JUS standardizacija
„~
STANDARDIZACIJA |
Broj fabrika i kapaciteta
Fabrika | Proizvodnja Kapacitet postojeće u izgradnji 1956 g 1958 E e u 000 m3 u 000 m3 Evropa (bez SSSR) 121 26 775 1092 Sev. Amerika 56 14 240 , 750 Sve ostale zemlje oko 86 oko 315 Svega 1977 40 1101 2157
Najveći porast proizvodnje zabeležen je u Evropi, a među zemljama Evrope prvo mesto zauzima Zapadna Nemačka, u kojoj je proizvodnja god. 1959. dostigla oko 550 hiljada m3 ploča iverica.
U Jugoslaviji su u pogonu dve fabrike ploča iverica i to: Jedna u Kavadarcima, koja proizvodi ploče od drvnih otpadaka, a druga u Petrinji izrađuje ploče od pozdera lana ı konoplje. U izgradnji su dve fabrike u NR Crnoj Gori, dve u NR Srbiji, po jedna u NR Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Odobrena su sredstva za izgradnju daljih kapaciteta u 1961/62 godini, tako da se može računati sa kapacitetom od oko 220 do 230 hiljada m3 ploča iverica od konca 1962 g. | Ove ploče su, uglavnom, namenjene proizvodnji nameštaja svih vrsta, a manjim delom građevinskoj stolariji, za izradu ravnih vrata, pregradnih zidova 1 Sl.
Vrste ploča
Ploče iverice se proizvode kao pune ravne ili šuplje ploče. Ravne ploče izrađuju se Jednoslojne i troslojne, zavisno od sirovine i od namene.
Dosadašnja praksa je pokazala da su troslojne ploče pogodnije za proizvodnju nameštaja, gde se postavljaju visoki zahtevi u pogledu kvaliteta, jer se na ovu vrstu ploča može odmah nalepiti plemeniti furnir koji zbog gustoće pokrovnog sloja iverja ostaje sasvim ravan. Kod jednoslojnih ploča se pojavljuju šupljine na površini usled krupnijeg iverja, koje prouzrokuju neravnine na površini furnira, Što se naročito odražava primenom savremenih lakova.
Osim ploča iverica za opštu upotrebu, gde god su u pitanju ravne površine, proizvode se joši oblikovane ploče za specijalnu namenu kao što su delovi za kutije radioaparara i televizora. Ovi delovi se presuju sa svim udubljenjima, rupama i izbočinama, kako je to potrebno za montažu aparata bez naknadne dorade.
Sirovina
Veliki potstrek za proizvodnju ploča iverica pružila je mogućnost korišćenja drvnih otpadaka, kojih ima svuda gde se d.vo prerađuje ili obrađuje. Tako su naročito povoljni uslovi za podizanje pogona za proizvodnju ploča iverica u sastavu drvnih kombinata, gde se koncentrišu otpaci iz pilane, fabrike šperploča, furnira, sandučare, stolarije ı dr.
Ispočetka su korišćeni, uglavnom, drvni otpaci četinara; međutim, pokazalo se da se za proizvodnju ploča iverica može koristiti i drvo lišćara, a naročito drvo mekih lišćara. Drvo se može koristiti kako zasebno po vrstama, tako i pomešano. Osim drveta koriste se odrvenjene stabljike jednogodišnjeg bilja, napr. lana, kudelje, šećerne trske i dr. Prema tome, sirovinska baza je toliko rasprostranjena, da postoje velike potencijalne mogućnosti za proizvodnju ploča iverica gde god ima drveta i gde postoje odgovarajuće kulture industriskog. bilja. :
Kod nas će se stoga proizvoditi ploče iverice na celoj teritoriji FNRJ kako u krajevima gde drvo služi kao sirovina, tako i u A.P. Vojvodini, gde je osnovna sirovina pozder.
Osim drveta, za proizvodnju ploča iverica potrebna je znatna količina veštačke smole. Zavisno od postupka i namene ploča potrebna je količina od 5% do 8% veštačke smole (u krutom stanju), računajući na težinu apsolutno suvog drveta. Veštačka smola je najskuplja sirovina u proizvodnji ploča iverica ı iznaša oko 60% 3materijalnih troškova proizvodnje.
Tehnološki postupak
Glavne faze tehnološkog procesa su: proizvodnja iverja finijeg za površmske slojeve (kod troslojnih ploča), a grubljih za unutarnji deo ploče. Iverje se zatim suši na 5 do 8% vlage, a iza toga se meša lepilom. Lepilo se u propisanom rastvoru nanaša na iverje raspršavanjem kroz dizne. Masa tako pripremljenog iverja se natresa u okvire, a zatim presuje pod znatnim pritiskom i temperaturom. Gotove ploče se onda obrazuju na tačne mere, bruse i slažu u magazin da bi se do otpreme klimatizirale na oko 8 do 10% vlage.
U tehnološkom procesu postoji nekoliko postupaka koji se bitno razlikuju u načinu presovanja ploča. Pretežni deo ploča se presuje u višeetažnim hidrauličnim presama uz temperaturu od oko 180%, a pod pritiskom oko 22 kg/cm?. U ovim presama je površina presa stalna i iznosi i uvećini 2500 x 1250 mm, dok je debljina ploča promenljiva zavisno do namene. Ovaj format ploče usvojile su sve naše fabrike. Po opisanom postupku, uz izvesne varijante, proizvode se u Evropi ploče po postupku Fahri, BehrHimmelheber, Siempelkamp, De Meetz i drugi.