JUS standardizacija

| ___STANDARDIZACIJA

i 4 =

5.2.

Predlog br. 3711

U posebnim slučajevima proveravanje mašine može da se provede pri onoj vrednosti tvrdoće koja bi približno odgovarala ispitivanjima za koja postoji namera da se vrše na toj mašini.

U opštim slučajevima pri proveravanju mašine treba se držati sledećeg postupka.

Pri proveravanju mašine primenjuju se opterećenja od 5 kp, 10 kp, 30 kp i 100 kp, odnosno, takva među njima koja su primenljiva za dotičnu mašinu. Mašina se ispituje, pri svakom opterećenju, pomoću kontrolnih pločica čija se tvrdoća” nalazi u sledećim granicama:

— između 120 i 180 HV, ~ _ između 250 i 350 HV, — između 600 i 750 HV.

Stalnost pokazivanja i greška pokazivanja

Neka su, za svaku kontrolnu pločicu, dni . dm? tt. don izmerene vrednosti dijagonale poređane po rastućem redu veličina. Stalnost pokazivanja, pod posebnim uslovima proveravanja, određena je sa dmn — dmiGreška pokazivanja mašine, pod posebnim uslovima proveravanja, izražava se sa: HAH gde je: Hmi+ Homo -.•· EHmnn HOBI O O O O O ia "Ein 05 aa Pije Hyuun = vrednosti tvrdoće koje odgovaraju otiscima sa dijagonalama dni. demo ·..- dmn: H = tvrdoća kontrolne pločice; n = broj utisnutlih otisaka. Procena

Stalnost pokazivanja mašine smatra se da je nezadovoljavajuća ukoliko ona, računajući u odnosu na najmanju vrednost dijagonale otiska koji služi za određivanje tvrdoće, nije manja, i to:

— od 2%, za tvrdoće koje su između 120 i 180 HV ili između 250 i 350 HV;

— od 3%, za tvrdoće koje su između 600 i 750 HY.

Greška pokazivanja mašine ne sme biti veća od 2% tvrdoće kontrolne pločice.

PRIMEDBA

Pre nego što se pristupi proveravanju mašine za merenje tvrdoće po Vikersu, treba se uveriti u sledeće pojedinosti: a) da je mašina propisno montirana; b) da pokretni đeo sa utiskivačem može da klizi po vođicama pod dejstvom sopstvene težine, ali bez primetnog zazora; c) da je nosač utiskivača čvrsto fiksiran na pokretnom delu; | d) da se opterećenje i rasterećenje mogu izvesti bez udara i na takav način da se time ne upliviše na očitavanje: e) ako je aparatura za merenje integralni deo mašine, onda:

— promena opterećenja po mernoj aparaturi i sistem osvetljavanja ne treba da utiču na očitavanje,

— centar otiska treba da je u centru vidnog polja.

PROVERAVANJE MAŠINA ZA ISPITIVANJE TVRDOĆE PO ROKVELU B I C , M.Z0.503

Krajnji rok za dostavljanie primedbi: 1. januar 1962.

Predmet standarda

Ovaj standard odnosi se na proveravanje mašina za ispitivanje tvrdoće po Rokvelovoj metodi B i C (u daljem tekstu »mašina«), prema standardu JUS C.A4.003.

Proveravanje mašina koje su u službi treba da se provede posrednim postupkom; neposredni postupak primenjuje se kod novih mašina za osnovno baždarenje od strane proizvođača, ili za baždarenje mašina koje su se pokazale neispravnim pri proveravanju posrednim postupkom.