JUS standardizacija
amy 5
STANDARDIZACIJA
U dolini Nide delegati su pregledali nalazište i način eksploatacije (dnevni kop) sadrovca, a u njegovoj neposrednoj blizini i veliki kombinat za proizvodnju gipsa. U ovom kombinatu se istovremeno izrađuju i prefabrikovani elementi od gipsa: ploče za pregradne zidove, šuplji elementi za međuspratne konstrukcije i sl. Posebnu pažnju su jugoslovenski delegati obratili na proizvodnju tzv. »Plasterboard« — ploča koje se kod nas ne proizvode, a služe naročito pri montažnoj izgradnji kuća.
U Novoj Huti delegati su imali priliku da se upoznaju sa proizvodnjom cementa u jednoj od najvećih cementarni Poljske. Tom prilikom delegati su mogli da se upoznaju i sa rezultatima tekućih ispitivanja kvaliteta cementa u samoj fabričkoj laboratoriji, kao i sa načinom dobijanja granulisane topioničke šljake koja se obilno dodaje cementu. U Novoj Huti delegati su posetili i razgledali istoimenu železaru — posebno valjaonička postrojenja, kao i novoizgrađeno radničko naselje za 100.000stanovnika.
MEĐUNARODNA STANDARDIZACIJA AMBALAŽE
—_— za lakokvarljive proizvode —
Od 7—9 oktobra 1959 god. održano je u Ženevi XIV zasedanje Radne grupe za transport lakokvarljivih proizvoda koja u okviru Evropske komisije (ECE) obrađuje problematiku međunarodne standardizacije ambalaže za sveže voće i povrće u cilju olakšanja transporta i trgovine između evropskih zemalja.
Na zasedanju je učestvovao 41 delegat iz 10 zemalja i to: Belgije, Bugarske, Danske, Francuske, Italije, Holandije, Poljske, Savezne Republike Nemačke, Švajcarske i Jugoslavije, kao i iz 8 zainteresovanih međunarodnih organizacija.
Pretsedništvo zasedanja jednoglasno je izabrano kao i prošle godine, tj. za pretsednika je izabran belgiski delegat, a za potpretsednka jugoslovenski delegat. e
Posle usvajanja predloženog dnevnog reda prodiskutovana su dalje navedena važnija pitanja i doneti su zaključci.
Protokol za standardizaciju drveme ambalaže za sveže OĆe | TDJOLVOEIĆ.e
Protokol koji u stvari pretstavlja evropski standard za drvenu ambalažu za sveže voće i povrće u transportu j trgovini između evropskih zemalja, a sadrži opšte uslove i dimenzije još podložne izmenama, usvojilo je dosad 12 zemalja i to: Belgija, Bugarska, Francuska, Grčka, Italija, Holandija, Mađarska, Demokratska Republika Nemačka, Poljska, Rumunija, SSSR i Turska. Naknadnom izmenom odredaba Protokola o dimenzijama ambalaže usvojene su sledeće spoljne dimenzije: |
— definitivne: 60 X 40, 50 X 30 i 40 X 30 cm,i — eksperimentalne: 57 X 35 i 44 X 30 cm.
Nove dimenzije ambalaže usvojilo je 7 zemalja, 3 zemlje još se nisu odlučile, a 2 zemlje ih ne prihvataju. i :
Italijanska delegacija je ponovo izjavila da dimenzije iz komercijalnih i ekonomskih razloga ne bi trebalo da budu u Protokolu, nego u posebnoj preporuci.
Posle diskusije o potrebi da se kod dimenzija ambalaže natovarene na palete povede računa o međuprostorima za ventilaciju proizvoda, Radna grupa je potvrdila definitivan karakter dimenzija koje su izmenom Protokola naznačene kao definitivne, a na idućem zasedanju će se ponovo razmotriti dimenzije unete izmenom Protokola kao eksperimentalne i one dimenzije koje se nalaze u aneksu 1 uz Protokol. U aneks 1 unele su pojedine zemlje one dimenzije ambalaže, prema svojim nacionalnim standardima, koje se ne slažu sa dimenzijama po Protokolu, ali ih zemlje — članice u praksi privremeno još upotrebljavaju.
Tom prilikom Radna grupa će uzeti u obzir izveštaj Holandije o dimenzijama koje su najracionalnije za paletizovane tovare, vodeći računa o ventilaciji.
i Jugoslavija Još nije usvojila zvanično Protokol o standardizaciji drvene ambalaže. Njegovo usvajanje nalazi se u završnoj fazi. Jugoslovenski standardi za drvnu ambalažu za sveže voće i povrće su na snazi i primenjuju se u praksi. Takođe je uspostavljen sistem konrtole kvaliteta svežeg voća i povrća namenjenog izvozu, kao i kvaliteta drvne ambalaže za ove proizvode, sve prema važećim jugoslovenskim standardima. Prema tome kod nas su stvoreni povoljni uslovi za prihvatanje Protokola.