JUS standardizacija

TESTANDARDIZACIJA .

301

izić i i ·5.19. O aujzimanju uzoraka sastavlja se zapisnik u - 1 o PO kozhem i EoZoS0bine četiri istovetna primerka. Zapisnik mora sadrGBOlca Citij sj ii rezanci še- žavati sve podatke predviđene tač. 5.14. ovOE aa Š: 1 O DU O II O 0 standarda kao i eventualne druge pojedimosti O Ae OE So - koje mogu GV na rezultat ispitivanja. ; jviš Šeć oj a Miris wkus | KOV AMI IE 0 Voda najviše SEE j | > % Suvi rezanci šećerne repe svetlo siva, ne svojstven suvim | sladunjav svetlo sive boje 12 1 do 4 smeju biti na- | rezancima šeZ goreli ćerne repe Suyvi rezanci šećerne o. i 1 do 4 | tamno siva ili | svojstven suvim | sladunjav COOL Sie ilic dO DOiS a O smeđa, smeju | rezancima šebiti nagoreli ćerne repe 4.1 Suvi rezamci šećerne repe moraju biti zdravi, Po jedan primerak uzorka sa zapisnikom zadrbez plesni i drugih znakova: raspadanja, Ne smeju žava kupac i prodavac, treći se šalje ma ispitisadržavati mehamičke ili kakve druge primese vamje, a četvrti čuva za slučaj spora ma mestu škodiljive za stočnu ishramiu. ugovorenom jzmeđu zaimteresovamih: stranaka. 4.12 SuVvi rezanci šećerne repe koji su u procesu su- 5.16 Uzimanje pojedinačnih uzoraka suvih rezamaca šemja nagoreli ne smeju se izvoziti. Dozvoljava šećerne repe iz vreća, bala, briketa ili slične se maksimum 5% nagorelih suvih rezanaca. amibalažne jedinice vrši se prema broju komada: — do 10 komada! iz svalke ambalažne jedinice; = : : : — od 11 do50 komada iz svake treće amibalažne 5 Proveravanje kvaliteta „je dlitalbase " — od 50 do 250 komada iz svake desete amiba– Kvalitet suvih rezanaca šećerne repe proverava lažne jedinice; OON O OL OUT — od 250 do 500 komada iz svake dvadesete ĐE Uzimamnje i pečaćenje uzoraka. ambalažne jedimice; 5.11 Uzimanje i pečaćenje uzoraka vrše lica koja su — preko 500 komada iz svake pedesete amibadobro upoznafa sa načimom uzimanja uzoraka i lažne jedinice. koja su ovlašćena od kupca i prodavca. Ukoliko Za partije rezanaca od 10 ili više komada moto nije moguće, otsuftnog interesnta zastupa ar- raju se u svakom slučaju uzeti uzorci iz majbitražni: stručnjak. manje 10 amilbalažnih jedinica. Uzorci se uzimaju od svake kupljene, odmosno 5.17 Radi evemtualnih reklamacija uzorci se čuvajau

prodate isporuke, prema sporazumi zainmteresovanih stramajfa. 5.9

Uzorci se uzmaju pomoću metalne sonde, kašike, odnosno podesnog suda za tu svrhu.

Ako su suvi rezanci šećerne repe u rasutom stanju, uzorci se uzimaju sa raznih mesta i to dijagonalno prema mglovima iz gornjeg, srednjeg i donjeg sloja u, jednakim količinama.

Ako su suvi rezamci u vrećama presovanim lbalama ili u. briketima uzorci se wzmqayju sa, vrha, iz sredime i sa dna i to u jednakim količinama.

Svi pojedinačni uzorci stavljaju se i mešaju u jedan čist i suv sud ili vreću i izmešaju; tada ova smeša pretstavlja prosečan srednji uzora jedme isporuke. Od ovog uzorka (oko 1 lug) izdvajaju! se konačni uzorci za ispitivanje metodom mešamja i četvrtanja i oni se dostavljaju na ispitivanje. Uzorci namenjeni ispitivanju stavljaju se u sudove koji se hermetički zatvaraju tako da se osiguravaju: od uticaja vlage, zatim se OSiguravaju kanapom ili tankom žicom za koju je pričvršćem kartom sa oznakama.

Ovakvi uzorci se pečate pečatom prodavca ili kupca, lodmnosno mijiihovih pretstavnika. Pečat ćenje mora se izvršiti ma načim koji isključuje mogućnost otvaranja uzorka, a da se tom. pri-* likom ne povređi sam. pečat i pakovanje. ; Kartoni sa oznakom ma uzorcima: moraju nositi sledeće podatke: — maziv i kvalitet proizvoda; — naziv ij sedište. proizvođača (prodavca); — Holičina otpremliene robe na koju se odnosi uzoralin; — Vrsta pakovamja i broj amlbalažnih jedinica (vreća, bala, briket i sl.): — broj vagona šlepa, broda, kamioma u kojem je roba isporučema: — datum i mesto uzimamja uzoraka + — Dotpis lica koja su uzimala i pečaitila. uzorak.

5.21

O m [u] A

5.132.

5.23,

5.23

majmamje tri meseca.

Metode ispitivamja

Kvalitet suvih rezanaca šećerne repe utvrđuje se na uzorcima Ikoji se podvrgavaju niže navedemim dspitivanjimia.,

Određivanje vode

Kod određivanja vode u suvim: rezancima šećerne repe uzima se stakleni ili aluminijumski sud veličine i prečnika 6 cm, a visine bez poklopca 3,5 cm. Ovaj sud se prethodno osuši i ohladi u eksikator» a se potom stavi 5 E dobro izmešamog! i usitnjemog materijala. Napumjen sud sa muderijalom i poklopcem se izmeri, pa se suši u sušioniku ma 1050C: do konstanine težine. Pošto se ohladi u eksikatoru ispumjenomi ikalciumikloridom “ili silikagelom, za vreme od 30 mim izmeri se.

Procenat vode utvrđuje se prema sledećem:

a — b

% vode — > 100

a

a — težina suda za merenje sa suvim: rezancima šećerne repe pre sušenja.

b — težina suda za merenje sa suvim rezancima. šećerne repe pre sušenia;

Određivanje šećera

Određivanje procenta šećera u suvim rezancima

šećerne repe vrši se po Bertrandovoi metodi.

Na zahtev interesenata dostaviće se Opis ove

metode i, postupak pri radu.

Određivanje mirisa, ulkusai i boje.

Miris, ukus i boja suvih rezanaca šećerne repe

određuje se organoleptičkim mpultemi.

Suvi rezamci šećerne repe muoraju jmafi miris

svojstvem zdravim i suvim mrezanmcima šećerne

repe i ne smeju imati primese stranih mirisa

(plesam i dr.).

Suvi rezamci šećerne repe mioraju imati nkus

sladunjav svojstven: zdravim i suvim. rezancima

adi

apear ara

a bita aa ei iN a

| | |