JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA : 9

III III III IIIa —•

3.6

= |]

v

21 —

e] [52]

| 4] — 7. |] ~

6.1 | 6.11

==" ===

Proizvođač traktora je dužan da da spisak tehničkih karakteristika i podatke potrebne za ispitivanje, kao stepene prenosa, tačan položaj pojedinih organa traktora iti. Istpivač će proveriti sve dobivene podatke, a naročito one koji se odnose na propisane radne karakteristike traktora.

Goriva i ulja upotrebljena pri ispitivanju · -

Za gorivo se obavezno moraju navesti u izveštaju:

— oznaka JUS,

— specifična težina na 15"C i u toku ispitivanja,

— oktanski, odnosno cetanski broj.

Gorivo koje će se upotrebiti za određivanje potrošnje treba, po mogućnosti, dovesti na temperaturu goriva U Tezervoaru traktora.

Za mazivo treba u izveštaju navesti oznaku JUS i viskozitet SAE.

Vrste ispitivanja Jednoobrazne metode po ovom standardu obuhvafaju:

— laboratorijska ispitivanja,

— ispitivanja vučnih karakteristika na veštačkoj stazi,

— određivanje težišla,

— određivanje prečnika najmanjeg kruga okretanja i najmanjeg kruga traga najisturenijeg točka.

Laboratoriiska ispitivania sadrže:

Ispitivanja organa koji odaju snagu za normalne poljoprivredne radove: ispitivanja snage na remenici i ispitivanja snage na jednom od priključnih vratila. Ispitivanja snage na remenici i na glavnom priključnom ira su obavezna, a. za ostala priključna vratila se mogu izvršiti kao dopunska.

Ispitiyanja koja ne obuhvataju organe koji odaju snagu za normalne poljoprivredne radove, na primer. ispitivanje motora itd. Ova ispitivanja se mogu vršiti kao dopunska. Motor treba ispitivati izgrađen iz traktora.

Laboratorijska ispitivanja Obavezna ispitivanja na remenici (ili glavnom priključnom vratilu).

Za ispitivanja preko remenice remenica se traktora remenom spaja sa kočnicom. Remen mora biti gibak, kao i odgovarajućeg tipa za prenos snage i obrtnog momenta. Klizanje remena ne sme prelaziti 2%, a zatezanje mora biti svedeno na minimum.

Vrednosti koje pokazuje dinamometar upisuju se bez korekcije na gubitke prenosa remenom i bez korekcije prema atmosferskim uslovima.

Za vreme ispitivanja treba upisivati sledeće podatke: brojeve obrtaja motora i remenice (o/min), klizanje remena, izračunati obrtni momenat kolenastog vratila, časovnu i specifičnu potrošnju goriva, radni efekat sveden na zapreminsku jedinicu goriva, temperature goriva, sredstva za hlađenje, motornog ulja i okolnog vazduha, kao i atmosferski pritisak ı relativnu vlažnost vazduha.

Pri izboru mernih instrumenata mora se voditi računa da su najveće dozvoljene greške pokazivanja instrumenata sledeće:

Dozvoljene greške

Broj obrtaja — 0,5% Obrtni momenat = 2,0% Vreme —+— 0,5% Težina goriva — 0,5% Temperatura goriva += 2% Temperatura ulja u motoru = 29 Temperatura sredstva za hlađenje = 2"C Temperatura vazduha + I*“C* Atmosferski pritisak = I mm Hg Relativna vlažnost vazduha SEJO e

* Pri ispitivanju traktora klasičnog tipa temperatura okolnog vazduha se meri na 2 metra ispred motora i oko 1,5 m iznad tla, a za ostale tipove traktora na odgovarajućem položaju.

** Apsolutna greška

III III III III III III III III III III III Cr uEEEEEEEO