JUS standardizacija
6
saglasni da uplate određenu članarinu u toku od dve godine, a da u slučaju istupanja o tome podnesu pretstavku godinu dana unapred. Nacionalni komitet koji ne izvrši u potpunosti svoje materijalne obaveze prema Komisiji biće kao član suspendovam, neće moći uzeti učešća u radu Saveta, neće dobijati tehničku dokumentaciju i publikacije Komisije i neće moći koristiti svoje pravo glasa.
Savet komisije određuje datum, mesto i način održavanja svoga zasedanja, koje se može održati pismeno ili sazivom članstva. Komisija snosi putne troškove i dnevnice samo za pretsednika i blagajnika. Pozivnice, dnevni red kao i druga potrebna dokumenta koja centralni biro šalje članovima saveta, moraju Pita upućena tri meseca pre zakazanog zasedanja.
Odluke saveta donose se većinom glasova prisutnih članova. Polovina članova pretstavlja potreban kvorum. Glasanje putem punomoćja nije dopušteno. Pretsednik ne uzima učešće u glasanju, ali u slučaju podele glasova njegov je glas odlučujući.
Obnova jedne trećine članova akcionog komiteta, koja se vrši svake tri godine, počinje osam meseci pre isteka mandata Kkonsultacijom nacionalnih komiteta. Kandidature se upućuju svima nacionalnim komitetima bez naznake porekla predloga, a stavljaju se na tajno glasanje tokom zasedanja saveta. Izbor se može vršitii pismenim ili telegrafskim putem.
Tehnički komiteti se bave proučavanjem problema koji spadaju u delokrug njihove nadležnosti. Komitet donosi zaključke i podnosi ih nacionalnim komitetima na prihvatanje kao preporuka Komisije. Svaki nacionalni komitet koji se primi da vodi sekretarijat nekog tehničkog komiteta, preuzima i odgovornost da se poslovi otpravljaju ažurno i da se brzo rešavaju svi postavljeni zadaci. Dužnost pretsednika Komiteta je da rukovodi radom sekretarijata u okviru opštih direktiva koje daje akcioni komitet.
Po članu 16 statuta, Komisija može rasturiti sledeća dokumenta:
1.) Zapisnike sa sednica, godišnje izveštaje o svojoj aktivnosti i finansijama, kao i druga za koje akcioni komitet nađe da treba da budu objavljena. Ova se dokumenta dostavljaju samo nacionalnim komitetima.
2.) Dokumenta koja se odnose na rad tehničkih komiteta. Ova se dokumenta dostavljaju svima zainteresovanim nacionalnim komitetima.
3.) Preporuke Komisije. Ovo su tekstovi koje je odobrio nadležan tehnički komitet, a usvojilo najmanje
DK. 389.6(100):061.622.33
STANDARDIZACIJA
4/5 nacionalnih komiteta, putem glasanja po pravilu od šest meseci. Tako ratifikovane publikovaće ih centralni biro kao preporuke Komisije i biće dostavljene svakome zainteresovanom licu preko odnosnih nacionalnih komiteta.
'Kada je potrebno da se izvrši glasanje po pravilu od šest meseci, centralni biro upućuje dotični predlog svima nacionalnim komitetima koji se u roku od šest meseci, računajući od dana ekspedicije, mogu izjasniti za ili protiv predloga. Komitet koji do označenoga roka ne odgovori smatra se da je glasao za predlog.
Izbor pretsednika Komisije vrši se putem kandidovanja koje predlaže nacionalni komitefi. Izbor se obavlja u savetu tajnim glasanjem. Izbor se može obaviti i pismenim ili telegrafskim putem ako to prilike zahtevaju. U slučaju smrti ili ostavke pretsednika, centralni biro zakazuje nove izbore, po potrebi pismenim putem. U međuvremenu, prethodni pretsednik vrši dužnost pretsednika.
Blagajnik komisije je finansiski savetnik centralnog biroa u svima pitanjima koja su u vezi sa budžetom. On stavlja primedbe na finansiski godišnji izveštaj saveta. Izbor blagajnika vrši se na isti način kao i izbor pretsednika.
Ulozi nacionalnih komiteta uplaćuju se većinom u toku prvog polugodišta, ali nacionalni komiteti prema svome nahođenju mogu izvršiti uplatu i u dve jednake rate i to, tokom prvog i trećeg tromesečja.
Sva tri zvanična jezika — engleski, francuski i ruski mogu se koristiti na sednicama. Primedbe učinjene na ruskom jeziku prevodiće se na francuski ili engleski, a o tome mora da se stara Nacionalni komitet SSSR. Isto to važi i za publikacije Komisije. Izdanja na ruskom jeziku priprema i štampa o svome trošku Nacionalni komitet SSSR.
Dokumenti svih tehničkih komiteta, kao i sva prepiska vrši se na francuskom ili engleskom jeziku. Preporuke Komisije koje publikuje centralni biro, snabdevene su kratkim predgovom koji sadrži istorijat O postanku preporuke i listu zemalja članica koje su je
· prihvatile.
Pravo nacionalnih komiteta da reprodukuju dokumenkta i publikacije Komisije u cilju opšteg rasturanja uslovljeno je odobrenjem Saveta. Nacionalni komiteti treba u svojoj zemlji da spreče preštampavanje publikacija Komisije bez njenog izričitog pristanka.
Lista tehničkih komiteta, koja je objavljena u biltenu »Standardizacija« br. 1 avgusta 1950 godine u međuvremenu je izmenjena, pa će u narednom broju biti objavljena lista po najnovijem stanju.
ZASEDANJE RADNE GRUPE ZA KLASIFIKACIJU, KOMITETA ZA UGALJ
U dane 9 do 11 novembra 1953 godine održano je u Ženevi VIII redovno zasedanje radne grupe za klasifikaciju, Komiteta za ugalj Ekonomske komisije OUN za Evropu. Na istom je bila zastupljena Jugoslavija sa dva delegata.
Veoma aktivna radna grupa za klasifikaciju pripremila je i na diskusiju iznela nekoliko značajnih problema, koji su prethodno bili dostavljeni svima zemljama članicama i kod njih prodiskutovani. Glavni od tretiranih problema kao: međunarodna klasifikacija kamenoga uglja u komercijalne svrhe, određivanje kalorične vrednosti uglja, međunarodna klasifikacija kamenoga uglja po zrnovitosti i međunarodna naučna klasifikacija mrkih ugljeva i lignita imaju nesumnjivo veliki ekonomski značaj i za našu zemlju, radi čega smo na njihovom rešenju zainteresovani i upućeni na usku saradnju sa radnom grupom.
Po ovim problemima doneseni su sledeći važniji zaključci:
Komitet za ugalj dostaviće zemljama članicama na mišljenje predlog za komercijalnu podelu kamenoga uglja u grupe iz sistema za naučnu klasifikaciju, izrađenog na ovom zasedanju.
Nije prihvaćen predlog poljske delegacije, da se za kaloričnu vrednost u međunarodnom sistemu pred vidi novi parametar, i to ugalj suv na vazduhu bez pepela. Poljska delegacija zadužena je da pripremi novi predlog, i da ga predloži na diskusiju na idućem zasedanju. Predlog francuske delegacije o određivanju kalorične vrednosti uglja računskim putem nije usvojen, jer se pokazalo da je njegova primena ograničena na sasvim maleni broj ugljeva.
Živa diskusija vođena je po pitanju međunarodne klasifikacije uglja po zrnovitosti, i konačno je usvojen predlog holandske delegacije. Sekretarijat grupe zadužen je da na bazi ovoga priloga izradi definitivni i da ga uputi zemljama članicama na proučavanje. U svojoj osnovi predlog bi odgovarao našim potrebama, uz uslov izvesnih izmena. Ipak, naši zainteresovani rudnici moraće da ga temeljno prouče, da izvrše potrebne analize rešetanja svojih ugljeva, da ispitaju reperkusije tržišta i utvrde ekonomske posledice. Ukoliko bi se to pokazalo potrebnim, postavio bi se zahtev za izmenu holandskog predloga.