JUS standardizacija
-
| STANDARDIZACIJA - 15 _______________________________________________ II ————-- ——I TT —
Ovako pripremljeni komadići stavljaju se u 600 cm? destilisane vode i izlažu pritisku. Zapremina staklenog suda je oko 1 1.
Posle jednog sata voda se izbacuje. Ovaj postupak se primenjuje prvog dana nakon 2 i 4 sata stajanja, drugog dana nakon 8 sati, trećeg dana nakon 8 sati ı najzad nakon 72 sata stajanja u toku 4,5 i 6 dana. Ukupna količina vode upotrebljene za ispiranje iznosi 3600 cm3. Iz ovako dobivene količine vode izračunava se analitički količina ispranog fluora, arsena i hroma i izražava u procentima količine ovih sastojaka u drvetu pre ispiranja.
5.23 „Kontrola koncentracije Za kontrolu koncentracije rastvora potreban je areometar sa skalom za merno područje od 1.0100 do 1.0500, termometar sa skalom od O do 40C i stakleni sud u kome može areometar slobodno lebdeti. Preduzeće za impregnaciju drveta dužno je da ovaj pribor stavi na raspolaganje kontrolnom organu. U cilju merenja napuni se stakleni cilindar, do na 5 cm ispod ivice, bistrim rastvorom na kome nema pene. U rastvor se stavi termometar i meri temperatura koja mora biti između 15 i 20 C. Zatim se umesto termometra oprezno stavi suvim prstima areometar. Specifičnu težinu valja očitati tako da se oko nalazi u istoj visini sa horizontalom Koju čini površina rastvora sa areometrom na donjoj ivici meniskusa. Pri tom mora aerometar mirno lebdeti u sredini staklenog suda. Pomoću očitane vrednosti temperature i specifične težine određuje se, na Osnovu tebele ili grafikona, veličina koncentracije. Ove tabele ili grafikone obavezno izrađuje proizvođač soli.
5.3 Sprovođenje kontrolnih ispitivanja
531 Proizvođač sonih smeša dužan je da kontrolnom organu preko preduzeća za impregnisanje drveta preda zvaničnu potvrdu da mešavina soli odgovara uslovima navedenim pod 2517. 22320 102.33:;
5.32 Kontrolni organ ima pravo da uzme uzorke od 0,5 kp iz svake pošiljke bez otštete. Na svakom uzorku treba staviti datum kada je sredstVo za impregnisanje poslato preduzeću koje impregniše stubove, datum uzimanja uzorka i broj bačve iz koje je uzorak uzet.
Radi ispitivanja uzorak se šalje matičnoj ustanovi kontrolnog organa ili, ako ovo nije moguće, proizvođaču soli. U poslednjem slučaju ispitivanju mora prisustvovati kontrolni organ potrošača. stubova. Ispitivanje:se vrši bez naplate.
5.33 Ispitivanje uslova po tačci 2.31 vrši se dogovorno između potrošača stubova i proizvođača soli, u slučaju da potrošač nema mogućnosti da sam izvrši ova ispitivanja. U toku jedne godine ovakvih ispitivanja može biti najmanje tri, sa dovoljnim vremenskim razmakom između pojedinih ispitivanja. -
5.34 Ispitivanje uslova po t. 2.32 vrši se dogovorno jednom godišnje uz prisustvo kontrolnog organa,
a kod proizvođača soli. Ispitivanje se vrši bez naplate.
5.35 Preduzeće za impregnisanje drveta dužno je da nakon svake 100-te šarže dostavi proizvođaču soli i litar upotrebljenog rastvora na ispitivanje i da vodi urednu evidenciju rezultata ispitivanja. Kontrolni organ ima pravo uvida u ovu evidenciju.
5.36 Kontrolni organ ima pravo da i sam uzme uzorke upotrebljenog rastvora i izvrši potrebna ispitivanja. 54 Ispitivanje količine upijanja i dubine prodiranja sredstva za impregnisanje. | 5.41 Određivanje i merenje količine upijanja vrši se na dva načina:
a) pomoću mernog rezervoara, 1 b) određivanjem količine soli u čvrstom stanju, na osnovu razlike u težini pre i posle
impregnisanja. Ovaj poslednji način merodavan je za procenu propisane količine upijenog sredstva za impregnisanje. ;
5.42 Dubina prodiranja kontroliše se na probnim čepovima i to na 5 kom. stubova iz svakog vagoneta. Čep se vadi na sredini stuba. Dubina prodiranja treba da je kod bora do srži, a kod jele i smrče najmanje 1 cm. U slučajevima sumnje koristi se fluorni reagens za stubove od jele i smrče, a kernreagens za borove stubove.
j Reagense stavlja na raspolaganje preduzeće za impregnaciju stubova.
5.43 Ako se na probnim čepovima ustanovi da dubina prodiranja ne zadovoljava, onda treba iz istog stuba izvaditi još dva čepa udaljena za 1 m, a za 90% zaokrenuta. Ako druga i treća proba pokažu bušenjem da dubina prodiranja zadovoljava, onda se stubovi na vagonetu preuzimaju.
Ustanovi li se pak da dubina prodiranja ne zadovoljava, onda odnosne stubove treba ponovo, besplatno, impregnisati.
5.44 Nakon isteka 28 dana posle impregnisanja treba izvršiti još jednu probu bušenjem na izvesnom broju stubova i zapisati postignutu dubinu prodiranja.
5.45 Rupe koje su nastale bušenjem treba ispuniti impregnisanim čepovima koje stavlja na raspolaganje preduzeće za impregnisanje drveta. Otprema stubova i vođenje dnevnika impregnacije
6.1 Stubovi su spremni za otpremu sa stovarišta preduzeća za impregnaciju, a po dispozicijama kupca, 42 dana nakon impregnisanja. 62 | Za otpremu stubova vodi se otpremna knjiga sa sledećim podacima:
— redni broj, Ferer a UA ov UJE PML: 2 — naziv potrošača,