JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA —

Jugoslovensk zavod za standardizaciju može biroima iz stava l ovog člana poveriti izradu macrta jugoslovenskih standarda.

Član 56

Bliže propise o organizaciji i radu Jugoslovenskog zavoda za svtandardizaciju domosi Savezno izvršno veće.

V PRIMENA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA I PROPISA O KVALITETU PROIZVODA

Član 57

Privredne organizacije i druga pravna lica koji se bave privrednom delatnošću primenjuju pri izradi, kupovini i prodaji ili izvozu proizvoda odnosno pri izvođenju ili naručivanju radova jugoslovenskc standarde koji se odnose na takvu vrstu proizvoda i radova.

Ako je jugoslovenskim standardom određeno da je njegova primena obavezna, privredne organizacije

i druga pravna lica dužni su jugoslovenski standard .

primenjivati.

Privredne organizacije i druga pravna lica dužni su u slučajevima iz stava 1 ovog člana pridržavati se propisa o kvalitetu proizvoda.

Odredbe prethodnih stavova odnose se i na građane koji se bave proizvodnjom i vršenjem radova za koje postoje jugoslovenski standardi i propisi o kvalitetu proizvoda.

Član 58

Jugoslovenski standardi ne odnose se na Dproizvode domaće radinosti i proizvode individualnih poljoprivrednih proizvođača namenjene neposrednoj prodaji potrošačima.

Član 59

Od jugoslovenskih standarda može se otsupiti:

1) u proizvodnji određenih proizvoda za potrebe Jugoslovenske narodne armije;

2) ako običaji inostranog tržišta to zahtevaju;

3) ako se na inostranom tržištu ne mogu kupiti odnosno prodati proizvodi po jugoslovenskim standardima; 4) ako kupovina odnosno prodaja u inostranstvu proizvoda po jugoslovenskim standardima nema ekonomskog opravdanja;

5) ako postoje drugi opravdani razlozi za iZzVOZ odnosno uvoz određenih proizvoda.

Državni sekretarijat za poslove narodne odbrane odrediće vrste proizvoda iz tačke 1 prethodnog stava kod kojih se može otstupiti od jugoslovenskih standarda. Od jugoslovenskih standarda može se iz razloga navedenih u stavu 1 tač. 2 do 5 ovog člana otstupiti samo ako su okvir ili uslovi takvih otstupanja utvrđeni od strane pretsednika Komiteta za spoljnu trgovinu posebnim propisom ili pojedinačnim rešenjem, po prethodno pribavljenom mišljenju direktora Jugoslovenskog zavoda za standardizacju.

Propisom iz prethodnog stava može se odrediti drugi organ koji će izdavati odobrenje o otstupanju od jugoslovenskih standarda u pojedinim slučajevima.

Član 60

Kad postoje naročiti tehnički ili ekonomski razlozi, može se, pored otstupanja od jugoslovenskih standadra predviđenih u članu 59 ovog zakona, pri proizvodnji pojedinih proizvoda odmosno izvođenju radova za koje su propisani jugoslovenski standardi sa obaveznom primenom, na osnovu posebnog odobrenja direktora Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju otstupati u pogledu oblika, veličina ili svojstava utvrđenih standardom, ako takva otstupanja nisu u suprotnosti sa važećim propisima.

Direktor Zavoda odobrava otstupanja po prethodnom stavu na obrazloženi zahtev korisnika ili

proizvođača odnosno izvođača radova, a Do pribavljenom mišljenju stručne komisije nadležne za izradu odnosnog standarda.

Član 61

Ako je jugoslovenskim standardom propisano da proizvodi izrađeni po jugoslovenskom standardu nose oznaku »JUS«, posebnu oznaku odmosnog standarda, kao i oznaku proizvođača, na takvim proizvodima odnosno njihovoj ambalaži moraju se staviti te oznake. |

Način stavljanja oznake iz prethodnog stava mora biti propisan u odnmosnom standardu.

Član 67

Proizvođači odnosno izvođači radova dužni su proizvode odnosno radove koje proizvode odnosno vrše po određenom standardu ili propisu o kvalitetu proizvoda, pre njihovog stavljanja u promet odnosno upotrebu, podvrgnuti proveravanju kvaliteta i drugih osobina propisanih standarda odnosno propisom o kvalitetu proizvoda, pod uslovima utvrđenim standardom odmosno propisom o kvalitetu proizvoda.

Proizvodi odnosno radovi za koje se prilikom proveravanja iz prethodnog stava utvrdi da ne odgovaraju jugoslovenskom standardu sa obaveznom primenom odnosno propisu o kvalitetu proizvoda, moraju se preraditi ili popraviti, osim u slučajevima iz čl. 58 do 60 ovog zakona. ;

Jugoslovenskim standardom sa obaveznom primenom i propisom o kvalitetu proizvoda može biti predviđeno da se proizvodi koji ne odgovaraju tom standardu odnosmo propisu o kvalitetu proizvoda mogu staviti u promet. Na ove proizvode mora se staviti oznaka o tome da otstupaju od propisanog standarda odnosno propisa o kvalitetu proizvoda i da su proizvodi nižeg kvaliteta.

VI NADZOR

Član 63

Jugoslovenski zavod za standardizaciju može ispitivati ispravnost tehničke dokumentacije privrednih organizacija po kojoj se izrađuju proizvodi odnosno vrši izvođemje radova za koje su propisani jugoslovenski standardi ili doneti propisi o kvalitetu proizvoda i proveravati da li je organizovanma komntrola njihove primene u smislu člana 62 ovog zakona, kao i vršiti ispitivanje proizvoda.

Član 64

Nadzor nad primenom odredaba ovog zakona ı propisa donetih na osnovu mjega, kao i nadzor nad primenom jugoslovenskih standarda i propisa o kvalitetu proizvoda, vrše organi tržišne kao i organi ostalih nadležnih inspekcija. |

U vršenju nadzora po prethodnom stavu, organi inspekcija postupaju i preduzimaju mere po propisima kojima je regulisana nadležnost ı ovlašćemja odnosne inspekcije, ako odredbama ovog zakona nije drukčije određeno. -

Savezno izvršno veće može ovlastiti i druge ustanove da vrše kontrolu i ispituju primenu jugoslovenskih standarda i propisa o kvalitetu proizvoda. ~

Član 65

Prilikom vršenja nadzora, organi imspekcija iz člana 64 ovog zakona naročito su ovlašćeni da u proizvodnji pregledaju proizvode ma koje se odnose jugoslovenski standardi i propisi o kvalitetu proizvoda, kao i radove koji se izvode u pogledu primene standarda odnosno propisa o kvalitetu proizvoda.

Pri vršenju nadzora inspektor može saslušavati odgovorna lica i svedoke, uzimati uzorke, a DO DOotrebi koristiti za veštačenje i stručne ustanove i stručnjake. Ž

O službenim radnjama izvršenim prilikom nadzora inspektor je dužan sačiniti zapisnik, bez obzira da li je utvrđena kakva nepravilnost ili ne.

e

/=5