JUS standardizacija
MEĐUNARODNA STANDARDIZACIJA LESONIT-PLOČA
II zasedanje Tehničkog komiteta ISO /TC 89 »Lesonit pločeć Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) održano je od 23. do 25. novembra 1960. godine u Štutgartu (Savezna Republika Nemačka), uz učešće 38 delegata iz 13 zemalja: Čehoslovačke, Finske, Francuske, Nemačke, Holandije, Norveške, Portugalije. Švedske, Velike Britanije, Sovjetskog Saveza, Jugoslavije, Italije ı Novog Zelanda. Zasedanju Je predsedavao prof. dr Kolman, direktor Instituta za ispitivanje drveta u Minhenu.
Na dnevnom redu bili su izveštaji radnih grupa obrazovanih prema odluci sa I zasedanja 1 izveštaj Sekretarijata o anketi u pogledu rezultata ispitivanja dobivenih po metodama koje su bile usvojene na I zasedanju u Minhenu. Krajnji cilj rada ovog Tehničkog komiteta je donošenje preporuka za lesonit-ploče i to prvenstveno za terminologiju, uzimanje uzoraka, merenje dimenzija, određivanje specifične težine, određivanje sadržaja vlage, određivanje savojne čvrstoće i određivanje upijanja vode i bubrenja, a zatim i drugih preporuka.
Po izveštaju Radne grupe 1 odlučeno je da se kod mikrometara za merenje debljine usvoji kao probna dodirna površina 2 cm—0,04 cm? i pritisak približno 200 g/cm?.
Posle diskusije o izveštaju Radne grupe 3 odlučeno je još sledeće: da tačnost jednog određivanja bude — 0,1 mm, osim ako postoji suprotan uslov u metodi ispitivanja; da tačnost proseka ispitivanja bude 0,1 mm sa zaokružavanjem na najbliži 1 /10 mm, osim ako postoji suprotan uslov u metodi ispitivanja; da se broj ispitivanja po epruveti ı mesto merenja utvrđuju za svaku epruvetu; priizražavanju rezultata, u opštim slučajevima, navesti prosek u mm na jednu decimalu, odstupanje i broj merenja. Potrebno je da se sprovedu ispitivanja u više zemalja, da bi se utvrdilo da li ovi podaci zadovoljavaju.
Sekretarijat je zadužen da sastavi nacrt predloga o merenju debljine na bazi ovih odluka i rezolucije 8 sa I zasedanja, uzevši za uzor nacrt o merenju debljine papira koji je izradio Potkomitet ISO /TC 6/SC 2.
Na predlog Radne grupe 2 odlučeno je da se kod ispitivanja savojne čvrstoće debljina epruvete određuje duž srednje linije epruvete i sa tačnošću 0,02 mm kod ploča debljine ispod ili maks. 7 mm (umesto 6 mm). i 0.05 mm kod ploča debljine iznad 7 mm. Takođe valjkasti oslonci moraju imati prečnik 15 mm za ploče debljine maks. 7 mm (umesto 6 mm) i 30 mm za debljine iznad 7 mm. Prečnik glave tereta mora biti isti kao kod valjkastih oslonaca. Ista izmena uneta je i u rezoluciju 11 sa I zasedanja. Sekretarijat je zadužen, da sastavi nacrt predloga na bazi ovih odluka.
Radna grupa 31 Je lu diskusiji konstatovala da postoje dva različita stava, od kojih J Je Jedan zasnovan na predlozima o uzimanju uzoraka po praktičnoj metodi koja se ne osvrće na poznavanje statističkih analiza. Prema drugom stavu, pre primene bilo koje metode moraju se prethodno izvršiti statistička proučavanja. Većina se opredelila za ovaj drugi stav. Članovi Radne grupe složili su se da statistička proučavanja moraju da dovedu do određivana: a) aritmetičkih preseka i b) varijacija. Predložena je praktična metoda u pogledu mesta isecanja epruveta i dat je crtež. Takođe je bila podneta tabela o broju ploča, broju epruveta od 1 ploče, raspodela po zonama i pravcu ploče.
Na zasedanju je postignut sporazum o sledećim metodama koje će poslužiti kao baza za određivanje dužine ı širine epruveta u opštim slučajevima:
— merni instrumenat: šubler ili drugi instrumenti sa tačnošću 0,1 mm osim u slučajevima suprotnog uslova za metodu ispitivanja;
— postupak: uzima se aritmetička sredina dvaju merenja dužine i širine izvršena paralelno sa ivicama epruvete.
— tačnost pojedinog merenja: — 0,1 mm za tvrde ploče i — 0,5 mm za meke ploče;
— tačnost proseka merenja: — 0,1 mm izraženo do na jednu decimalu ;
— izražavanje rezultata: ako nije drukčije određeno za metodu ispitivanja, rezultati se izražavaju kao prosek dvaju merenja do na 0,1 mm za tvrde ploče, a do na 0,5 mm za meke ploče.
Sekretarijat je zadužen da na bazi izveštaja Radne grupe 3 (dokumenat 62) sastavi nacrt predloga sa objašnjenjem, s tim da ga što pre razašalje članicama Teh. komiteta.