JUS standardizacija

}

i

3.2

3.3

3.4

3.6

4.23

4.24

| STANDARDIZACIJA

Mlada tovljena junad za klanje

U ovu kategoriju spadaju mlada grla do 12 meseci starosti, što znači bez ijednog para stalnih sekutića bez obzira na pol. U pogledu tipa i rasa goveda, ovde dolaze mlada grla tovnih i kombimovanih rasa kao i melezi mlečnih i drugih rasa sa tovnim ili kombinovanim rasama.

Tov počinje u mlečnom periodu i nastavlj a se sve do klanja.

Težinske grupe za ovu kategoriju su: laka — 200 do 300 kp, srednja — 300 do 400 kp, teška — 400 do 450 kp. :

Junad za klanje

U ovu kategoriju spadaju mlada grla svih tipova i rasa goveda koja nisu bila korišćena za :aiibikedl Muška grla mogu biti kastrirana (junci) ili nekastrirana (bičići). U pogledu starosti toleriše se na]više 4 stalna sekutića (dva para).

Težinske grupe za junad su sledeće: laka — ispod 400 kp, srednja od 400 do 550 kp, i teška — preko 550 kp.

Krave za klanje Ovoj kategoriji pripadaju ženska grla svih tipova i rasa goveda koja su se već telila bez obzira na starost. Ovde spadaju i ženska grla koja se nisu telila ali su starija tj. imaju 6 i više stalnih sekutića.

Težinske grupe za kategoriju — »krave« su: lake — ispod 450 kp, srednje 450 do 600 kp, teške preko 600 kp. .

Bikovi za klanje

U ovu kategoriju dolaze muška nekastrirana grla svih tipova i rasa goveda, sa izraženim sekundarnim oznakama, bez obzira na starost. Ovde se uključuju i muška grla koja nisu kastrirana a nisu korišćena za priplod ukoliko su starija tj. koja imaju 6 i više stalnih sekutića.

Težinske grupe za bikove za klanje su: laki ispod 600 kp, srednji od 600 do 800 kp i teški — preko 800 kp.

Volovi za klanje

U ovu kategoriju dolaze grla svih tipova i rasa koja su kastrirana u mlađem dobu ili kasnije, bez obzira na njihovu starost. Ovde dolaze i kastrirana starija junad ukoliko imaju 6 i više stalnih sekutića. Težinske grupe za volove su: laki ispod 500 kp, srednji od 500 do 700 kp i teški — preko 700 kp.

Ocenjivanje vrednosti

Unutar svake kategorije govedima u živom stanju određuje se ocena vrednosti pri čemu se uzima u obzir:

— starost (unutar kategorije),

— konformacija,

— stepen utovljenosti i randman,

— lip i rasa (u odnosu na kvalitet).

Ocenjivanje se vrši poentiranjem, a vrši ga ovlašćeni državni organ.

Prema starosti unutar kategorija: telad, mlada tovljena junad i junad — grla se ocenjuju kao vrlo mlada (A) mlada (B) i starija (C). Kod kategorija: krave, bikovi i volovi — grla se ocenjuju kao mlada (D) — srednje stara (E) i stara (F).

Svaka ocena starosti nosi određeni broj poena.

Prema konformaciji, unutar svake kategorije, grla se ocenjuju prema stupnju poželjnosti konformacije na grla sa: vrlo poželjnom, poželjnom, osrednjom, skromnom, slabom i lošom konformacijom. Svaka ocena konformacije nosi određeni broj poena.

Stepen utovljenosti i randman ocenjuje se na osnovu razvijenosti mišićnih partija i masnog tkiva pa se na osnovu toga izražava stupnjevima: vrlo poželjan, poželjan, osrednji, skroman, slab i loš stepen utvoljenosti i randman. Svaka posebna ocena utovljenosti i randmana, nosi određeni broj poena.

Prema tipu i rasi ocenjuje se pogodnost pojedinih tipova i rasa goveda sa gledišta kvaliteta mesa koji su karakteristični za pojedine tipove i rase goveda. Stepen pogodnosti se ocenjuje i izražava stupnjevima: vrlo poželjan, poželjan, osrednji, skroman, slab i loš. Svaka ocena nosi određeni broj poena.