JUS standardizacija

=

28 STANDARDIZACIJA

6. Uticaj materijala navrtke

Isto tako i izborom materijala navrtke može se popraviti prenos sile između vijka i navrtke, a time i izdržljivost. Ukoliko je manji modul elastičnosti materijala navrike, utoliko će biti popustljiviji zavojci navoja navrtke, i u toliko se bolje prilagođuju deformaciji zavojci navoja vijka. Teret se bolje raspoređuje u spoju, ispitivanja izdržljivosti na čeličnim vijcima sa navrtkom od livenog gvožđa ili lakog metala dali su bolje vrednosti no ispitivanja sa odgovarajućim čeličnim navrtkama. Samo se po sebi razume, da se primena livenog gvožđa i lakih metala za navrtke može opravdati samo u vrlo izuzetnim slučajevima. Jer bi dimenzije navrtke iz pogonskih razloga morale biti vrlo velike. Nasuprot tome, može se lako objasniti veća izdržljivost vijaka sa glavom u livenom gvožđu nego u čeliku.

7. Dejstvo izlaza navoja

Dejstvo ureza je na izlazu navoja vijaka sa punim vratom i kratkim žlebom, odnosno bez žleba, obično veće nego na slobodnom navoju. Ako nema žleba navoja, to prilikom izlaska noža često nastaje nečista površina koja je naročito opasna.

I za standardne vijke koji su promenljivo napregnuti, preporučuje se dugačak, blago zaokrugljen žleb navoja (sl. 30 i 31). Da nož ne bi prilikom izlaska ostavljao štetne tragove, žleb navoja mora biti otstrugan na prečnik za 0,2 do 0,3 mm manji od prečnika jezgra. Na taj način se jednim prostim i jeftinim sredstvom povećava izdržljivost. Ove mere utiču povoljno u slučaju kad se vijak još i savije usled nasilnih deformacija. -

ri=1,5... 20 f=min.(,So ws=ay-0,3mm r=0,5d wzdj-0D,3mm q b : a f!epDoVoljno bolje Sl. 30 n SI. 31 Deformacija savijanja obavljena uglavnom: Izrada produženih žlebova navoja.

a) na slobodnom. delu navoja b) na elestičnom žlebu navoja Prednosti produženog žleba navoja.

8. Izrada spojeva pomoću svornih vijaka

Svorni vijak je jedan od najprostijih i zbog toga najviše upotrebljavanih spojeva pomoću vijaka; i njegova izdržljivost može se povećati nekom od opisanih mera (sl. 32).

SI. 33

Spoji pomoću svornog vijka.

Prvi noseći zavojak navoja u uvrnutom delu vijka je najslabije mesto u spoju pomoću svornog vijka. Svorni vijak se u rupi sa navojem jako napreže aksialno, jer se on izrađuje sa izvesnim malim preklopom i priteže se sve dotle dok ne nasedne na izlaz navoja. Otpornost kod promenljivog opterećenja

· ne smanjuje se samo usled dejstva ureza, često nečisto obrađenog izlaza navoja, nego i zbog dejstva pritezanja. Naročito pri naprezanju na savijanje postaje izlaz navoja standardnog svornog vijka osetljivo mesto spoja. Stalna opasnost kidanja može se smanjiti na više načina (sl. 33).