JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA e SIC S ? : — ii

preduzeća i pojedince, da ovaj prevod smatraju i predlogom jugoslovenskog standarda, te da na isti stave svoje primedbe. Po dobijanju primedaba ovaj predlog će biti ponovo obrađen i izdat kao definitvni jugoslovenski standard.

Mišljenja po ovom predlogu, kao i predloge za izmene i dopune, treba poslati SKS najdalje do 1 juna 1953 godine.

A. Opšti deo

Najvažniji i najčešće upotrebljavani konstruktivni elementi za spajanje jesu vijak i navrtka. Prigodan oblik vijka, pitanja koja su u vezi sa njegovom upotrebom i ponašanje spoja pomoću vijka u radu, ipak su nepoznati mnogim konstruktorima. "To dolazi usled složenosti unutrašnjih zbivanja u spoju pomoću vijka, koja onemogućavaju da se stvarne sile i naprezanja utvrde prostim odnosima ili računskim putem. n

Poslednjih godina izvršeno je mnoštvo radova i ispitivanja o problemu vijka, iz kojih su se mogla dobiti dragocena nova saznanja za davanje oblika vijku. Naročiti značaj dat je pitanju Kkonstruktivnog izvođenja spoja pomoću vijka, čime je uspelo da se dokaže, od kolikog je prvorazrednog uticaja oblik vijka na njegovu frajnost. Već sa malim poboljšanjem oblika postiže se znatno povećanje trajnosti, a naročito je vijak sa smanjenim prečnikom vrata, pri dinamičkim naprezanjima, daleko povoljniji od normalnog vijka. .

B. Osnovne činjenice

1) Raspored sila u spoju pomoću vijka

SL ı (Stari, dosadašnji prikaz)

Zamišljeni tok sila u spoju pomoću standarnog vijka i navrtke. Prenos sila, rađi bolje preglednosti, upoređuje se sa tokom strujanja tečnosti. Gustina linija daje sliku nastalih naprezanja.

(Upoređenje nekog polja dejstva sila u čvrstom telu sa strujanjem tečnosti, naučno je ispravno samo u retkim, specijalnim slučajevima. U slučaju vijka poređenje nije ispravno; ono nam pak daje preglednu sliku približnog rasporeda naprezanja).

U spoju navrtke i vijka postoji složeno stanje naprezanja (sl. 1 i 2). Sila koja dejstvuje na vrat vijka prenosi se preko zavojka navoja na navrtku i na pritegnute delove. Polje sila, koje pri tome nastaje, izraženo je »svodom« koji obrazuju linije glavnog naprezanja na pritisak. Vučna sila koja dejstvuje u vratu odvodi se preko slojeva svoda i prenosi se ustranu preko zavojka navoja na navriku. Najveći deo sile preuzimaju najniži opterećeni zavojci navoja, jer za njih hvataju ona podužna vlakna vrata, koja imaju najveći presek i time preuzimaju najveći deo podužne sile.

sL 2

Polje sila standardnog spoja vijak-navrtka,. Puno izvučene linije daju, u glavnim crtama, pravac naprezanja na kidanje, a isprekidane pravac naprezanja na pritisak. Veličina naprezanja ne vidi se neposredno iz polja sila.

2. Raspodela, prenelog tereta na pojedine zavojke navoja u spoju pomoću vijka.

Kod standardnog vijka sa Vitvortovim navojem i 6 zavojaka navoja koji se zahvataju, celokupno opterećenje deli se na pojedine zavojke navoja, od prilike prema slici 3.