JUS standardizacija
STANDARDIZACIJ A
Iz hemijskog sastava, a pre svega IZ sadržaja ugljika i drugih IOPajUČIl den pabi možemo unapred već Oceniti da li će se čelik prilikom varenja zakaliti.
Kazali smo već da svaki čelik mora biti u varu kompaktan, čvrst i plastičan, a sve to je lako postići kad je čclik čist, dobro dezoksidisan, kad nema mnogo sumpora ı fosfora ı ne sadrži suviše ugljika i drugih elemenata koji bi prouzrokovali kaljenje na vazduhu. Poznavanje sadržaja nečistoća i ugljika, pa i omera između sadržaja ugljika i mangana, već je dosta dobar kriterij za prosuđivanje metalurške varivosti nekog konstrukcionog čelika.
Određivanje zarazne Žilavost! na raznim temperaturama ı pri raznim oblicima zareza omogućuje da se indirektno oceni kako će se čelik ponašati globalno u zavarenoj konstrukciji. Praksa potvrđuje da se nijedna zavarena konstrukcija nije prelomila krtim lomom, kad čelik već pre zavarivanja nije bio sklon ka krtom lomu na nižim temperaturama i posle starenja. Treba, dakle, odrediti neku minimalnu žilavost. koju čelik mora imati na običnoj i na niskoj temperaturi i time se već dobija ona sigurnost protiv pojave krtog loma, koju sadrži pojam konstruktivne ı globalne varivosti.
Razume se da takve indirektne činjenice mogu pre svega dobro poslužiti prilikom izbora
materijala, koji može doći u obzir za zavarene konstrukcije. Konačna odluka o varivosti čelika ıl o njegovom ponašanju posle zavarivanja nije, pak, moguća b>z ikakvog pokusa zavarivanja ili barem davanja termičkog impulsa, kci Jedini piouzrokuje sve navcdzne promene. Potrebno je, dakle, ispitivanja po načinu 1. uvek kompletirati Još sa ispitivanjima po načinu 2., kako bi se za pravilan izbor materijala dobile i potvrde za očskivano ponašanje nekog čzlika u lokalnom ı globalnom smislu.
Ad 2. e
Metodama te vrste ispituju se na već prikazani način nastale promene u materijalu, ı to u Dretopljenom dslu spoja, ili u onom delu koji je bio samo podvrgnut termičkom impulsu.
Merilo za te promene mogu biti: tvrdoća, kut pregiba, rastegljivost, nastanak pukotina, poprečna kontrakcija, žilavost izmerena na raznim mestima, pa ı razne kombinacije tih veličina. I davanje termičkog impulsa može biti različito s obzirom na dubinu varenja i položaj vara na pokusnoj epruveti. Za standardiziranje jedne ili druge metode ispitivanja potrebna su svakako dugogodišnja iskustva koja još ne postoje, ali se zato mogu korisnici ı liferanti čelika za zavarene konstrukcije sporazumno dogovoriti, po kojoj metodi će ispitivatti lokalnu ı globalnu varivost isporučenih čelika.
V. Klasifikacija vrsta čelika s obzirom na varivost
Već je bilo na više mesta spomenuto, da varivost nekog čelika zavisi od više faktora koji se nalaze u samom čeliku J van njega. Faktori kcji su u vezi sa konstrukcijom i uslovima opterećenja dosta su varijabilni, pa je zbog toga sasvim logično da se iz ekonomskih razloga traže čelici za konstrukcije, za koje bi se mogao garantovatt veći ili manji stepen globalne varivosti. Da bi imao, pre svega, bolju globalnu (konstruktivnu) varivost, čelik bi morao biti utoljko Čistiji ı stabilniji, ukoliko su teži Oli 'kojim je neka zavarena konstrukcija podvrgnuta u praksi, ukoliko je ta. konstrukcija komplikovanija ı ukoliko više ima zavarenih mesta na neugodnim položajima. Organizacija IIW-a već je predložila da se čelici grupišu u Četiri grupe, A, B, C i D, koje bi zadovoljavale minimalne zahteve čctiri vrste zavarenih konstrukcija, čije bi KaryK(oriSiiEC bile sled-će:
Grupa A Konstrukcija je opterećena samo statički, izrada je jednostavna, upotrebljeni su više tanji profili a sam zavaren objekt nije podvrgnut ni velikim temperaturnim promenama, ni veoma niskim temperaturama.
Grupa B Konstrukcija je opterećena statički, prorili imaju srednje debljine, a naponi, s obzirom na vrstu ıI raspored zavarenih spojeva, ne mogu biti tako veliki da bi postojala opasnost za krti lom. Promene vanjske temperature mogu biti veće, ali konstrukcija neće biti izložena naročito niskim temperaturama.
Grupa C Konstrukcija je komplikovanija, te opterećena ı dinamički ali ne na veoma niskim tem: peraturama. Naponi oko nagomilanih varova su veći, a i dejstvo raznih zareza je Jače, tako da se mogu uzimati u obzir i uslovi za nastanak krtog loma.
Grupa D Konstrukcija mora biti na svaki način osigurana protiv pojave krtog loma iako postoje: veliki diskontinuiteti u debljinama profila, uticaji hladne prethodne deformacije, veći naponi od zavarivanja, veći uticaji zareza te udarno opterećenje i na najnižim još mogućim temperaturama. Ovakva podela omogućavala bi konstruktorima da biraju; s jedne strane, za svoje konstrukcjje manje važnosti samo takve vrste čelika koje bi bile ekonomski opravdane, a sa druge strane, ı za važne konstrukcije upotrebljavali bi razne vrste čelika, skuplje i jeftinije, prema opterećenju i položaju pojedinih sekcija.
Kako smo već spomenuli, kritenjj za izbor i klasifikaciju spomenute četiri vrste čelika, mogu biti sledeći:
za metaluršku varivost: monolitnost čelične mase s obzirom na razna uključenja i prekide kristalne veze, sadržaj nečistoće, kao što su sumpor, fosfor, eventualno i azot, te sadržaj ugljika ı omer između ugljika i mangana kao dezoksidacionog sredstva;