JUS standardizacija
član 42
Savezni Državni sekretarijat za poslove robnog prometa u saglasnosti sa Sekretarijatom Saveznog izvršnog veća za industriju, Sekretarijatom SavezZnog izvršnog veća za poljoprivredu i šumarstvo odmosno Sekretarijatom Saveznog izvršnog veća za narodno zdravlje, može propisati da su privredne OTganizacije dužne ma ambalaži određenih proizvoda ili uz njih dati uputstvo o načinu upotrebe i održavanju Tih proizvoda. ;
Ako savezni Državni sekretarijat za poslove robnog prometa ne donese propise iz prethodnog stava, te propise može doneti republički organ uprave nadležan za poslove robnog prometa u saglasnosti sa republičkim organom uprave nadležnim za poslove industrije, poljoprivrede odnosno narodmog zdravlja.
Član 43
Savezni Državni sekretarijat za poslove robnog prometa može propisati da je na određenim proizvodima ili na njihovoj ambalaži proizvođač dužan označiti svoju proizvođačku ili maloprodajnu cenu.
4. Atest i
| Član 44
Saveznim zakonom, propisom Saveznog izvršnog veća ili jugoslovenskim stamdardom može se odrediti da pojedini industriski i poljoprivredni proizvodi moraju biti snabdeveni atestom odgovarajuće naučne odnosno stručne ustanove.
Atestom se utvrđuje da odnosni proizvod ispunjava uslove za stavljanje u promet odnosno upotrebu, predviđene posebnim saveznim propisom.
Propisom iz stava 1 ovog člana odrediće se ustamova koja je ovlašćena da izdaje atest za pojedine vrste proizvoda.
certifikat
Član 45
Saveznim zakonom ili propisom Saveznog izVIŠnog veća može se odrediti da pojedini proizvodi namenjeni izvozu moraju biti snabdeveni uveremjem o tome da proizvod odgovora jugoslovenskom standardu odnosno izvoznom kvalitetu (certifikat).
Certifikat na zahtev izvoznika izdaje stručno lice odnosno ovlašćena stručna ustamova koja je izvršila kontrolu kvaliteta.
Propisom iz stava 1 ovog člana odrediće se ko će izvršiti kontrolu kvaliteta proizvoda namenjenih izvozu i izdavati certifikat.
Član 46
Stručne društvene organizacije, imstituti ili biroi mogu ustanovljati znak kvaliteta za pojedine vrste proizvoda koji se mogu stavljati na te proizvode ako imaju određeni kvalitet.
Savezno izvršno veće odrediće svojim propisima koje organizacije, instituti i biroi mogu ustanovljavati znak kvaliteta, kao i postupak za njegovo ustanovljavanje. IV JUGOSLOVENSKI ZAVOD ZA STANDARDI ZACIJU
Član 47
Jugoslovenski zavod za standardizaciju donosi jugoslovenske standarde i propise o kvalitetu proizvoda.
Zavod daje mišljenje da li će proizvodnja koja će biti zasnovana na pribavljenoj inostranoj tehničkoj dokumentaciji ili kooperaciji biti u skladu sa važećim jugoslovenskim standardima odnosno pe?rspektivnim razvojem standardizacije. i
Člam 48 . Poslove iz oblasti standardizacije vrše: Savet za standardizaciju, stručne komisije i direktor Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju.
?
STANDARDIZACIJA
Za vršenje stručnih i administrativnih poslova Jugoslovenski zavod za standardizaciju ima svoju admimistraciju.
Član 49 Savet za standardizaciju je organ društvenog upravljanja Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju. . Savet sačinjavaju: po jedan pretstavnik saveznih privrednih komora i saveza privrednih komora, stručnih udruženja, Zajednice Jugoslovenskih železnica, Zajednice privrednih preduzeća Jugoslovenskih pošta, telegrafa i telefona, kao i određeni broj članova koje imenuje Savezno izvršno veće iz redova orgama državne uprave. Jugoslovenske narodne armije, naučnih ustanova, drugih organizacija i javnih radnika. Savezno izvršno veće određuje stručna udruženja koja daju pretstavnika za člana Saveta. Direktor Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju je po svom položaju član Saveta.
Član 50 :
Savet za standardizaciju bira iz svojih redova
pretsednika Saveta. Direktor Jugoslovenskog zavoda
za standardizaciju ne može biti pretsednik Saveta.
Pretsednik Saveta saziva, po potrebi, sednice Sa-
veta, određuje njihov dnevni red ı pretsedava njima.
Prefsednik Saveta dužam je zakazati sednicu ako
to zahteva direktor Zavoda ili jedna trećina članova Saveta.
Član 51
Savet za standardizaciju:
1) donosi godišnje. i perspektivne programe standardizacije; 2) donosi zaključke o mnačelnim pitanjima stamndardizacije; 3) odlučuje o donošeju jugoslovenskih standarda i propisa o kvalitetu proizvoda kad je to ovim zakonom predviđeno;
4) vrši i druge poslove predviđene ovim zakonom i drugim važećim propisima.
Član 52
Stručne komisije obrazuju se od stručnjaka za odgovarajuću granu i službenika Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, kao i pretstavnika zaintere sovanih privrednih i društvenih organizacija i usla nova koje vrše kontrolu i utvrđivanje kvaliteta proizvoda poluproizvoda i sirovina.
Rešenje o imenovanju člamova stručne komisije donosi direktor Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju. Član 53 Stručne komisije utvrđuju tekstove jugoslovenskih standarda odgovarajuće privredme oblasti odnosno grane za koju su obrazovane.
Član 54 Direktor Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, u okviru načelnik smernica dobivenih od Saveta za standardizaciju, neposredno rukovodi radom
Zavoda i donosi rešenje O jugoslovenskim standar-
dima. Direktora Zavoda postavlja i razrešava Savezno izvršno veće.
Član 55
Velike privredne organizacije, grupe privrednih organizacija, stručna i poslovna udruženja, Državni sekretarijat za poslove narodne odbramč, Zajednica Jugoslovenskih železnica. Zajednica privrednih preduzeća Jugoslovenskih pošta, telegrafa i telefona, kao i naučne i druge samostalne ustanove koje imaju trajan interes u pogledu izrade standarda, mogu osnivati svoje biroe za standardizaciju.
Biroi iz prethodnog stava pripremaju materijal ili izrađuju nacrt jugoslovenskog standarda, koji predlažu Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju.