JUS standardizacija

142

svi zainteresovani da još jednom razmofre navedeni predlog i upute Komisiji za standardizaciju mišljenje, da li ovaj tip podloški treba standardizovati ili ne”.

Nije nam poznato, da li su zainteresovani pročitali OVO UDOZOrenje, ali je tačno da su drugovi iz preduzeća „Rade Končar” jedini poslali svoje obrazloženo mišljenje na ovaj poziv, pa smatramo za korisno da ga ovde citizar-o, pošto je na bazi njihovog izlaganja doneta odluke da se predlog br. 297 izda kao definitivni standard.

Njihovo mišljenje glasi:

„Podloške obuhvaćene u gore navedenom predlogu, primjenjuju se u konstrukcijama kako slijedi:

a) Kod proizvodnje el. motora za priključne stezaljke, koje su utisnute u bakelitnu podlogu i smještene u posebno kućište, gdje zbog minimalnog prostora ne dolaze u obzir podloške prema prijedlogu br. 295.

b) Kod transformatora, kao tlačne podloške kod ventila, gdje su usadno umještene.

c) Kod proizvodnje el. aparata: polužnih sklopki, otkočnih magneta, ugradnih sklopki, krajnjih sklopki i tipkala, ugrađenih preklopki, signalnih tabloa, uređaja za kratki spoj, valjčastih sklopki, pomoćnih kon-

takta, komandnih sklopki, magnetskih i polužnih sklopki. upotreba: kod kontaktnih zavrinjeva utisnutih

u podlogu od keramičkog i bakelitnog materijala, za zavrtnjeve sa cilindričnom glavom Koji su usadno smješteni, gđe se zbog pomanjkanja prostora ne mogu upotrebiti podloške prema prijedlogu br. 295.

Za prijelaz na podloške prema prijedlogu br. 295, ne samo da bi bilo potrebno mijenjati postojeće: konstrukcije, već i alate za izradu dijelova iz keramičkog i bakelitnog materijala. -

Osim toga dolazi u obzir i vanjski promjer podloški, kao debljina, koja je manja, te se sa ovim podloškama postiže i ušteda na materijalu.”

Od objavljenih predloga u časopisu „Standardizacija” br. 10/51 nije i._dat predlog br. 298 radi toga, što isti može biti zamenjen izdatim standardima za podložne pločice. Ovo ne znači da je ovaj predlog konačno odbačen jer, ukoliko se bude javio neko od interesenata sa opravdanim i sa tehničke strane obrazloženim zahtevima, isti će se uzeti u postupak i izraditi njegov definitivni standard.

U standardu „Podložne pločice za šestostrane navrtkei vijke sa šestostranom glavom JUS M.B2 011”, uneti su nazivni prečnici koje je zahtevala železnica za svoje potrebe. -

Standard „Podložne pločice za vijke sa cilindričnom i poluokruglom glavom i svormjake — JUS M.B2.013”, na zahtev železnice izmenjen je u odnosu na predlog s tim, što su uneti podaci za svornjake i dodata je i izrada 1.

standard „Sidrene ploče — JUS M.B2.200”, nije iznošen na javnu diskusiju, već je direktno izdat kao definitivan radi toga, što su ranije osvojeni kao predlog iizdati standardi: „Sidreni vijci-JUS M.B1.310” i „Sidrene navrtke-JUS M.B1.642”, a ovaj standard je izdat, obzirom da je u tesnoj vezi sa pomenutim standardima, kao njihova dopuna.

Obzirom da se ne predviđa posebni standard za tehničke propise za izradu i isporuku, u sve standarde

DISKUSIJA OBJAVLJENIH

2

STANDARDIZŽACIJA

podložnih pločica unete su tabele sa folerancijama. Pored toga, unekoliko su izmenjene i oznake kotnih slova u odnosu na predloge, kao i naslovi koji su morali biti prilagođeni ranije izdatom standardu „Vijci,

navrtke i pribor — definicije i oznake pojmova, JUS M.B1.001”. ·

Ova grupa standarda slična je i bazira na nemačkim industriskim normama — DIN. Razlika je u znacima označavanja i tehničkoj redakciji.

2. Čivije

Primedbe na ove predloge dostavilo je samo preduzeće „Rade Končar” sa kojima se potpuno složilo, sem sa terminologijom.

Ovi standardi, u odnosu na svoje predloge, nisu se mnogo izmenili i ukoliko, je to učinjeno, izmene su čisto tehninčke prirode. Kod standarda JUS M.C92901202203 i -204 uneto je dozvoljeno ofstupanje dužine: /

Standard „Zakaljene cilindrične čivije u toleranciskom polju m6” nije imalo potrebe objavljivati kao predlog, obzirom da je njemu sličan standard „Cilindrične čivije u toleranciskom polju m6” već ranije izdat kao predlog. Stoga je on donesen odmah kao definitivni standard,

I ova grupa standarda slična je i bazira na nemačkim industriskim normama, izuzev standarda „Konične čivije sa unufrašnjim navojima-JUS M.C2.207,” za koji je predlog izradila Republikanska komisija za standardizaciju — Zagreb.

3. Rascepke 4.

Ovde smo imali dva predloga: br. 303 i 304, a dobijene su primedbe od preduzeća „Rade Končar” koje se u svemu slaže sa istima.

Kod izrade definitivnog standarda, ova dva predloga spojili smo u jedan naziv i broj „Rasecepke — JUS M.B2.300.”

U odnosu na svoje predloge. ovaj standard nema suštinske promene, izuzev tehničku redakciju. Sličan je i bazira na nemačkim industriskim normama.

Sa ovim grupama standarda, Savezna komisija za standardizaciju izdala je sve planirane predloge standarda iz oblasti „Vijčana roba,” izuzev standarda „Tehnički propisi za izradu i isporuku vijaka i navrtki-JUS M.B1.024” i „Pregled standardizovanih vi- jaka i navrtki”, čije je izdavanje iz tehničkih razloga odloženo za kasnije. U radu su ostali nekoliko specijalnih tipova vijaka i navriki za potrebe železnica, od kojih se očekuju primedbe i saglasnost za njihovo definitivno izdavanje.

Od strane „Mašinoprojekta” — Beograd, postavljen Je zahtev za izdavanje vijaka sa krstastim urezom na glavi. Ovaj zahtev nije odbačen, već je odložen za kasnije, obzirom na opterećenost sa poslovima u SKS i potrebu da se izdadu već objavljeni predlozi na koje su stigle primedbe i mišljenja od zainteresovanih.

Ukoliko se praktično pokaže, da izvesni tipovi vijaka, navrtki itd. nedostaju, nužno je podneti svoj zahtev Saveznoj komisiji za standardizaciju sa obrazloženim i dokumentovanim predlozima ili primedbama. Tehn. Vidan, Nikolić

PREDLOGA STANDARDA

JUS C.B4.151 TRAKASTI (OBR UCNI) ČELIK — VRUĆE VALJAN

U biltenu br. 10 pri diskusiji naveđenog predloga standarda, u citiranju širina traka, odnosno, tolerancija, desile su se štamparske greške, koje se ovim putem ispravljaju. Radi preglednosti donosimo niže ceo tekst ponovo sa izvršenim ispravkama.

»U tabeli dimenzija proizvođač zahteva da se navedene tolerancije za širine trake izmene i to:

za Širine trake od 10—40 mm, na mesto + 0,15 uvede + 0,20; al

za širine trake od 45—70 mm, na mesto Sle 0,15 uvede —L 0,25;

za širine trake od 80—150 mm, na mesto ı 0,15 odnosno + 0,20, uvede + 0,30.

Preduzeće R. Končar zahteva da se na mesto debljina 1,50 i 1,/5 mm uvede debljina 1,60, sem toga da se uvede još i debljina 1,0 mm.«

Ukoliko se interesenti ne slažu sa gore traženim izmenama, potrebno je da dostave svoje primedbe u roku od 20 dana od dana štampanja ovog biltena, na adresu Savezne komisije za standardizaciju; u koliko primedbe ne stignu do naveđenog roka standard će se doneti prema gore navedenim zahtevima.