JUS standardizacija

STPANDARDIZAĆIJA

Procenat nerastvorljivih materijala = 100(A—B) 100 c (100—D) = fežina teglice posle filtracije = {težina teglice pre filtracije = uzeta težina uzoraka = nađeni procenat vode u uzorku.

Gornje određivanje vršiće se u slučaju kada proba na filter-papiru pokazuje nerastvorljive materije u benzolu u vidu jake mrlje.

Proba na filter-papiru vrši se na sledeći način. Uzeti 20 ml uzorka i istu količinu benzola koji se dobro izmešaju. Od ove mešavine na više mesta kapnuti po jednu kap na višestruko previjeni filter=papir. Po ispravljanju žfilter-papira nerastvorljive materije pokazaće se u vidu slabe ili jake mrlje. 50 gr čvrste materije dobro izmešane probe odmeri se u Erlenmajerovom sudu sadržine od 100 cmš koja se zatvori zapušačem kroz koji je provučen termometar tako da njegova kugla sa živom bude u ulju. Sud se stalno mešajuci za= greva do 40%'C. Ako i kod ove temperature ulje ne bude slobodno od taloga, mora se i dalje zagrevafti dotile dok se talog ne izgubi. Zatim se ulje ohladi na 38'C na kojoj se temperaturi drži dva časa. Posle ovoga balon se nagne pa ako ima taloga isti će se pokazati na zidovima stakla. U slučaju teškoće da se prisutnost taloga utvrdi, ulje se iz Erlenmajerovog suda brzo izfiltrira pomoću vakuma kroz filter-papir prethodno zagrejan na 838'C. Po potpunom isušenju filterpapira utvrdi se da ]li se na njemu nalazi talog.

Za određivanje koksnog ostatka u ulju upotrebiće se aparat po Conradson-u. Određivanje. će se vršiti po ASTM-D=189-=52.

Postupci za impregnaciju

Impregnacija borovih stubova sa kreozotnim uljem vrši se samo po prostom Ripingovom po= stupku u svemu po propisanom. dijagramu.

Stubovi pošto se unesu U impregnacioni kotao i ovaj hermetički zatvori, stavljaju se impre= gnacioni kotao i predgrejač pod pritisak vazduha od 2—4 alm. Ovaj pritisak vazduha treba odmeriti prema dimenziji drveta, veličini beljike i prosušenosti drveta. Kada se postigne željena

visina pritiska vazduba, isti se održava za vreme od 20—30 min.

Održavajući ovaj pritisak u impregnacionom kotlu, isti se puni sa prethodno zagrejanim kreozotnim uljem iz predgrejača na temperaturi od 105—110"'C,

Pošto je impregnacioni kotao napunjen sa zagre= janim kreozotnim uljem, pomoću pumpe za Dpri= tisak tečnosti ili pomoću vazduha, utiskuju se u impregnacioni kotao iz mernog suda propisane količine kreozotnog ulja, sve dotle dok se ne postigne pritisak fečnosti od 6—B atm. Ovaj pritisak se održava sve dotle, dok stubovi ne upiju određenu količinu kreozotnog ulja — j. najmanje 45 mim.

Za vreme trajanja pritiska ulja u impregnacionom kotlu mora se održavati temperatura na 90—950"C,

Po završetku Tan OP pritiska, ulje se iz immpre= gnacionog kotla vraća u predgrejač, a u impre= gnacionom kotlu se pravi vakum od najmanje 60 cm živinog stuba. Ovaj vakum se održava 15 min na postignutoj visini. Po isteku ovoga Vre= mena impregnacioni kotao se prazni.

Prosečno upijanje kreozotnog ulja mora iznositi Đo jednom kubnom metru drveta 80 kg+10 kg. Komisija za prijem i impregnaciju stubova, u svakom konkretnom slučaju, a na osnovu vrste

i stepena suvoće stubova, određuje visinu i vreme trajanja pritiska vazduha i ulja, držeći se

- dijagrama za impregnaciju borovih stubova. U

svakom slučaju beljika stubova mora biti dobra i natopljena sa kreozotnim uljem.

Impregnacija jelovih i smrekovih stubova vrši se po prostom Ripingovom postupku sa prethodnim potapanjem stubova u kreosotnom ulju, a u svemu po dijagramu.

Po unošenju stubova u impregnacioni kotao i njegovom hermetičkom zatvaranju, puni se im= pregnacioni kotao sa prethoano · zagrejanim uljem iZ Dr Sie ŠB; čija OT mora biti od 105—110vC

Kada je OL ONOJ olao GEDURJEH stubovi se drže u njemu pod normainim pritiskom od 6U—120 min; za koje vreme se temperatura ulja održava na 100%.

Pošto se završi natapanje stubova u kreozotnom ulju, ono se vraca u predgrejač, a u impregna=

cionom kotlu stvara se vakum od najmanje 60

cm Živinog stuba. Ovaj vakum održava se 30 min. Po završetku vakuma impregnacioni kotao se dovodi na atmosierski pritisak. Potom se stavljaju impregnacioni kotao i predgrejač pod pritisak vazauha od 0,5—2 atmosfere i na ovoj visini pritisak održava od 5—15 minuta.

Zadržavajući postignuti pritisak vazduha impre= gnacioni kotao puni se sa zagrejanim uljem iz predgrejača, koje je zagrejano na 105—110%C. Pošto se impregnacioni kotao napuni sa kre= ozotnim uljem, pomoću pumpe za tečnost ili pri= tiskom vazduha utiskuju se dalje količine ulja iz mernog suda sve dotle dok se u impregna= cionom kotlu ne postigne pritisak ulja od 8—10 atm. Na ovoj visini održava se pritisak ulja 180 minuta. Za vreme- trajanja ovog pritiska

temperatura u JOLIE a IGGOJO kotlu održava se na 100%. s

Pošto su stubovi primili propisanu količinu a Olja) pritisak se obustavlja i ulje se prebacuje-—-u predgrejač. Impregnacioni kotao dovodi se pod atmosferski pritisak, stvara se vakum od najmanje 60 cm. živinog stuba, koji se održava na ovoj visini najmanje 15 min. Po isteku vakuma impregnacija je završena.

Prosečno upljanje kreozotnog ulja mora iznositi po 1 m? stubova 100 kg + 10 kg,

Vreme natapanja u vrelom kreozotnom ulju pod atmosferskim pritiskom zavisi od prosušenosti stubova. Ako je drvo dobro prosušeno (težine 500 kg po mš) tada je dovoljno 60 min, a ako je slabije prosušeno potrebno je 120 min. Pritasak vazduha od 0,5—2 atm. takođe zavisi od prosušenosti. Tako ako je drvo slabije prosušeno tada on iznosi 0,5 atm. a ako je 3070 prosu= šeno tada je 2 alt. |

Slaganje impregnisanih stubova

Impregnisani stubovi se slažu u složaje, tako da je omogućena slobodna cirkulacija vazduha.

Kontrola procesa impregnaciie

Kontrola procesa impregnacije obavljaće se u samoj impregnaciji, a količina utisnutih zaštitnih sredstava na kolskim vagama.

'U impregnaciji kontrola impregnacije vršiće se pomoću registar instrumenata za pritisak, vakum i temperaturu. Kao pomoćni instrumenti služiće još metalni mano-vakumetri i termo= metri.

Za vreme procesa impregnacije registrir instrumenti treba da su zaključani i ključ čuva kontrolni organ komisije. Na papirnim trakama sa

13