju najviše iz metala, koji ne rđa i koji se lako čist. Za klijanje služe razne podloge kao na pr. čist nebojadisan filter-papir i sterilizirani pljesak ili zemlja, te porozna glinena ploča. Uvjeti klijanja jesu: vlaga, toplina i zrak (kisik), a katkada i svijetlo.

Istraživanje klijanja vrši se u tami | na wViljetlu, prema tome na koji način sjeme brže klije.

radi

Ispitivanje se vrši uz majpovoljnije uvjete u pogledu zraka, vlage i topline.

Sjeme se stavija od reda na podlogu 4 X 100 zrna i to od sjemena koje je već ispitano ma postotak čistoće. :

Sjeme se stavlja na podlogu tako, da jedno zrno na dotiče drugo.

PPokuse i{reba svaki dan pregledavati i po potrebi vlažiti.

Trajanje i energija klijanja za pojedine vrste sjemena propisana je u tabeli TI. rubrika 19 | 8. Energija klijanja utvrđuje we kod prvog brojenja isklijalog zrma rubrika 8. |

Svaki ireći dan treba normalno isklijata zrna mprebrojiti, ubilježiti i otstraniti. Pod mormalno isklijalim sjemenom razumijeva se lakovo sjeme, koje je dalo zdravu klicu i normalno razvijeni kor jenčić. Nakon propisanog trajanja klijanja u tabeli I, rubrika 12 izračunava se postotak klijavosti iz arii-

323

329.1 323.2

323.3

323.4 9323.5

323.6

3253.7 323.8

324

324.1

324.92

324.3

STANDARDIZACIJA

melske sredme dobrvenih rnezuitata od usporednih pokusa stavljenih na klijanje i dozvoljenih latituda. Dozvotljeme MJatitude aritmetske sredime klijavosti jesu ove:

Aritmetska sredina Dozvoljena latituda

_ klijavosti u “o u 95,00% i više 200

_ 94,990—90% 3% 89,99—80% 49% 79,99—70% 5% 69,99—60% 6% 59,99— i niže 7%

Nalazi kUjavosti izračunavaju se u cijelim brojevima, pri čemu se vrijednost do 0,5% ne računa, a preko 0,5% računa se kao jedam posto (cijelo). Hektolitarna težina sjemena određuje se Šoperovom hektoltarskom vagom cd VW. do |] htre ili kojom drugom baždarenom vagom. i Vaga se stavlja na stabi:nu čvrstu podlogu. Tariranje vage kao vaganje sjemena vrši se bez noža. 5

Između izvlačenja i uvlačenja noža dz cilindra

_ odnosno u cilndar za vaganje ne smije 6e Vaga

ni najmanje tresti.

Vrše se uvijek dva paralelna vaganja.

Nalazi vaganja ne smiju se razlikovati više od (05%. -

Kao konačni rezultat određivanja smatra se arilmetska sredina dvaju vaganja, koji medusobno ne prelaze razliku od 0,5%. a ; Hektolitarna težina čita se ma temelju dobivenil vaganja iz tablice s kojom je aparat snabdeven. Hektolitarna. težina u kg propisana je za SsVako sjeme u tabeli I. stupac 10.

Apsolutna fežina se određuie :z sjemena osnovne kulture kojoj je već određen postotak čistoće. Zrna se od reda bez izbora odbroje dvaput po 500 kod kultura, kod kojih se čistoća određuje iz KkOlčine od 90 gr na više, a dvaput po 1000 zrna od kultura kod kojih se čistoća određuje iz količine manje od 20 grama. Odbrojena zrna se Izvažu. Ako je apsolutna težina ispod 10 grama, određuje se ona na dvije decimate; na jednu decimalu, ako je 10 grama i na više, no manja od 95 grama; preko 25 grama navode se samo cijeli brojevi. Raziika u rezultatima dvaju vagamja ne smuje bit:

veća od 5%. Ako je razlika veća od 57% mora se izvršiti i treći pokus. U tom slučaju izračunava se

rezultat iz aritmeliske sredine onih dvaju pokusa čija latituda na prelazi 57%. Apsolutma težina propisana je za svako sjeme u tabeli IT. a stupac 11. Apsolutna težina određena pod 524 daje uput i u pogredu polrebe sjemena za sjetvu, te je u tu svrhu u Tubrici 11 tabela I. naznačena kao apsoluina težina — ležina 1000 zrna.

Sadržaj vlage u sjemenu odreduje se, ako |e sjeme dostavljeno u posudi u koju je omogućen pristup zraka.

Posuda u kojoj se nalazi sjeme otvara se neposredno prije određivanja.

Određivanje vlage ı sjemenu vrši se u sušioniku »Heracus« ili »Šeper« ili u kojem drugom prikladmnom aparatu, ma kojem se lako regulira temiperatura i pristup zraka.

Opis odredivanja vlage Philips-ovim higrometrom Aparat se spoji sa gradskom mrežom i ukopča na krajnjem desnom šalteru u položaj »ON« našto se upali signaio svijetlo u sredini aparata. Dvije minute nakon ukopčavanja je aparat spreman za mjerenje. U sredini aparata pod oznakom Calibration ukopča se na C 2, a, 4 /(prema vrsti sjemena. i 7 Vlage), na lijevom šalteru na »Cal«e i u tom položaju se udesi kazaljka instrumenta točno na 9 (određivanje nul točke), okretanjem desnog dugmela pod oznakom »Set Zero«.

|