JUS standardizacija

280

= Žž MPFANDARDIZACIJA.

aa ara auu rune amra ar i ar E auuu ni uz auuu mane ar aaa mo ru ra aaa a E S aa aan OI

Predlog br. 2349

Tijal (karton, koža, gumena traka i sl.), koji leži na kakvoj tvrdoj osnovi.

Debljina epruvete iz tač. 3.1 iznosi oko 4 mm i iz tač 3.2 oko 6 mm.

Isptuju se najmanje 3 pravcu.

epruvete u svakom

4

4.1

4.2

o.2

Uwređaji za ispitivanje

Igla. Igla je čelična, debljine 1 mm, uglačane površine.

Uređaj za ispitivanje. Za ovo ispitivanje UDOtrebljava se mašina t pa klatna konstantne brz ne kretamja pokretne stege, opsega skale od O do 50 kg. Na slici je pokazano kako izgleda jedan uređaj za ispitivanje. Razmak (a) držača tereta za iglu mora da bude podešljiv, da bi se pr lagodio wWdeblijni epruvete. Mašina za 'spitivanje mora da bude snabdevena pogodnim zašt tnikom, radi zaštite od eventualnog iskakamja igle.

Postupak

Ispitivanje se vrši pod standardnim: uslov:ma: temperaturom od 20% = 20 i relativnom vlagom vazduha od 35 + 5%". Ispitivanje se vrši najmanje tri dana posle vu!kaniz ranja gume.

Kroz sredinu kraće strane epruvete, 5 mm od ivice, provuče se igla debljine 1 mm po mogućstvu upravno i to pomoću šablona; rupa za iglu niukom slučaju ne sme da bude prethodno probušena ili provrćema, Igla se postavi u držač tereta. Razmak držača tereta je tako podešem da drži epruvetu upravno. Donji kraj epruvete pr čvrsti se u donju stegu (na slici ona je u vidu makaza). Eipruvista se zateže brzinom od 100 mm/min. Zabeleži se najveća sla koja je prouzrokovala izlaz igle cepanjem epruvete.

Izveštaj

'uU izveštaj treba uneti sledeće podatke:

— oblik epruvete (veličinu epruvete i dejstvo kalandera) i broj epruveta,

— debljinu epruveta u mm,

— radnu temperaturu i relativnu vlagu vazduha,

— silu upotrebljenu za cepanje iglom (pročitano opterećenje) zaokruženu na ceo broj (pojedinačne vrednosti i prosečna vrednost),

— jačinu otpora epruvete debljine 10 mm na ·cepanje iglom izraženo u kg/cm, zaokruženo na ceo broj (pojed načne vrednosti i prosečna vredmost).

Ispitivanje gume

VULKANIZIRANE PRI

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 decembar 1957

1

Opseg

Standardom su predviđene dve metode A i B. Metoda A propisuje određivanje tež ne uzorka u vazduhu i w vod'. Težina uzorka uronjenog u vodu mamja je od one u vazduhu za težinu istismute vode, jer je zapremina ist snute vode jedmaka zapremini uzorka. Metoda B je namenjena prvenstveno onim slučajevima u kojima je potrebno da se uzorak isitni da bi se odstranili vazdušni prostori, i za ispitivanje uzamih cevi |i sl.

ODREĐIVANJE GUSTINE I SPECIPFIČNE TE:Z.INE RODNE 1I SINTETICKE GUME

Definicije

Gustna. Težina jed'mice zapremine gume ma propisanoj temperaturi. Ona se izražava u gSramima ma mil litar (s/m!l).

Specifična tež na. Odnos težine date zaprem'ne gume na femperaturi ii prema težini jedmake zapremine č ste vode na femperaturi it».

wzorak

Uzorak se sastoji od: komađa gume glatkih DOprašine, vršina, bez pukotna i težine naj-

manje 5 8.

+