JUS standardizacija

1UU STANDARDIZACIJA || —-_---------------------——--{- —----- cr i |

4.4 Određivanje ulja,

5 do 10 g dobro usitnjenog semena uljane ogrštice i kupusne repice izmeri ie i\stavi u čauru za ekstrakciju. U čauri se suši 1 čas u sušionici na 105'C (sušenje treba produžiti alto seme sadrži više od 15" vlage), zatim se ekstrahuje 6 časova u Soxhlet aparatu ili 2 časa u aparatu po Twiselman-u. Ekstrakcija se vrši redestilovanim:. petrol-eterom. (JUS B.H2.261). Posle ~dovršenja ekstrakcije iz ekstraktora se ispari rastvarač, suši 1 čas na 108 do 105'C, hladi pola časa u eksikatoru i meri. Čaura sa ekstrahovanim semenom mposle ispitivanja rastvarača suši se takođe 1/4 časa ma temperaturi od 1051C. Posle toga sadržaj čaure prenese se u tarionik, izmeša sa peskom (pesak mora biti iskuvam u hlorovodoničnoj kiselini, dobro opran i prosušen), dobro smrvi, kvantitativno prenese u čauru i ekstrahuje još 2 časa. Iz ekstrahovanog dela dobivenog posle druge ekstrakcije ispari rastvarač, a ostatak suši od 103 do 105'C do konstantne težine, hladi 1/2 časa u eksikatoru i posle toga meri. Težina ulja smatra se konstantnom, ako se posle ponovnog: sušenja od 1/4 časa procenat ulja ne menja više odi 0,1%/b. Ako je težina ulja dobivenog drugom ekstrakcijom veća od 10 mg, mora se ekstrakcija sa peskom: ponoviti. Ovo se ponavlja sve dotle dok težina ulja ponovne ekstrakcije za vreme od 2 časa ne bude manija od: 10 mg.

Dobiveni rezultati izražavaju se u procentima si~

rovog mulja (U) na origimalno seme prema formuli: Cc U-—— X 100 a a = izmerena količina originalnog semena u gramim:a,

Cc = izmerena količina ulja (zbir ulja iz glavne i ponovljenih ekstrakcija) u gramima.

4.5 Određivanje slobodnih masnih kiselina, u sirovom ulju semena uljane ogrštice i kupusne repice. : Slobodne masne kiseline određuju se neposredno posle određivanja ulja.

| mm =C: Ii)y SI ––:I——- Kn niqII——

Osušenom i izmerenom: ulju dobivenom ekstrakcijom: doda se 25 do 30 ml neutralne smese etilalkohola i etra (1:1), promućka se titruje sa 0,1 m alkoholnim. rastvorom KOH uz fenolftalein kao indikator. Slobodne masne kiseline izražavaju se u Drocentima kao oleinska Kiselina. Procenat slobodnih masnih kiselina (So) kao oleinska kiselina, izračunava se prema sledećoj formuli: a >X 0,0282 * 100 So =

E a — broj upotrebljenih m1 0,1 n KOH, 8 = izmerena količina ulja u gramima. Ako je sadržaj slobodmih masnih kiselina DOtrebno izraziti u stepenu kiselosti ili kiselinskom broju, tada se sadržaj slobodnih masnih Kiselima preračumava u procentima na ove vrednosti pomoću sledeće tabele:

'/0 oleinske kiselinski stepen kiseline broj kiselosti 1 3,5425 1,9894 0,2823 1 ; 0,56104 0,5027 1,7806 1

1

Način pakovanja i isporuka

),3| Seme se pakuje i isporučuje u: vrećama ili. u ra– · sutom stanju (rinfuza).

5.2 Transportovamijje semena uljane ogrštice i kupusne repice vrši se u suvim, čistim i zatvorenim. vagonima, kamionima i kolima, šlepovima ili brodovima i drugim ftransporinim. sredstvima. Ova transportna sredstva me smeju biti uprljana materijama, niti smeju imati miris koji bi štetno uticao na seme uljane ogrštice i kupusne repice.

6 Smeštanje i čuvanje

Seme uljane repice smešta se i čuva u vrećama ili u. rasutom: stanju u prostorijama (tavanskim prostorijama, silosima i slično) koje moraju biti suve i zdrave i koje se mogu provetravati.

e s D =cišwT—––I>– S Čar IC Čč aaa ____L_________ __________

Disbkusija o predlozima jugoslovensbih standarda

Predlozi jugoslovenskih standarda, objavljeni u ovom broju biltena »Standardizacija«, stavljeni su na ovaj način na javnu diskusiju u cilju iznalaženja, najpovoljnijih rešenja i usvajanja opravdamih primedaba.

Svaki pojedini inmteresent (organizacija, ustanova, preduzeće i stručnjak) im na ovaj način mogućnost da aktivno učestvuje u izradi definitivnih jugoslovenskih standarda sfavljanjem svojih primedaba, prigovora, saveta i sl,

'Ali, đa bi se ova javna diskusija, mogla. obaviti bez suvišnog odugovlačenja, neophodno je da svaki interesent dostavi svoje primedbe, mišljenja i sl. u roku koji je naznačen u začelju svakog pojedinog pred-

loga. Primedbe koje prispeju po isteku toga roka, S3vezna, komisija za standardizaciju neće moći da uzme u obzir i neće ih smatrati obaveznim,

Sve primedbe, mišljenja, prigovore i sl. treba, slati na adresu: Savezna komisija za standardizaciju —/ Beograd, Admirala Geprata, br. 16 — pošt. fah 933.

Ukoliko m pojedinim brojevima. biltena, »Standar= dizacija« budu objavljene samo anofacije pojedinih predloga standarda, što se čini kad je u pitanu samo manji broj interesenajta, u tom slučaju interesenti mogu da zahtevaju da im se dostavi ceo tekst predloga koji ih interssuje.

Obaveštenje povodom stavljanja na javnu diskusiju predloga standarda iz oblasti vattostalnog materijala

U biltenu »Standardizacija« br. 11 iz 1956 godine, Savezna, komisija za standardizaciju stavila je na javnu diskusiju 33 predloga standarda iz oblasti proizvodnje vatrostalnog materijala.

U nastojanju da ovu oblast proizvodnje što potpunije obuhvati, SKS stavlja sada u ovom broju. biltena, na javnu diskusiju daljnjih 16 predloga i to dimengzi-

onalnih standarda, vafrostalnog: materijala. Od toga su tri predloga štampana u celini (brojevi predlog: 2135 do 2137), dok je ostalih 13 predloga samo anotirano (brojevi 2142 do 2154), pa svi interesenti mogu da ih dobiju od SKS u punom tekstu, ukoliko to budu zahtevali, |

O NI O CZ