JUS standardizacija

140

nacionalnih komiteta, posle konsultovanje svih nacio= nalnih komiteta od strane centralnog biroa, ako se najmanje trećina nacionalnih komiteta složi sa predlogom i ako akcioni komitet smatra da razmatranje predložene materije treba preduzeti. Delokrug rada svakog tehničkog komiteta je jasno utvrđen prilikom njegovog obrazovanja i treba da ga odobri akcioni komitet; on se može menjati ili proširiti samo uz saglasnost akcionog komiteta.

Tehnički komiteti sastoje se od po jednog delegata svakog nacionalnog komiteta, koji je zainteresovan za materiju o kojoj se u njemu raspravlja.

Svaki tehnički komitet ima prefsednika i sekre= tarijat koga imenuje akcioni komitet. Ovaj sekretarijat je poveren jednom od nacionalnih komiteta, kome je stavljeno u dužnost da se stara, da se poslovi komiteta uredno vode. Tehnički komiteti sastaju se na predlog pretsednika i sekretarijata. :

"Tekstovi preporuka IRMC-a, doneti od sfrane na~ dležnog tehničkog komiteta, i koje su ratifikovali najmanje četiri petine nacionalnih komiteta posle pismenog glasanja po šestomesečnom postupku, publikuju se u vidu preporuka IEC-a. Ove preporuke, prihvaćene od svih zemalja članica, kao izraz međunarodne saglasnosti po raspravljenim predmetima, obavezuju sve zemlje da, u granicama koje to domaći uslovi dopuštaju, usklade svoje nacionalne standarde sa ovim preporukama.

Radovi IEC-a obuhvataju gotovo sve grane elektrotehnike i mogu se podeliti u dve vrste:

1) Radove kojima je cilj da omoguće dobro sporazumevanje među elektro inženjerima raznih zemalja, stavljajući im na raspoloženje zajednička sredstva izražavanja: unifikacijom terminologije upotrebljene u elektrotehnici pomoću međunarodnog rečnika redigovanog na više jezika, sporazumom o veličinama i jedinicama upotfrebljenim u elektrotehnici, njihovim simbolima i skračenicama; sistemom jedinica i utvrđivanjem „međunarodnih grafičkih simbola za šeme i planove.

2) Standardizacija „električnog materijala, koja sobom povlači studiju problema o električnim SVOjstvima materijala za električna postrojenja (materijal za sprovodnike kao što su bakar i aluminijum i razni izolacioni materijal), unifikaciju garancija koje treba dati izvesnom materijalu; zatim karakteristike, metode ispitivanja kvaliteta, propise bezbednosti, dimenezije kao uslov za izmenljivost na električnim mašinama i aparatima. Cilj ove standardizacije je, da se po svima gornjim tačkama utvrdi jedan međuna– rodni prihvaćen kriterijum koji ireba da olakša razmenu među zemljama, omogućujući kupcu da na pravičnoj osnovi uporedi ponude koje prima od fabrikanata raznih zemalja.

TEC održava svoja zasedanja najmanje jedanput godišnje, grupišući sastanke više tehničkih komiteta sa sastankom akcionog komiteta. Sastanak saveta održava se svake tri godine u okviru grupnog zasedanja. Posle rata grupna zasedanja TMC-a održala su se u: ' Lucernu (Švajcarska) oktobar 1947

Štokholmu (Švedska) oktobra 1948

Strezi (Italija) juna 1949

Parizu (Francuska) jula 1950

Estorilu (Portugalija) jula 1951

Ševeningenu (Holandija) septembra 19592

Jubilarno zasedanje odžaće se u Sjedinjenim američkim državama — septembra 1954 god.

Kao odelenje za elektrotehniku ISO-a, Međunarodna elektrotehnička komisija važiikao savetodavni organ ekonomskog i socijalnog saveta ujedinjenih nacija. Sem toga, ona isto tako sarađuje u rešavanju pitanja opšteg značaja sa međunarodnim organizacijama koje navodimo:

Organizacija ujedinjenih nacija za vaspitanje, nauku i kulturu (UNBSCO)

Veza između MEKIC-a i Unije međunarodnih tehničkih udruženja (UATI) vrši se preko g. A. Lange (Francuska).

Međunarodni biro rada (BIT)

Međunarodni biro za mere i težine

Br. 27% Međunarodni simboli 1 deo, Slovni simboli (1920)

Br. 28 Međunarodni standard o otporu bakra (1995)

Br. 34* Pravila za električne mašine (1935)

Br. 35* Međunarodni simboli 2 deo, Grafički simboli za jaku struju (1931)

Br. 38* Standardni naponi (1938) d

Br. 41 Publikacija o ispitivanju vodnih +urbina

: (1928)

Br. 42* Međunarodni simboli 3 deo, Grafički simbol za slabu struju (1931)

Br. 43* Preporuke za električna brojila naizmenične struje (1931)

Br. 44 Preporuke za merne transformatore (1931)

Br. 45* Publikacija o parnim turbinama 1 deo. Tehnički uslovi (1931) -

Br. 46 Publikacija o parnim turbinama 2 deo. Propisi za preuzimanje (1931)

Br. 48 Pravila za električne vučne motore (1950)

Br. 49 Upoređenje postojećih propisa raznih zemalja o građenju električnih vodova (1938)

Br. 50* Međunarodni elektrotehnički rečnik (1938)

Br. 51* Tehnički uslovi za amper-, volt- i vatmetre (1935)

Br. 52 Pravila za merenje ispitnog: napona pomoću sfernih varničara kod industriske frekvencije (1935)

Br. 53 Spisak obaveštenja koja se daju prilikom porudžbina električnih mašina (1935)

Br. 54 Preporuke za standardni smer kretanja na regulatorima i za kontrolne lampe na prekidačima (1936) ·

Br. 55 Tehnički uslovi za ispitivanje impregnisanih papirom izolovanih olovnih kablova za mazivne napone od 10 do 66 kV (1936)

Br. 56* Tehnički uslovi za prekidače naizmenične struje (1937) -

Br. 57 Tehnički uslovi za usmerivače sa živom za potrebe električne vuče (1938)

Br. 58 Preporuke za mere, pojmove i pravila. primenjenih u radiotehnici (1938)

Br. 59 Standardne jačine struje (1938)

Br. 60 Opšti tehnički uslovi za ispitne udarne napone (1938)

Br. 61 Međunarodne preporuke za ispitivanje sijaličnih osnova i grla pomoću graničnih merila u cilju izmenljivosti (1952) :

Br. 62 Propisi za boje za označavanje stalnih Otpornika (zamena str. 9 publikacije br. 58) (1952)

Br. 63 Niz standardnih vrednosti odgovarajućih to-

ie.

STANDARDIZACIJA

Međunarodna unija za telekomunikaciju (UT?) Međunarodni savetodavni komitet za telefoniju (CCIRP) Međunarodni savetodavni komuniikacije (CCIR) Međunarodni savetodavni grafiju (CCI”') Međunarodna komisija za ispitivanje zaštite telegrafskih i telefonskih linija (CMI) Međunarodna komisija za osvetlenje (CIME) Međunarodna komisija za pravila o ispitiva_ nju električne opreme (CEB) (Odnos između IRC i CEE regulisan je konvencijom). Međunarodna Konferencija velikih elekitrič_ nih mreža (CIGRE) . Međunarodna unija proizvođača i distributera električne energije (UNIPEDE) Svetska konferencija za energiju (WPC) Međunarodna unija za javni transport (UIT) Međunarodna železnička unija (UIC) Evropska unija za radio difuziju (UFC) Međunarodna organizacija za radio difuziju

komitet za radio

komitet za tele-

(OIR) Međunarodna „federacija za dokumentaciju (FID) Međunarodna unija za čistu i primenjenu

fiziku (UIPPA)

Ovom prilikom, objavljujemo i listu publikacija koje je objavila TEC u svom dosadašnjem radu, i to:

lerancija za otpornike i kondenzatore (1952) *) Ove se publikacije revidiraju.