JUS standardizacija

Ze O PO Te rake 0

STANDARDIZACIJA

' b) Ispitivanje prihvatne karike i opasača Opasač normalno zatvoren opaše se cko valjka. prečnika 365 mm, smeštenog: u mašini za kidanje jačine i ovaj zatim pričvrsti u jednu stegu mašine. U drugu stegu mašine pričvrsti se lanac sa okruglim beočuzima' koji se prethodno provuče kroz prihvatnu kariku. Brzina zatezanja iznosi 100 mm/min. Prihvatna karika i opasač moraju pri ovom ispitivanju da izdrže opterećenje od najmanje 1600 kg.

Napomena

Opasači i njihovi delovi na kojima su vršena ispitivanja ne smeju se dati na upotrebu već se moraju uništiti.

9 Izdavanje, čuvanje i održavanje

Da bi pri upotrebi zaštimog opasača bila zaga-

rantovana najveća moguća zaštita i izdržljivost

opasača što više produžila, mora se pridržavati sledećih upuistava.

1. Opasač sme jzdavati samo za to određemo nadležno lice Svako izdavanje i vraćanje za štilnog opasača mora se umosifi u kmjigu.

2. Zaštimi opasač se mora potpumo suv da čuva obešem o drveni oslonac u prostoriji koja nije jako zagrejana. Opasači se ni u kom slučaju ne smeju čuvati u blizini uređaja za zagrevanje. 3. Zaštimi opasač koji se nalazi u upotrebi mora se bar jedanput nedeljno donositi na mesto izdavanja. Tom prilikom se na cpasaču izvrši kontrola u pogledu mjegove dalje upotrebljivosti i to:

(1) kože ili tekstila; zasečena mesta naprsline, istanjena mesta, preterano istesmuta mesta i oštećenja usled kvara, dodira sa vatrom, kiselinama ili drugim RKorozivnim sredstvima; (2) karabinka; oštećeme ili iskrivljene karabinke ili neispravne opruge;

(3) pređice; jezičci freba da budu pažljivo ispiTfari na mestima pričvršćemja za rame pređice; isto tako otvoreni ili iskrivljeni zavoji. (4) šivemja; iskidani, isečen? ili istrošeni konci.

(5) užadi; svalko oštećenje ili znak istrošenosti.

10 „Označavanje i pakovanje

10.1 D Da zaštitni opasač odgovara mpropisima ovoga standarda garantuje proizvođač stavljanjem na naličje opasača meizbrisivim mastilom. sledeće podatke:

— JUS Z.B1.050 — zaštitni znak proizvođača, — veličima,

65

umyuu_uULLLULU""uLLIC""rT1"T"FTq{___'T -

— godina proizvodnje, — Kkonitrolni znak, — broj senije (partije) opasača. 10.9 „Na karabinkama i prihvatnim karikama mora biti utisnuta oznaka JUS Z.B1.050. 10.3 Svaki opasač se pakuje u jaku kartonsku kutiju. Na svakoj kutiji treba otštampati sledeći tekst:

Zaštitni opasač

Cuvaj ga, na suvom, hladnom mestu, daleko od parnih cevi ili drugih izvora toplote. Ako se opasač ovlaži suši ga polako na sobnoj temperaturi daleko od veštačke toplote.

U svaku! kutiju stavlja se uputstvo o načinu upotrebe, čuvanju i održavanju zaštitnog opasača. Ovaj predlog standarda podnosi Sekretarijat za rad Saveznog izvršnog veća (autori: Ing. Milutin Vukadinović i Ing. Leposava Stefanović u redakciji Nikše Poljanića).

Pri izradi ovog predloga korišćena je sledeća dokumentacija: 1) jugoslovenski standardi JUS C.B9.021, JUS M.B2.113, JUS G.B1.051, JUS C.B3.021, JUS C.B4.081.

2) nemački standard DIN 23300 — Bergman=sausrustung. Sicherheitsgurt aus Leder.

3) češki stamdard ČSN 359715. — Pracovni pamucky ochranć. Ochranny pas.

4) engleski stamdard B.S. 1397 — Safety Belts and Harness.

5) belgijski standard NBN 335 — Ceinturon pour pom:piers.

6) postojeći propisi za vatrogasni opasač — 'ipizacija T-33/1947.

1) rezultati fizičko-mehaničkog, ispitivanja 'ojedinmih delova i materijala opasača koji je služio kao uzorak.

Osim toga konsultovam je i izvestan broj stručnjaka, naročito u pogledu izbora materijala, pogodnosti nošenja opasača i ostalog, tako da će predloženi opasač odgovarati potrebama zaštite pri svima vrstama ra dova na visinama i biće ga moguće izrađivali u zemlji od domaćeg materijala.

Diskusija o predlozima {ugoslovenskih standarda

Pređiozi fugoslovemskih stamdarda, objavljeni u ovom. broju biltena, »Standardizacija«, stavljeni su na ovaj način na javnu diskusiju u cilju iznalaženja, najpovoljnijih rešenja i usvajanja opravdanih primedaba,

Svaki pojedini interesemt (organizacija, ustanova, preduzeće i stručnjak) ima na ovaj način mogućnost da aktivno učestvuje u izradi definitivnih jugoslovenskih standarda, stavljanjem svojih primedaba, prigovora„ saveta i sl.

Ali, da, bi se ova javna diskusija, mogla, obaviti bez suvišnog odugovlačenja, neophodno je da svaki interesent dostavi svoje primedbe, mišljenja i sl. u roku koji je naznačen n začelju svakog pojedinog pred-

loga. Primedbe koje prispeju po isteku toga roka, Savezna komisija za standardizaciju neće moći da uzme u obzir i neće ih smatrati obaveznim,

Sve primedbe, mišljenja, prigovore i sl. treba slati na adresu: Savezna komisija za standardizaciju Beograd, Admirala Geprata, br. 16 — pošt. fah 933.

Ukoliko w pojedinim brojevima biltena »Standardizacija« budu objavljene samo anotacije pojedinih predloga, standarda, što se čini kad je u pitanu samo manji broj interesenaita, u tom slučaju interesenti mogu da zahtevaju da im se dostavi ceo tekst predloga koji ih interesuje.

Ks Go

en =ujag=O

O: