JUS standardizacija
|) po potrebi sq zadebijanjem, Za, monfažu sa dovo/m/m pre/aznim /o/UODOFeČr/AOm i SLI. 33
BEE POO 715.
Izrada spojeva pomoću svornmog Vijka. a. Standđardni spoj pomoću svornog vijka: naprezanje najjače opterećenih prvih mosećih zavojaka navoja povećava se pritezanjem; vijak vrlo osetljiv pri dopun–skom savijanju. b. Bolje: svorni vijak sa žlebom sa promenljivo na pregnute spojeve. Prvi noseći zavojci navoja su izvađeni iz opasne zone uklještenja; svorni vijak manje osetljiv na savijanje. c. Bolje od a i b: svorni vijak naseđa dole: prvi noseći zavojci navoja su stoga rasterećeni uklještenja. Za jako promenljivo napregnute spojeve: naprezanje dopunskim savijanjem smanjeno jer nema uklještenja i zbog elastičnog vrata.
d. Kao c: svorni vijak sa vratom za oslanjanje: uobičajena konstrukcija za motore sa unutrašnjim sagorevanjem. Naprezanje dopunmnskim „savijanjem skoro isključeno.
e. Za vrlo visoke promenjivo napregnute svorne vijke; najbolje, ali najskuplje rešenje je svorni vijak sa širokim vencem za oslanjanje. Navoj je rasterećen
dejstva uklještenja i naprezanja na savijanje. . Uvrtanje dugačkih svornih vijaka, pomoću uobičajenog alata sa gornjeg kraja, često je usled LO elastičnosti vrata vrlo teško. Radi toga moraju se potrebne površine za hvatanje ključa postaviti u Slizini donjeg navoja, da ne bi nastupilo dopunsko dejstvo ureza (sl. 34).
d = naziyni prečnik {= prečnik gloda/q f= in 0,50
f=mrn.0,50 | | a (OM Cc - Sl. 34
Izrada povišina za pritezanje na dugačkim svornim vijcima,