JUS standardizacija
“0
STANDARDIZACIJA
S obzirom: da je na ovaj predlog stigao mali broj primedaba SKS se direktno obratila sledećim preduzećima i ustanovama:
1. Preduzeće »Rade Končar« — Zagreb; 2. Metalni
zavodi »Aleksandar Ranković« — Zemum; 3. Fabrika mašina »Ivo-Lola Ribar«, Železnik; 4. »14 oktobar« Kruševac; 5. Fabrika »Đuro Đakoviće — Slavonski
Brod; 6. »Litostroj« — Ljubljana; 7. Industrija motora — Rakovica; 8. »Dragoslav Đorđević-Goša« Smederev-
ska Palanka; 9. Fabrika vagona — Rankovićevo; 10. Zmaj« — Zemun; 11. »Prvomajska« — Zagreb; 12. »Jedinstvo« —- Zagreb; 13. »Mašinoprojekt« — Beo-
grad; 14. »Mašinoprojekt« — Zagreb; 15. Tehnička velika škola — Mašinski fakultet — Becgrad; 16. Tehnička visoka škola — fakultet za. strojarstvo — Ljubljana i 17. Tehnički fakultet sveučilišta — Zagreb.
Od gore navedenih preduzeća: i ustanova. svoje su mišljenje dostavili navedeni pod rednim, brojem: 1, 2, 3, 5, 6, 9, 13 i 14. Ta su mišljenja. podeljena, pa jedni smatraju da ovaj predlog treba izdati kao standard sa izvesnom izmenom: naslova, a drugi, pak, misle da predlos treba izdati kao smernice, uputstvo i sl., dočim treći predlažu da ga treba izdati kao zasebnu brošuru.
Na osnovu ovih podvojenih mišljenja SKS smatra da je najcelishodnije da se izdavanje ovog standarda skine sa dnevnog reda i odloži za docnije, a za štampamje zasebne brošure nema potrebe, utoliko pre što SKS raspolaže sa dovoljnom količinom primeraka biltena »Standardizacija« br. 2/52. Pa kako je ova materija interesanina i korisna za konstrukcione biroe. škole, preduzeća i sl., upozoravamo da je taj broj biltena »Standardizacija& moguće dobiti kod mašeg izdavača »Naučna knjiga« Beograd, Knez Mihajlova br. 40 — IV sprat.
MEĐUNARODNE PREPORUKE ISPITIVANJA PLASTIČNIH MATERIJA
U Štokholmu je održan od 10 do 14 avgusta, 1958 sastanak Tehničkog komiteta 61 Međumarodne organizacije za standardizaciju, na kome je rešeno da se usvoji šest nacrta predloga metoda ispitivanja plastič"nih materija i preporuči njihova primena u međunarodnoj trgovini.
Usvojene metode odnose se na određivanje apsor-
pcije vode, prividne gustine plastičnih praškova (onih
koji protiču kroz levak i onih koji ne protiču), u acetonu rastvorljivih materija fenolnih smola, osobina žilavosti i temperature savijanja: pod opterećenjem. Navedene metode ispitivanja obuhvataju osobine koje se obično propisuju za plastične materije.
Kao baza za diskusiju uzete su ASTM (Američke standardne metode za ispitivanje) specifikacije: D570apsorcija vode, D 1182-određivamje prividne gustine granulisanih plastičnih praškova, D 954-određivanje materija rastvorljivih u acetonu fenolnih proizvoda, D 790-ispitivanje osobina elastičnosti i D 648-određivanje temperature deformisanja. plastičnih materija. ISO/TC 61 usvojio je ove ASTM specifikacije kao svoje nacrte predloga, sa izvesnim izmenama.
Komitet TC 61 postigao je uspehe na međunarodnom standardizovanju metoda ispitivanja i mnogih drugih osobina plastičnih materija, metoda određivanja standardnih laboratoriskih atmosfera i načina kondicioniranja pod kojima se vrše ispitivanja, kao i na standardizovanju, nomenklature i sređivanju odgovarajućih termina na raznim jezicima. Radne grupe ISO/TC 61 rade na nacrtima međunarodnih metoda određivanja: u metanolu rastvorljivih materija polistirena, procenta slobodnog fenola, slobodnog amoniJaka, hlorida i pH vodenog ekstrakta fenolnih smola, zatim osobina elastičnosti, zapaljivosti, otpornosti na udar i osobina proticanja plastičnih materija.
DELOKRUG
Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) sastoji se od oko 35 nacionalnih organizacija: za standardizaciju. Sekretarijat Tehničkog komiteta za plastične materije (TC 61) drži Američko društvo za standardizaciju (ASA) i ono uz saradnju ASTM Komiteta D 20 ima zadatak da sprovodi sav administrativni posao toga komiteta. Komitet TC 61 ima 13 aktivnih članica. Da bi jedan predlog postao ISO standard, on prethodno mora da prođe kroz sledeće procedure: nacrt predloga, koji se izrađuje na bazi predloga neke od altivnih članica, freba da odobri većina aktivhih članica jednog komiteta da bi poštao nacrt ISO preporuke; nacrt ISO preporuke šalje se zatim svima članicama ISO radi davanja primedaba; ako posle toga većina članica ISO i Savet ISO prihvate ovaj nacrt preporuke, on postaje ISO preporuka; u slučaju da nacrt ISO preporuke usvoje sve ISO članice, isti postaje ISO stanđard.
Sastanak u Štokholmu je treći sastanak ISO/TC 61. Prvi je održan u Njujorku 1951, a drugi u Turinu 1952. Na sastanku u Štokholmu bilo je zastupljeno dvanaest zemalja: Belgija, Danska, Prancuska, Nemačka, Indija, Italija, Holandija. Norveška, Švedska, Švajcarska, Engleska i Amerika. Pripreme za ovaj sastanak primili su Švedsko društvo za standardizaciju, Švedski elektrotehnički komitet i Švedska federacija za plastične materije. Idući sastanak ISO/TC 61 biće održan u Engleskoj u septembru 1954.
Na sastanku u Štokholmu podvučen je značaj međunarodne trgovine za sve industrije plastičnih ma-– terijala i učinjen apel industriji za veću i tešnju saradnju sa ISO, da bi se donela jasno definisana terminologija i metode ispitivanja.
Ing. L. S.
RADA
tehničkih komiteta Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) i saradnja. sa drugim međunarodnim organizacijama (vidi početak u biltenu »Standardizacija« br. 3 za 1954 god.)
ISO/TC 28 Nafta i proizvodi prerade nafte Delokrug rada obuhvata metode merenja, uzimanja uzoraka i ispitivanja, kao i terminologšiju i propise za naftu i proizvode prerade nafte. Sarađuje sa CMI.
ISO/TC 29 Sitan alat
U oblast rada ovog tehničkog komiteta
spadaju sve vrste alata koje se mogu upotrebiti na mašinama, kao i sav ručni alat. Sarađuje sa OIT.
ISO/TC 30 Merenje strujanja fluida Delokrug rada obuhvata pravila i metode merenja isticanja fluida pomoću sledećih aparata: — dijafragme,
— mulaznika,
— Venturi,
—cevi po Pitot-u
— metode upotrebe i baždarenja rotacionih brojila i aparata sa krilcima. itd.
određujući za svaki od tih aparata:
— terminologiju i definicije,
— pravila proveravanja, postavljanja i funkcionisanja,
— eventualno konstrukciju i moguće sSrcške u merenju,
— uslove, pod kojima se vrše merenja, i pravila za ispitivanje, određivanje i ocenu rezultata merenja.
Održava vezu sa CEI.