JUS standardizacija
a
4 : | STANDARDIZACIJA
a =—I—=——o—I———————m———đ iO——=
Predlog revizije Tehnika varenja metala
jugoslovenskog ISPITIVANJE STRUČNE SPOSOBNOSTI VARALICA DK 621.791 :371.27 standarda ZA ELEKTROLUČNO I PLINSKO VARENJE, JUS C.T3.061 R. br. 3218 ČELIKA
| auuu ui IA ILYU"FTTTFTŽQETL TT ______________ III
Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 jul 1960
1 Predmet standarda 1.1 Ovaj standard propisuje način proveravanja znanja i stručne sposobnosti prilikom polaganja ispita za varioca, kao i kontrolni postupak za periodično proveravanje stručne sposobnosti varilaca. 12 Odredbe ovog standarda odnose se podjednako na elektrolučne i plinske varioce s tim, da se prilikom polaganja teoriskog ispita obe vrste varilaca propituju iz materije zajedničke za oba načina varenja, a pored toga, svaka vrsta još iz materije koja se odnosi na tu vrstu.
2 Vrste ispita
2.1 Ispitivanje stručne sposobnosti” varilaca sastoji se iz teoriskog i praktičnog stručnog ispita. S obzirom na predviđenu praktičnu delatnost varilaca, dakle na vrstu i odgovornost spojeva koje će smeti da zavaruju, stručni ispiti za varioce dele se na osnovne, dopunske i specijalne.
2.2 Osnovni ispit treba da obezbedi osnovna znanja, neophodna za zavarivanje pomoćnih i neodgovornih spojeva, tj. takvih koji u slučaju loma mogu izazvati samo neznatne materijalne štete, a dopunski i specijalni ispiti treba da potvrde sposobnost kandidata za zavarivanje odgovornih spojeva, odm. za zavarivanje spojeva na koje se stavljaju specijalni zahtevi. .
2.3 | Dopunski ispit može se polagati samo kao dopuna položenog osnovnog ispita. Dopunski ispit Osposobljava varioca za zavarivanje odgovornih spojeva obične vrste iz oblasti opšte mašinogradnje i konstrukcija. Pod spojevima obične vrste podrazumevaju se sučeoni i T-spojevi limova i sličnih jednostavnih elemenata: od niskougljeničnih i niskolegiranih čelika, debljine 4 do 16 mm, vareni položeno, vertikalno ili horizontalno-vertikalno.
24 Specijalni ispiti osposobljavaju varioca za vršenje jednog ili više od niže nabrojanih radova:
a) zavarivanje limova i sličnih elemenata debljine preko 16 mm,
b) varenje iznad glave,
c) zavarivanje ugljeničnih čelika nazivne čvrstoće preko 52 kp/mm?, kao i srednje- i visokolegi-
ranih čelika,
d) zavarivanje ukrsnih i preklopnih spojeva,
e) zavarivanje okruglog čelika,
f) zavarivanje cevi,
g) zavarivanje limova debljine ispod 4 mm,
h) ostala specijana zavarivanja (prema potrebi). Specijalni ispiti sastoje se samo iz praktičnih ispita, a mogu se polagati samo posle položenog dopunskog ispita. Zainteresovana preduzeća, od iosno ustanove, određuju, od slučaja do slučaja, koje specijalne ispite treba da polažu pojedini kandidati, u zavisnosti od vrste radova za koje oni treba da budu osposobljeni.
Teoriski ispit 3.l Teoriski ispit treba da pokaže dovoljno poznavanja (u smislu tačke 3.2 odn. 3.3 ovog standarda) sledeće materije: j | a) osobine čelika, njegovo ponašanje pri topljenju i stvrdnjavanju, termička obrada; b) varivost i metode varenja; c) uticaj toplote pri varenju (deformacije, naponi, struktura); d) priprema osnovnog materijala, grešk» u pripremi i njihovo otklanjanje; e) vrste i izbor dodatnog materijala (žice i elektrode); f) vrste zavarenih spojeva i njihovi nazivi; g) označavanje zavarenih spojeva na crtžima; čitanje varilačkih crteža; h) tehnika varenja: postupci i način rada, poboljšanje zavarenih spojeva za vreme i posle varenja; 3 i) varenje specijalnog čelika, livenog gvožđa i obojenih metala; j) greške pri varenju, njihovo utvrđivanje, uticaj i uklanjanje; k) lemljenje; 1) sečenje plamenom i lukom; m) ispitivanje zavarenih spojeva; n) osnovi elektrotehnike u tehnici zavarivanja; plinovi za varenje; p) električni luk; plinski plamen; r) uređaji i pribor za varenje; njihovo funkcionisanje; smetnje i njihovo otklanjanje; s) potrošnja materijala, energije ı vremena; t) zaštitne i higijenske mere pri varenju; u) standardi i propisi o varenju.
GEE menu uzmu uuu izu mamu uu uuu ILI E IIa uuu iu ru u uuu ru uu uuu uuu III urinu ui ru ui ru nL nm IO —==—2|