JUS standardizacija

6 || · | STANDARDIZACIJA

Pravac savijanja at —_—________,—_—_A,

____

<)

SI 3 SI. 4 SL. 5

424 Kvalitet rada ocenjuje se prema spoljnom izgledu površine preloma, a takođe prema pravilnosti postupka varenja (izbor prečnika elektrode odn. žice, pravimost regulisanja jačine električne struje odn. plamena, ravnomernost dužine električnog luka, pravilnost vođenja elektrode, odn. gorača i žice za varenje, solidnost čišćenja površine pojedinih slojeva). Površina vara mora biti pravilna, tragovi pomeranja elektrode odm. žice za varenje moraju biti jednoliki i ne suviše istaknuti. Ne sme biti većih početnih ni završnih kratera niti ugorina, a prelaz duž granične crte vara mora biti blago izveden. | Na prelomima ne sme biti vidljivih nemetalnih uključenja, niti šupljina i prskotina. Var ne sme imati neuvarenih mesta. Može se iolerisati da površina grešaka iznosi naiviše 10% cele površine preloma.

4.25 'Sve epruvete moraju zadovoljiti prednje uslove. Ako se na nekim epruvetama pokažu pojedinačne greške, može se dozvoliti da kandidat zavari još jedan uzorak iste vrste. Ako rezultat ni ovoga puta ne zadovolji, smatra se da kandidat nije položio ispit.

426 U protokol ispitivanja moraju se uneti podaci o variocu, sva učinjena zapažanja o toku rada i izgledu uzoraka i preloma kao i ocena kvaliteta rada. | :

4.3 Dopunski praktični ispit

4.31 Ovaj ispit treba da potvrdi da varilac sigurno vlada tehnikom varenja i da je sposoban da ostvari zavarene spojeve sa propisanim mehaničkim i drugim osobinama. U tom cilju kandidat mora samostalno da zavari dva uzorka od limova debljine 10 do 16 mm prema sl. 1, dva uzorka od limova debljine 10 do 16 mm prema sl. 2 i jedan uzorak prema sl. 6.

Za uzorke se koristi ugljenični čelik, nazivne čistoće do 52 kp/mm?, garatovano variv.

HI : ~ SI ION ZZZ TZZT I) TIIIIIII 1 [TT : & S

H FH} H H ZA ZC. H | H |-