JUS standardizacija
35 914 U IV skupinu »Kruške za ipreradu« spadaju kruške koje nisu podesne za jelo, odnosno u većini slučajeva meso im postaje podesno za jelo tek kada nagnjtju, tj. kad plod omekša i meso ploda potamni, kao i svi plodovi 'koje ne obuhvataju skupine 1, II i III. U ovu skupinu spadaju: dy Or jentacioni datum berbe počelni Anžuvinka, zimska 2IUh, 26, Arapska, zimska 1. Baronova, zimska TC Čečevka, zimska 1. XKakička, zimska "5.9 Kampervenus, zimska : il Kieferova, zimska 1. : Kravarica, ljetna 1. VIII. Ostrika, jesenska |H: 2. Lerinka, zimska IL Mačja glava, zimska | BO Moštnica (moštnica vinovka), jesemska 15. IX. Lončarka (Drvenjana) zimska | Šarena kruška, ljetna - 1. VII. Takuša, jesenska čl Tepka, jesenska 15. IX. Tiranka (Durdunjača), zimska e: 1.5; kao 1 sve ostale kruške moštanke (vinovke), kruške za presovanje i za tluršilju.
25 U V skupinu »Divlje kruške« spadaju svi lipovi divljih „rušaka. kao i svi slabo razvijeni plodovi ostalih sorata, koji po svojim osobinama ne spadaju u prve četiri skupine.
22 Podjela krušaka prema vremenu dozrijevanja 221 Ljetne sorte krušaka su u pravilu zrele za berbu i za potrošnju do 1 sepbembra, te nisu prikladne za uskladišten je.
290 Jesenje Sorte krušaka su u pravilu zrele za berbu
-__od 1 septembra do 'l oktobra, a trajnost uskladištenja m je do 3 mjeseca. Ž
2293 Zimske sorte krušaka beru se u pravilu poslije 1 oktobra a zrele su za potrošnju poslije 1 decembra
224 Početak berbe za pojedine sorte krušaka oglašava na svom području povjereništvo za ioljoprivnedu sreskog odnosno kotarskog NO-a.
25 Prema kvalitetu plodova dijelimo kruške u sorlirane (probrane) i nesorlirane (neprobrane).
231 Sortirane kruške Zimske i jesenje kruške sortiraju se po sortama, 'krupnoći, zrelosti, obliku i boji, nakon što su izvjesno vrijeme ležale na hrpama, da se očituju sve greške.
Kod sortiranih „krušaka razlikujemo: 1. Kvalitet ekstra 2. Kvalitet + 3. Kvalitet |I 4. Kvalitet III (polrošne kruške) 231.1 Kvalitet ekstra
U ovaj kvalitet spadaju kruške I skupine (točka 211), pažljivo, brane rukom. Plodovi moraju biti vrlo dobro i pravilno razvijeni, moraju imali VrIo dobro izraženu boju, karakterističnu za dotičnu sorfu ı moraju sb brati zreli za branje. Plodovi moraju imati cijele wpeteljke. Plodovi moraju biti zdravi, bez oštećenja od bolesti, štetnika, prskanja i mehaničkih povreda.
U ovaj kvalitet spadaju plodovi prema tabeli o promjerima krušaka, (Vidi toč, 4),
291.2
231.4
239
292.1
i „S O
STANDARDIZACIJA
Plodovi ovog kvalitehla opremaju se »uložnim« pakovanjem (slaganjem) u abinetskim i amerikanskim sanducima (zimske sorte), te mw plitkim letvaricama. U istom sanduku treba da budu plodovi samo jedne sorte, izjednačeni po zrelosti, krupnoći, obliku i boji. Promjeri piodova stog sanduka ne smiju se razlikovati više od 10 mm.
-
Kvalitet I
U ovaj kvalitet spadaju kruške sorata I, II, i III, skupine: biame rukom. Plodovi moraju biti dobro i pravilno razvijeni, moraju imati dobro razvijenu boju, karakterističnu za dotičnu sortu i moraju se brati zreli za branje. Plodovi sa mesnatom peteljkom moraju imati cijele peteljke, kod plodova sa odrvenjelom peteljkom dozvoljava se, da iste mogu biti skraćene. Plodovi moraju biti bez oštećenja od bolesti, štetnika, prskanja i mehaničkih povreda. Dozvoljava se, da na ipojedinim „plodovima može biti najviše !! cm” ukupne površine ikrasta ili sličnih mrlja, koje me utječu na frajnost plodova. Plodova sa dozvoljen:m pogreškama smije biti najviše 2%.
U ovaj kvalitet spadaju plodovi prema tabeli o promjerima krušaka {Vidi toč. 4).
Plodovi ovog kvaliteta opremaju se »uložnmi« slaganjem u američke sanduke, te u plitke i u dvostruke letvar:ce. U istom sanduku moraju biti piodovi samo jedne sorfe,izjednačeni po zrelosfi, krupnoći, obliku i boji. Promjeri plodova istoga sanduka ne smiju se razlikovali viša od 15 mm.
Kvalitet II
U ovaj kvalitet spadaju plodovi zreli za branje i brani rukom, koji ne ulaze u kvalitet ekstra i kvalitet I, ne smiju imati manji promjer od 35 mm, a ljetne kruške manji od 30 mm.
Dozvoljava se 5% plodova oštećenih od bolesti, štelnika, pprskanja i mehaničkih povreda, koje ne utječu na trajnost plodova. Kruške ovog kvaliteta olpremaju se u holandskim i dvostrukim lefvaricama. U istom sanduku moraju biti plodovi iste sorte.
Poftrošne kruške ;
U ovaj kvalitet spadaju plodovt brani rukom, koji su izdvojeni kod sortiranja, te ne spadaju u nesortirane kruške (original).
Plodovi ne smiju imafi promjer manji od 35 mi, a kod ljetnih krušaka manji od 25 mm.
Dozvoljava se da na pojedinim plodovima smije biti najviše # cm” površine krasta ilj mehaničkih povreda, bez otvoremih rana. Krušaka s dozvoljemiul pogreškama smije biti najviše 10%.
U ovoj skupini ne smiju se nalaziti strane primjese i nagnjili plodovi, a dozvoljava se miješanje razn:l) sorala istog: stupnja zrelosti. Kruške ove skupine pakuju se (opremaju) u holandske lelvarce. NeSortirane (neprobrane), kruške
Kod neprobranih krušaka razlikujemo:
1. Original
2. Zrele rešene i zrele olpale kruške.
Original
Zimsko i jesenje kruške kvaliteta original sorFrajii
se po sorlama, krupnoći zrelosti, obliku i boji, ma-
kon što su izvjesno vrijeme ležale na hrpama, da se očiluju sve greške.
U ovaj kvalitet spadaju kruške iste sorte sa peteljkama, brane rukom, sa minmalnim prom jerom, od 35 mm (kod ljetnih sorata 30 mm). Plodovi moraju biti dobro i pravilno razvijem, moraju imati