JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
— DK 389.6 (049.3) -
PREDLOZI STANDAR
DA NA JAVNOJ DISKUSIJI
Na predloge standarda, anotirane u ovom broju biltena, primedbe treba dostaviti najkasnije 30
januara 1953 godine.
UPOZORENJE: Prediozi ovih standarda biće dostavljeni samo onim privrednim organizacijama,
ustanovama i td. koje su se u smislu poziva objavljenog u biltenu „Standardizacija” br.
tI izjasnile,
đa žele da budu saradnici pri izradi pojedinih jugoslovenskih standarda. : Ostali interesenti, koji bi želeli na dadu svoje primedbe i dopune na ovde anotirane predloge standarda, mogu ih takođe poručiti, čime se naknadno uključuju u saradnike. e Ukoliko Savezna komisija za standardizaciju ne bude od pojedinih saradmika primila nikakve "predloge i dopune, neće ih više smatrati saradnicima, a predloge će im moći dostaviti samo uz naplatu. Ostali interesenti, koji bi želeli da,im se dostave pojedini predlozi standarda, mogu ih poručiti
uz naplatu pouzećem.
DK 6837.1
PREDLOZI JUGOSLOVENSKIH STANĐARĐA IZ OBLASTI BEMISKE INDUSTRIJE
Fredlog br. 743 AMONIJAČNA VODA, TEBNIČCKA JUS H.B3.011.
Ovaj predlog standarda odnosi se na proizvod dobiven apsoricijom „amonijaka u vodi, oslobođenog iz kalcijum-cijanamida. Predlog obuhvata: opseg, tehničke propise, način uzimanja uzoraka, način „ispitivanja, pakovanje, oznake, smeštanje i čuvanje. Upotrebljava se u industriji vrenja, „hemiskih, „farmaceutskih. tekstninih proizvoda i zanatstvu.
NATRIJUM-SULEA'T, TEHNIČKI, BEZ KRISTALNE VODE
JUS H.B1.033.
Ovaj predlog standardan odnosi se na proizvod dobivem dejstvom sumporne kiseline na natrijum-hlorid. Predlog obuhvata: opseg, tehničke propise, način uzimanja „uzoraka, način ispitivanja, pakovanje, oznake, smeštanje i čuvanje. Upotrebljava se u industriji hemiskih proizvoda, . stakla, boja i drugih proizvoda.
Predlogr br. 744
DK 621. 882.4/.5 : 389.6 (497.1)
Predlog br. 745 MAGNEZIJUM-SULEFAT, TEHNIČKI, KRISTALNI (GORKA SO) JUS H.B1.046. Ovaj predlog standarda odnosi se na proizvod dobiven dejstvom sumporne kiseline na pečeni magnezit, prečišćen Kristalisanjem. Predlog obuhvata: opseg, tenničke propise, način uzimanja uzoraka, način ispitivanja, pakovanje, oznake, smeštanje i čuvanje. Upotrebljava se u industriji tekstilnih, kožarskih, hemiskih, far= maceutskih i drugih proizvoda
ARSENOL JUS M.B5.018.
Ovaj predlog standarda odnosi se na proizvod dobiven iz smeše olovnog
Predlog br. 746
arsenata, pinotana, kaolina, glicevina i emulgovanih Kkalijumovanih sapuna. Predlog obuhvata: opseg,
tehničke propise, način „uzimanja uzoraka, način ispitivanja, pakovanje, oznake, smeštanje i čuvanje. UDpotrebljava se kao insekticid za zaštitu bilja.
POVODOM IZDAVANJA STANDARDA O PODLOŽNIM PLOCICAMA, ČIVIJAMA | RASCEPKAMA
Savezna komisija za standardizaciju izdala je krajem novembra 1952 godine grupu standarda o podložnim pločicama, čivijama i rascepkama.
i Referent za ove tri grupe standarda bio je tehničar Sava Stevanović, a članovi komisije, drugovi: ing. Branko Kovač, ing. Otokar Lisi, ing. Milan Cvetnić, tehničari Vladimir Vojinović, Viktor Mohorić i Vidan Nikolić.
Metod izrade, kako predloga, tako i definitivnih standarda poklapao se se radom ostalih komisija (vidi bilten „Standardizacija” br. 7/5% o navojima, br. 8/52 o vijeima, i br. 10/52 o navrtkama). Rad na izradi ovih predloga počeo je krajem 1949 godine.
1. Podložne pločice +
Primedbe na ove predloge dostavili su preduzeće „Rade Končar” 'i Jugoslovenske Železnice.
Imajući u vidu široku primenu ovih standarda u privredi, Jasno je da je broj diskutanata odista nedovoljan. I ovde, kao i kod vijaka i navrkti, od proizvođača vijčane robe nije učestvovalo ni jedno preduzeće, mada su pozivani na diskusiju | proizVoOđači i potrošači, kako bi se izbegla i uskladila izvesna neslaganja. Ukoliko pojedine primedbe stignu posle izlaska standarda iz štampe, iste mogu biti uzete u obzir tek tada, kada se bude radila redakcija drugog izdanja ovih standarda. a -
: I OVOS puta, kao i kod navrtki, preduzeće „Rade Končar” daje svoju saglasnost u pogledu veličina i
tabela „osim za terminologiju”. Drugovi iz preduzeća „Rade Končar”, nisu se izjasnili i ovom prilikom, sa kojom. se terminologijom oni slažu.
Jugoslovenske železnice dostavile su svoje izborne standarde za tipove i veličine koje se upotrebljavaju na Žželeznicama. Kod izrade definitivnih standarda iz ove grupe, uzeti su u obzir svi zahtevi železnice sa izuzetkom njihovih predloga za podložne pločice za slavine, koje smo uvrstili u grupu cevnih spojki sa kojma će zajedno biti izdate. Zatim, predloga železnice za osiguravajuće prstenove za šestougaone zavrtnje i navrike, koji su uzeti u obradu i objavljeni u biltenu „Standardizacija” br. 10/52 kao predlog JUS-a pod naslovom: Ellastični prstenovi JUS M.B2.100, koji će po prijemu primedbi biti uzet u rad i izdat kao definitivni standard. Dalje, predlog železnice „Podložne pločice — sirove, za čepove” nije uzet u obzir jer se isti nalazi u standardu Podložne pločice za vijke sa cilindričnom i poluokruglom glavom i svornjake JUS M.B2.013.
U časopisu „Standardizacija” br. 11—12/51 objavljeno je sledeće upozorenje: „U broju 10 biltena „Stan“ dardizacija” 1951 god. objavljen je na str. 248 predlog standarda br. 297, pod naslovom „Podloške za cilindrične i poluokrugle zavrtnjeve”. 7
Pošto se u toku razmatranja svih predlosan o podloškama došlo do zaključka, da ovaj tip podloški ne bi bilo potrebno standardizavati, umoljavaju. se