JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA | | 5
ui m mIm–IIIIIImIDDmmupm kz—<——
3.2 Osnovni teoriski ispit treba da pokaže najnužnije (osnovno) poznavanje materije pobrojane u tački 3.1 i polaže se pre polaganja osnovnog praktičnog ispita.
33 | Dopunski teoriski ispit treba da pokaže potpuno poznavanje izložene materije, a polaže se pre · polaganja dopunskog praktičnog ispita (vidi lačku 4.2). |
4 Praktični ispiti
4.1 Praktični ispiti treba da pokažu da kandidat vlada u potrebnoj meri tehnikom varenja, što se dokazuje samostalnim varenjem propisanih uzoraka u prisustvu članova ispitne komisije. Varenje se vrši na uzorcima i sa dodatnim materijalom čija je varivost prethodno proverena. Varenje elektrolučno ili plinsko, u zavisnosti od vrste ispita.
Prečnik elektrode odnosno žice može da izabere kandidat. Varenje se vrši na temperaturi ne nižoj od +10"C, sem na specijalnim ispitima za koje su propisani posebni uslovi (tač. 4.432, 4.48). Uzorci se ne predgrevaju niti naknadno termički obrađuju. i
V-zavari izvode se bez pokrivnog korenog varka ukoliko to nije posebno propisano za određene vrste ispita.
4.2 Osnovni praktični ispit 4.21 Osnovni praktični ispit treba da pokaže da je kandidat savladao osnovnu tehniku varenja. U tom cilju kandidat mora samostalno da zavari 2 uzorka, od kojih jedan prema sl. 1 i jedan prema sl. 2. 422 Uzorci se dobijaju zavarivanjem dva komada lima od ugljeničnog čelika nazivne čvrstoće do 52Ž kp/mm?, čija je debljina: ! . — za plinsko varenje 4 do 6 mm, — za elektrolučno varenje 8 do 16 mm.
Čelik mora biti garantovano variv. Uzorci se zavaruju u položenom položaju i to:
— >em4 P uzorak prema sl. 1 u položaju Pa | JUS C-T3.001, tač. 6,4
— uzorak prema sl. 2 u položaju Ppg
trake kako je pokazano na slikama 1 i 2. Obe krajnje trake svakog uzorka odbace se, a trake označene slovima a i b upotrebe se kao epruvete koje služe za ispitivanje kvaliteta zavara. U tom cilju jedan kraj svake epruvete stegne se podesnim stegama nekog uređaja i udarcima čekića savija do preloma kao što je pokazano na jednom primeru na sl. 3.
Epruvete označene slovom a savijaju se i lome u stanju u kome su dobijene, a epruvete označene slovom b prethodno se zarežu testerom, kao što je pokazano na slikama 4 i 5.
Pravac savijanja epruveta a pokazan je na slikama 2 i 3. Epruvete b savijaju se u suprotnom
SLI SIN 2 4.3 Zavareni uzorci, pošto se izvrši spoljni pregled zavara na njima, izrežu se plinskim rezanjem na pravcu od onoga koji je pokazan na slikama.
KK <=<=K=z=K KK aa i aaa aa a Ia IC O==——