JUS standardizacija
12
STANDARDIZACIJA
mašina na svakom mestu i lako ukopčavanje za električni vod. Postavljanje samo linije je veoma lako; ima prednost što je sigurnost od nesrećnih slučajeva daleko veća, a nije Dpotrebno nikakvo ukopavanje u zid ili pod.
U proizvodnji raznih delova za elektroindustriju, naročito za radio i televiziske aparate, prikazana je potpuna automatizacija, gde je naročito elektronika našla primenu.
U motornoj industriji prikazana je automatizacija u proizvodnji blokova i drugih delova.
Mnogo mesta na Sajmu bilo je posvećeno građevinarstvu. Standardizacija izvesnih delova za zgrade; standardizacija pojedinih odeljenja; standardizacija sanitarnih uređaja, armatura, okova i drugih materijala i polufabrikata, omogućuje izgradnju izvesnih stambenih zgrada za rekordno kratko vreme. Prikazana je izgradnja stanbenih zgrada od lesonitploča, gde se, uopšte, ne upotrebljava cigla i gde se za skelet upotrebljava, uglavnom, drvo. Ove zgrade za manja naselja (veličina zgrade do jednog sprata) mogu da se izrade u roku od nekoliko dana. U građevinarstvu je demonstrirano mnogo mašina i uređaja koji mehanizuju izgradnju, kao: dvokrake dizalice koje obuhvate zgradu i mnogo lakše vrše prenos materijala od jednokrakih dizalica; zatim, razni vibracioni uređaji za ravnanje betona, uređaji za malterisanje i ravnanje zida; potpuno automatizovana proizvodnja raznih betonskih greda i drugih delova. |
Tekstilna i prehranbena industrija bile su, takođe, mnogo zastupljene. U ovim industriskim granama prikazana je, isključivo, automatizovana proizvodnja. U konzervnoj industriji demonstrirana je jedna linija u preradi ribe.
Na kraju treba napomenuti da je na Sajmu, svuda i na svakom mestu, bila vidno manifestovana potreba za standardizacijom. To nije bio karakter neke propagande, već primerima dokazana potreba. Standardizacija jeprikazana u jednom preduzeću, kao unutrašnji standard, zatim, na istim i sličnim proizvodima, pa na grupi proizvoda i, na kraju, na čitavoj jednoj grani industrije. Ako ne mogu da se standardizuju delovi kao gotov proizvod, standardizuju se kao polufabrikati.
I, na kraju, ako bi trebalo podvući osnovni utisak ponet sa ovog Sajma u Lajpcigu, onda je taj utisak u svakom slučaju: vidan dokaz da se modernizacija i specijalizacija u savremenoj proizvodnji mogu postići samo uz intenzivnu primenu standardizacije i tipizacije. Teh. M. Pavlović
OBRAZLOŽENJE UZ PREDLOG STANDARDA »ZAŠTITNE NAOČARI SA PROZIRNIM STAKLOM — JUS Z.B1.200«
Predviđena su tri tipa zaštitnih naočara sa prozirnim staklom, Zn-1, Zn-2 i Zn-3, i ako se danas u našoj industriji pretežno upotrebljava tip zaštitnih naočara sa prozirnim staklom koji po obliku i kvaliteti, uglavnom, odgovara predviđenom tipu Zn-3, pošto se drugi tipovi zaštitnih naočara sa prozirnim staklom za zaštitu od letećih čestica obrađivanog materijala uopšte ne proizvode. Ovaj tip zaštitnih naočara, makar bio i vrlo dobro izrađen, predstavljat će pri upotrebi stanovite teškoće, jer se pod njima ventilacija očne šupljine ne da Dpostići u toj mjeri, da se oči nebi znojile, naročito u toplim pogonima, a osim toga, one znadu uzrokovati i žuljanje, jer se njihov oblik ne može savršeno prilagoditi različitim oblicima lica i nosa, koji mogu da budu vrlo različiti. Zbog ovih činjenica, zaštitne naočari Zn-3 predviđene su samo za vrlo opasne radove, kod kojih su oči u opasnosti od većih krutih letećih čestica veće brzine i iskara, koje mogu upasti u oči iz svih smjerova. Kod pretežnog broja radova oči su u opasnosti od letećih čestica manjih dimenzija i veće brzine, a koje mogu u oči upasti iz prednjeg i bočnog smjera. Za ove radove predviđene su zaštitne naočari sa prozirnim staklom tipa Zn-2. Ove zaštitne naočari po svom obliku i udobnosti nošenja ne razlikuju se skoro ništa od običnih naočara za zaštitu od sunca, jedino imaju bočne zaštite od plastičnog materijala ili od kože. Ventilacija očne šupljine kod ovih zaštitnih naočara je vrlo dobra, one pri nošenju ne žuljaju, pa će njihovim uvođenjem otpasti SsVi DTigOVOTFI zbog kojih su mnogi radnici zanemarivali upotrebu zaštitnih naočara pri radu. Ovaj tip zaštitnih naočara još se ne proizvodi kod nas, međutim, nadamo se da će do produkcije doći naročito zbog toga što očekujemo da će ove zaštitne naočari radnici primiti sa povJjerenjem i da će ih vrlo rado upotrebljavati pri radu.
Za radove kod kojih postoji neznatna opasnost za oči od letećih čestica obrađivanog materijala i prašine, manjih dimenzija i manje brzine, predviđene su zaštitne naočari Zm-l, koje se u ničemu ne razlikuju od običnih sunčanih zaštitnih naočara, jedino što imaju možda nešto veće zaštitno staklo. I upotreba ovih zaštitnih naočara biti će ugodna i bez smetnji.