JUS standardizacija

10

STANDARDIZABIJA

STANDARDIZACIJA PUT KA MEHANIZACIJI I AUTOMATIZACIJI

U okviru Sajma tehnike u Lajpcigu (mov.—-dec. 1959) održana je i Stručna izložba standardizacije, sa ciljem da ukaže ma velika preimućstva standardizacije u privredi i da na mnogim primerima ukaže ma povezanost standardizacije i konstrukcije, tehnologije, tehnike izvođenja, kao i mehanizacije i automatizacije proizvodnje. Izložba je fakođe bila namenjena objašnjenju da je standardizacija preduslov za brzo povećahje produktivnosti rada i proizvodnje i da pretstavlja put ka mehanizaciji i automatizaciji. Izložba je obuhvatila sledeće grame privrede: rudarstvo i metalurgija, hemisku industriju, energetiku, građevinarstvo, elektrotehniku, mašinogradnju, poljoprivredu i šumarstvo, prehranbenu industriju i laku ihdustriju.

Ovaj članak objavljujemo kao prikaz utisaka jednog mašinskog stručnjaka sa posefe Sajmu tehnike i Stručnoj izložbi standardizacije u Lajpcigu.

* : = *

Pod ovim geslom održan je specijalizovan Sajam u Lajpcigu (DR Nemačka ), u vremenu od 20 novembra pa do 20 decembra 1959 godine. Ovaj Sajam, kako se to već po njegovom nazivu može da nazre, bio je organizovan u cilju prikaza i demonstracije pojedinih faza, ili čitavih linija, jedne moderne industriske proizvodnje koja u prvom redu bazira na standardizaciji i tipizaciji. Sajam je organizovan od strane preduzeća, raznih biroa i institucija Demokratske Republike Nemačke, sa manjim učešćem nekih istočnih zemalja (uglavnom SSSR ). Način na koji je na ovom Sajmu prikazana potreba za tizipacijom i standardizacijom u jednoj savremenoj industriskoj proizvodnji, veoma je očigledan i delovao je, u neku ruku, vaspitno na posetioce. Razne grane kao: metaloprerađivačka, mašinogradnja, građevinska, motorna, elektroindustrija, prehranbena, tekstilna, brodogradnja, avionska i druge mdustrije, demonstrirale su modernu organizaciju u proizvodnji, izvesnu mehanizovanu, poluautomatizovanu i potpuno automatizovanu proizvodnju i kontrolu, sa primenom svih tehničkih dostignuća u svetu, kao: pneumatika, hidropneumatika, elektronike, radioizotopa itd. Da bi se ostvarila mehanizacija, poluautomatizacija ili potpuna automatizacija u proizvodnji, da bi se isplatilo ulaganje u savremenu opremu, alate i uređaje i da bi proizvodnja postala jeftina i rentabilna, potrebno je ostvariti optimalne serije u jednoj specijalizovanoj proizvodnji, a to je moguće jedino ako se ostvare prvi i osnovni uslovi STANDARDIZACIJA TI TIPIZACIJA i to: sirovina, steznog, reznog i kontrolnog alata, ili delova alata; standardizacija raznih delova, sklopova, polufabrikata; standardizacija tehnološkog postupka i standardizacija kontrole. A to je baš i bio smisao Sajma u Lajpcigu. Počevši od konstruktivnog biroa jednog preduzeća, gde se prikazuje unutrašnji standard, pa preko standardizacije raznih alata i delova alata, raznih delova i polufabrikata za ugradnju, pa sve do standardizacije tehnološkog procesa i kontrole prikazani su osnovi jedne savremene OTganizacije i proizvodnje koja u budućnosti jedino može da doveđče do bržeg opšteg razvoja, do većeg progresa i bržeg porasta životnog standarda.

Navešćemo neke primere demonstrirane proizvodnje, pojedinih faza ili čitavih artikala, a koji su rezultat već izvršene standardizacije.

U metaloprerađivačkoj industriji prikazana je potpuno automatizovana proizvodnja standardne vijčane robe, zatim, poluautomatizovana proizvodnja patent-zatvarača '(rajsferšlusa), kao i proizvodnja raznih elemenata i delova na automatizovanim presama i drugim specijalnim automatima, poluautomatima, mašinama i uređajima. Potpuno automatizovana proizvodnja vijčane robe ma hladno prikazana je u jednoj liniji mašina i to ovim redom: materijal dolazi na automat za presovanje glave; zatim, koficama elevatora vijci dolaze u bubanj za čišćenje sa trinjom, a odatle povremeno ispadaju u rešetkasti uređaj za istresanje trinje; koficama elevatora vijci dalje idu na razrezivanje (šlicovanje) i na kraju na mašinu za valjanje navoja, čišćenje, kontrolu i pakovanje. Čišćenje, kontrola i pakovanje nisu na Sajmu bili automatizovane operacije, ali po iskazu pretstavnika fabrike i ove operacije mogu da se automatizuju. Zanimljivi su izvesni podaci fabrike koja automatizovano proizvodi vijčanu robu. Proizvodnja se obavlja na oko 80 komada navedenih linija mašina.