JUS standardizacija

ala ——

III SVOI Dr TEC IE III

la mr

|

===

|L

O

Pre sečenja uzorka sa njega se skine tkanina, bilo da se nalazi na površini ili u unutrašnjosti gume. Za skidanje tkan'ne {treba izbegavati upotrebu neke tečnosti za bubrenje, ali se za

vlaženje dodirnih površina, kad je potrebno, može umpotreb ti benzen, hloroform ili ugljen tetrahlor:d. Za vreme odvajanja gume od {kan:ne, guma se ne sme istezati. Ako se mora da upoirebi neka tečnost za bubrenje, posle odvajanja tkanina, treba ostaviti da to sredstvo polpuno ispari sa površine uzorka. Prema potreb':, površina se uglača i sa mje se ukloni svaki trag sredstva za glačanje.

Glačanje se vrši tocilom za abraziju sa brzim obrtanjem (tocilo prečnika 152.44 mm koje se ckreće brzinom: od 1400 obrtaja/minut) ili maš nom sa beskrajnom trakom od neke abrazivne tkanine. U svakom slučaju treba upotreb'ti abraziv prema JUS K.E0.001, tač. 292 — fin: abraziv, pri čemu treba paziti da se guma ne zagreva jako. ::

Uzorci u intervalu između vulkan'zacije i 'spitivanja, moraju biti potpumo zaklonjeni od svetlosti, Pre ispitivanja uzorci se drže najmanje 12 časova pod standardnim uslov:ma ij. na temperaturi od 20 + 9.

Primedba: u tropskim krajevima, s obzirom da je vrlo teško održavati ovu temperaturu u prostorijama za kondicion ranie i laboratorijama, dozvoljeno je da radma temperatura iznosi 27 + 20C, pod uslovom da se ova činjenica unese u izveštaj.

Aparati

a) Analitička vaga ose{lj:vosti do 1 mg. b) Vage pogodne za određivanje težine uzorka

U tečnosti, kao što su Jolly-eeva, Mohr-ova,

brza vaga i sl.

c) Čaša od 250 ml (ili manje ako konstrukcija vage fo zahteva).

d) Bakarna Ž-ca.

e) Piknometar. Stakleni sud tankih zidova, zapremine od 25 do 100 ml, sa brušenim: zatvaračem. Kroz sredinu zatvarača probušena je kapilarna rupa, koja stvara vezu između unutrašnjosti i spoljašnosti suđa.

Postupak

Metoda A. Na nekoj od vaga pod b) iz tač. 4 izmeri se uzorak u vazduhu a zatm' u destiloVanoj vodi (ako je potrebno sa opterećenjem, vidi primedbu 1) do tačnosti od jedmog mg. Voda se neposredno pred ispitivanje prokuva i ohladi na 20 + 20C. Uzorak se ostavi da stoji u Vodi dotle dok se ne izjednači sa temmperaturom vode, čija se temperatura podešava DO potrebi. Pre merenja sa površine uzorka moraju da se uklone vazdušni mehurovi (vidi primedibu 3). Pri merenju uzorka u vodi, kazaljka se posmatra mekoliko sekundi da bi se utvrdilo da li se postepeno me spušta usled konvekcije ili zato što se temperatura uzorka nije izjednačila sa temperaturom: vode,

Primedba 1. Kada se ova metoda primenjuje na gume čija je specifična težina manja od 1, potrebno je upotrebiti opterećenje; težina opterečenja u vodi mora se naknadno izmeriti. Primedba 2. Glavni uzroci nastajanja grešaka su (1) vazdušni mehurovi koji su se mahwatali na površini uzorka za vreme merenja: u vodi; (2) dejstvo površ nskog napona na žicu: (3) konvekciono strujanje u vodi u kojoj je obešen uzorak, koje se može da umanji ako se izjednače

5.2

temperatura vode i temperatura okolnog: vazdluha. Primedba 3. Da bi se hvatanje vazdušnih mehurova na površini uzorka svelo na najmanju meru, dozvoljava se da se destilovanoj viodi doda u ftragov ma (rec:mo 1 deo na 10.000) neko površinsko aktivno sredstvo, kao što su wredstva za pranje ili da se za jedan trenutak uzorak zamoči u neku pogodmu tečnost kao što je etanol, koja se meša sa vodom i koja izaziva neznatno bubrenje ili površnsko rastvaranje gume. Posle ovog uronjavanja treba vod{ii ra= čuma da se to sredstvo ne prenese u vodu.

Metoda B. Čista i suva boca piknometra i zaTvarač se izmere pre i pDosle unošemja uzorka. Uzorak se iseče na komade pogodne veličine da bi mogli da prođu kroz grlić piknometra. Zatm se piknometar sa gumom wdopuni destilovanom: vodom, koja je neposredno pred ispitivanje mprokuvama i mpohlađena na temperaturu od! 20. E =90G, e

Pri merenju moraju se ukloniti vazdušni mehurići naslagani na uzorak i zidove pikmometra (vidi prim. 5). Ovako napunjen piknometar ostavi se da stoji dotle dok se temperatura gume i vode ne izjednači, zatim se stavi zatvarač pazeći strogo da se u piknometru: ili kapilari ne nalazi vazduh Pihnometar sei spolja dobro izbrše i izmeri. Sadržima piknomelra boce se izruči i ponovo napuni sveže prokuvanom destilovaom. vodom, temperafure 20% + C. Posle uklanjanja mehurića i brisania, pikmometar sa vodom se izmeri. Sva merenia se vrše do tačnosti od 1 miligrama.

Primedba 4. Glavni uzrok mwtvaranja grešaka jesu vazdušni mehurići u unutrašnjosti piknometra. Ako je potrebno, da bi se oni isterali, piknometar sa sadržinom se zagreje a zatim ohladi na propisanu femperaturu.

Primedba 5. Da bi se hvatanie vazdušn'h, mehurova na komadiće gume ili zidove piknmometra svelo na najmanju meru, dozvoljava se da se destilovanoj vodi doda u fragovima (recimo 1 deo na 10.000) neko površinski alkttivno sredstvo kao što su sredstva za pranie, ili da se uzorak gume pre sečenja u komadiće, zamoči u neku pogodnu fečnost, kao što je etanol, koja se meša sa vodom i koja izaziva neznatno bulsrenje ili površinsko rastvaranje.

Radna temperatura iznosi 20 + 20C,

Izražavanje rezultata

Metođa A. Ako je Wi težna uzorka. u vazduhu i W»>» njegova težina u Vodi na 200C, tada je

specifična težina u vazduhu ma 20/20'C —

Wa W. — W Ova metoda je tačna do druge decimale i specifična težina u vazduhu može da se :zrazi kao specifična težina in vacuo. Gustina vode na 20'C može da se uzme da Je 1.00 g/ml, i zbog toga: da bi se specif čna fežina na 20/2%%C prevela u gustmu u g/ml na 20'C treba je pomnoŽžiti sa 1.00. Primedba: u slučaju upotrebe opterećenja za potapanje gume specifične težine ispod 1, izračunavanje se vrši na sledeći način: Ako je Wi; = težina gume u vazduhu W i = težina opterećenja u vodi Wi3 = težina gume i opterećenja! za potapanje,