JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
ISO/TC 31 Gume, naplatci i ventili
Tekst delokruga rada ovog teh. komiteta još nije podnet Savetu ISO na odobrenje.
ISO/TC 32 Spojni žlebovi
U oblast delatnosti ovog tehnm. komiteta ulaze sve vrste vratila i glavčina sa cilindričnim ili konusnim žlebovima, sa paralelnim ili krivim ivicama profila (kružna evolventa). Takođe su obuhvaćena i izbrazdana vratila i glavčine i to valjkasta i konična. Klinovi, obični ili višestruki, ne ulaze u domen rada ovog komiteta, jer uglavnom nisu sastavni deo vratila. Rad na međunarodnoj standardizaciji u ovoj oblasti je od interesa radi olakšanja: a) fabrikacije standardizovanjem. ožlebljenih profila. b) mogućnost zamenjivanja.
ISO/TC 33 Vatrostalni materijal
Ovaj tehnički komitet se bavi vatrostalnim sirovinama i proizvodima ne isključujući i metalne. On takođe proučava OSObine tih sirovina i proizvoda.
Predmeti rada su sledeći:
1) definicije,
2) metode ispitivanja,
3) standardizovanje dimenzija, i
4) ostala pitanja.
Održava vezu sa PRM.
ISO/TC 34 Poljoprivredni proizvodi
ISO/TC 35
Na zasedanju Saveta ISO u Parizu 1949 godine odlučeno je:
1) da se pozovu zemlje—članice da predlože radi proučavanja. ukoliko to žele, posebna pitanja iz oblasti poljoprivrednih proizvoda. Ovi predlozi treba da se podnesu u obliku novog zahteva prema Direktivama — Glava B, a svako pitanie treba da se predloži posebno. Ako budu prihvaćeni, ti novi zahtevi bi vodili ka formiranjiu novih tehničkih komiteta.
2) da se pitanje brisania ovog komiteta se sadašnjeg spiska tehničkih komiteta ostavi kao nerešeno.
Veza sa FAO.
Sirovine za boje, lakove i slične proizvode Domen rada ovog tehničkog komiteta obuhvata sirovine za boje, lakove i slične proizvode.
Sarađuje sa OIT.
ISO/TC 36 Kinematografija
Ovaj komitet će formulisati definicije, dimenzije, metode merenja i ispitivanja, kao i karakteristične performanse u pogledu materijala i opreme, koja se upotrebljava u nemim i zvučnim filmovima, u snima-– nju zvuka i u reprodulciji, zatim i u laboratoriskim radovima, i pripremi standarda za instalaciju i osobine materijala za zvučno snimanje i reprodukciju. Uspostaviće se saradnja sa svima ostalim tehničkim komitetima koji se bave analognim pitanjima. a naročito sa ISO/TC 49 — Fotografija i ISO/TPC 46 — Dokumentacija. ISO/TC 37 Terminologija
Predložen je naslov: Terminologija (principi i koordinaciia).
Predložen je sledeći delokrug rada: Istraživanje i utvrđivanje metoda postavlianja i usklađivanja nacionalnih i medunarodnih: standardizovanih ferm/nologija. Održava vezu sa: UNBSCO. PID, CIB.
a CRI, UATI, IIP, CIPL, CEARO I
ISO/TC 38 Tekstil
Usklađivanje i unifikacija standarda, koji se odnose na:
nacionalnih
1SO/TC 39
ISO/TC 40
ISO/TC 41
ISO/TC 45
JSO/TC 43
TISO/PC 44
ISO/TC 45
13
a) vlakna, pređu, konac, užad, tkanine i ostale artikle fabrikovane od tekstila, na metode ispitivanja, terminologiju i definicije od interesa po ovim pitanjima,
b) sirovine tekstilne industrije pomoćne proizvode i hemiske proizvode potrebne za obradu i ispitivanje van delokruga ostalih. postojećih ili budućih tehničkih komiteta ISO.
Sarađuje sa ATS, BISFA i FPLI.
Mašine alatke
U delokrug rada ovog tehm. komiteta spadaju sve vrste mašina alatki za obradu metala, drveta i plastičnih materija, koje rade skidanjem ivera ili menjanjem 0oblika. Sarađuje sa CERI i OIT.
Broj 40 nije popunjen i slobodam je za novi tehnički komitet. : Remenice i remenje (uključujući i klinasto remenje) Ovaj komitet bavi se proučavanjem prenosa putem remenica i remenja, a naročito ožlebljenih remenica i klinastog remenja, kao i pljosnatih remenica: i remenja. Ovaj komitet može takođe da proučava standardizovanje prenosa pomoću užadi, zamajaca-užetnjača! | prenosnih kaiša. Sarađuje sa OTIT. Fotografija. Pormulisanie pojmova, standarda u pogle= du dimenzija, preporučene prakse u oblasti fotografije i određivanje metoda isDitivanja, ocene i klasiranja materijala i pribora koji se upotrebljava u fotografiji, uključujući industrisku primenu, ali izuzev kinematografiju. Saradnja sa svima ostalim tehničkim komitetima koji obrađuiu analoesna pitania a naročito sa ISO/TC 36 — Kinemntogrnfija i ISO/TC 46 — Dokumentacija. Akustika Predložen je sledeći delokrug rada: ; Donošenje standarda za muzički dijapazon i ostala pitanja akustike, čije bi stavlianje na proučavanje mogao da odobri Savet ISO, a u saglasnosti sa Akcionim komitetom CREI. Sarađuje sa CRI, UBR i SIA. Varenje Delokrug rada ovog tehn. komiteta obu- , hvata gasno varenje, električno lučno varenje, pomoću otpora i indukcijom, kao i srodne postupke (sečenje pomoću kiseonika, površinsko kalenje, tvrdo lemljenje itd). Badovi na standardizovanju u svakom od ovih domena usmereni su na, terminologiju. definicije i simbolično prikazivanje vara nan crtežima, zatim ma aparate i alat za va– renje, sirovine (gas. osnovni i dodatni rnetali), na postupke, metode i pravila varenja, metode ispitivanja i mproveravanja, komcepcije i proračunavanie zavarenih konstrukcija i najzad obuku i kvalifikacije zavarivača. higijenu i bezbednost. Saradnja sa CMEI, IIS!) i OT: Guma, Pod gumom se podrazumevaju prirodne i sintetične gume, nevulkanizirane, vulkanizirenme ili regenerisane, ili u obliku lateksa, kao i fabrički predmeti izrađeni od takve materije. Pitanja koja su uključena u delokrug rada ovog tehničkog komiteta jesu fterminologija i definicije, metode ispitivanja, specifikacije za merenje i specifikacije (uključujući dimenzije i tolerancije) za fabričke artikle.