JUS standardizacija
ZASEDANJE TEHNIČKOG KOMITETA ZA STANDARDNE BROJEVE MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU (ISO/TC 19)
| U vremenu od 13 do 15 oktobra 1959 god održao je ISO Tehnički komitet za standardne brojeve svoje sedmo plenarno zasedanje u Varšavi. Glavne tačke dnevnog reda zasedanja sačinjavalo je razmatranje sledećih pitanja iz oblasti problematike standardnih brojeva: | 1. mogućnost usvajanja projekta međunarodne preporuke o jače zaokrugljenim vrednostima standardnih brojeva;
2. uvođenje nizova standardnih brojeva gušćih od R 80;
3. primena rezolucije 5, usvojene na zasedanju Komiteta u Beču, u septembru 1958 godine. · | Kao baza diskusije po prvoj od tih tačaka služio je jedan dokument koji je pripremio sekretarijat Komiteta (Francusko udruženje za standardizaciju — AFNOR), a koji treba da bude dopuna ranije izdate ISO — preporuke R 17, pod naslovom »Uputstvo za primenu standardnih brojeva i serija standardnih brojeva«. U tom dokumentu data su opšta pravila za primenu standardnih brojeva, odnosno brojeva dobivenih zaokrugljivanjem standardnih brojeva na utvrđeni način (»jače zaokrugljenih standardnih brojeva«), prvenstveno u domenu mašinogradnje. Dokument sadrži i tabelu odnosnih brojeva (standardnih i jače zaokrugljenih standardnih brojeva).
Komitet je posle iscrpne diskusije usvojio taj dokument kao predlog ISO-preporuke, saglasivši se ujedno o izvesnim modifikacijama koje će se prethodno uneti u taj dokument.
Povod za rasmatranje drugog od gore navedenih pitanja dali su zahtevi koji su sa raznih strana postavljeni, da se, pored međunarodno već usvojenih redova standardnih brojeva, uvedu još neki novi redovi, u kojima bi faktor porasta bio manji od onoga koji pDostoji u do sada najgušćem redu R 40, pa i od onoga koji postoji u redu R 80 koji sadrži dvostruki broj vrednosti od reda R 40, a čija je primena predviđena samo u izuzetnim slučajevima. Potreba za uvođenjem ovakvih redova naročito se osećala u cilju da se omogući dosledna primena standardnih brojeva i u elektrotehnici i da se izbegne uvođenje abnormalnih redova E 9% i E 192 u izvesnim oblastima elektronike. Zbog toga je ovo pitanje, koje je bilo razmatrano već i na nekim ranijim zasedanjima komiteta, ponovo iscrpno diskutovano, imajući u vidu naročito jedan dokument, podnet od strane Nemačkog udruženja za standardizaciju, a koji sadrži studiju d-r ing. S. Berga o raznim mogućnostima stvaranja gušćih redova standardnih brojeva.
Po ovom pitanju usvojen je zaključak da se umoli sekretarijat komiteta da pripremi prednacrt preporuke koja će obuhvatiti nove redove standardnih brojeva, gušće od do sada usvojenih (rasmatraće se redovi R 100 i R 1000 i neki iz njih izvedeni redovi, a takođe red
R 240). :
Pitanje, navedeno pod 3, odnosilo se na primenu standardnih brojeva u radu raznih ISO — tehničkih komiteta. Zaključeno je da se tome pitanju i dalje poklanja potrebna pažnja.
Na kraju zaključeno je da Komitet unese u svoj program rada i problem stvaranja jednog rečnika termina iz oblasti standardnih brojeva.
Na ovom zasedanju uzeli su učešće delegati 13 zemalja — članica Komiteta, a sednicama je pretsedavao g. M. Pallez, delegat Francuske.
Zasedanje je održano u Varšavi, blagodareći gostoprimstvu Poljskog komiteta za
normalizaciju. Ing. B. S.