JUS standardizacija
IZVEŠTAJ O RADU U 1959 GODINI
Smatrajući to kao svoju obavezu prema svima interesentima za jugoslovenske standarde, a prvenstveno kao obavezu prema našim institucijama, privrednim preduzećima i pojedincima koji su i tokom 1959 direktno učestvovali u pripremi i izradi jugoslovenskih standarda, Savezna komisija za standardizaciju daje u ovom broju svog biltena sažet izveštaj o radu u 1959 godini.
= = = Izrada standarda u 1959 obavljana je po istoj metodologiji po kojoj i ranijih godina. Sem toga, na isti način odlučivano je i o prioritetu standarda koje treba realizovati, tj. O prioritetu koji je zavisio od zahteva i isticanja potreba od strane bilo proizvođača, bilo potrošača, izuzev u slučajevima gde je SKS morala da bude neposredan inicijator u odnosu na pojedine standarde.
Uporedo s isticanjem ovog kontinuiteta u načinu izrade i izlučivanja prioriteta jugoslovenskih standarda, vredno je istaći da su u 1959 znatno porasli zahtevi za našim standardima iz svih grana, i to i sa strane proizvođača i sa strane potrošača. Porast ovih zahteva naročito se ispoljio kod proizvođača robe široke potrošnje, od kojih su pojedini sve doskora tvrdili da se njihova proizvodnja ne može podvrći standardizovanju.
Prema tome, sažimajući u brojčane iznose rad SKS tokom 1959 godine, dobijaju se ovi zbirni podaci:
a) rađeno (još nisu stavljeni na javnu diskusiju) na 384 predloga standarda ; b) objavljeno na javnu diskusiju 286 raznih predloga standarda ;
c) vršena priprema definitivne redakcije 358 standarda ;
d) objavljeno 264 razna standarda;
e) završeno, a još ne predato na grafičko realizovanje daljih 142 standarda.
Međutim, da bi izneti rad mogao dabude obavljen, taj je rad praćen u 1959 godini i sa:
1 — radom 50 stručnih potkomisija (sa 273 člana), 2 — radom u 64 stručna zasedanja (obavljena u 252 dana), 3 — sa 83 obilaska fabrika, preduzeća, ustanova itd. (tokom 132 dana).
Pored iznetog, a u smislu čl. 5 Uredbe o pribavljanju prava industriske svojine u inostranstvu (licenca), SKS je izdala tokom 1959 i svojih 50 potvrda — mišljenja te vrste.
Nadalje, u cilju nužne i obavezne saradnje sa međunarodnim organizacijama (u kojima je naša država učlanjena preko SKS), tj. sa:
— Međunarodnom organizacijom za standardizaciju (ISO) i
— Međunarodnom elektrotehničkom komisijom (IEC),
SKS je tokom 1959 godine održala preko svojih stručnih sekretara 89 kontakta sa tim organizacijama, kroz neposrednu saradnju u raznim tehničkim komitetima tih organizacija, kao i Evropske ekonomske komisije (ECE).
Na osnovi saradnje sa odgovarajućim organima Evropske ekonomske komisije (ECE) i na osnovi objavljenih jugoslovenskih standarda, na predlog SKS, Savezno izvršno veće ratifikovalo je međunarodno usvojene dokumente:
— Protokol o standardizaciji voća ı povrća i
— Protokol o standardizaciji drvene ambalaže za voće i povrće. |
Dajući ovaj sažet pregled svoga rada u 1959, SKS smatra da je korisno jednovremeno dati i upoređenje, odnosno zbir celokupnog realizovanja jugoslovenskih standarda do kraja 1959, jer to upoređenje pruža najbolju sliku i o porastu interesa za naše standarde i o porastu saradnje naših privrednih faktora sa samom SKS.
Do kraja 1959 objavljeno je ukupno 2251 jugoslovenskih standarda, realizovanih (otštampanih) u 2,857.700 primeraka.
OE: Ali, usled trajnog porasta interesa ipotražnje naših standarda, od navedenog broja realizovanih primeraka. moralo je da oude obnovljeno usled rasprodaje prvih tiraža: