JUS standardizacija

20 ı aa ” STANDARDIZACIJA,

Tehnika varenja metala | DK 621.791:620.179.15.

Predlog br. 3945 Ispitivanje kvaliteta zavarenih spojeva

RADIOGRAHSKO ISPITIVANJE SUČEONIH SPOJEVA | UNOS opšte odredbe C. 13. 040

Krajnii rok za dostavljanje primedbi: 1. jun 1962.

Ovaj standard baziran je na dokumentu br. 244 Tehničkog komiteta 44 (»Yarenje«), Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO/TC 44): oznaka dokumenta je: ISO/TC 44 (Secretariat 176) 244, maj 1961.

1 Predmet standarda

IL Ovaj standard sadrži opšta objašnjenja tehnike radiografskog ispitivanja zavarenih spojeva kao i smernice za primenu onih postupaka toga ispitivanja koji omogućuju dobijanje najboljih rezultata, a zasnovani su na opšte usvojenoj praksi i osnovnoj teoriji radiografije.

JU U današnjem stanju tehnike radiografskog ispitivanja ne mogu se utvrditi striktna pravila koja bi obuhvatila sve faktore od kojih zavisi rezultat, kao npr. karakteristike rendgenskog. uređaja ili izvora gama-zraka, karakteristike filma i folija, karakteristike i pristupačnost vara itd. Zbog toga su ovde date samo opšte smernice čija primena, uz Jednovremenu primenu dopunskih odredaba sadržanih u standardima koji se odnose na radiografiju pojedinih konkretnih slučajeva zavarenih spojeva (npr. limova, cevi itd.), a takođe uz primenu standarda o indikatorima kvaliteta radiografskih snimaka (JUS C.T3.048), obezbeđuje najpovoljnije uslove za postizanje zadovoljavajućih rezultata.

1.3 Standard sadrži: — klasifikaciju radiografske tehnike, : — opšte odredbe o primeni radiografije i _— tehniku izrade radiografa.

Ž, Klasifikacija radiografske tehnike 2.1 Tehnika radiografskog ispitivanja u ovom standardu podeljena je u sledeće tri klase : — klasa A — Opšta tehnika ispitivanja X-zracima (rendgenskim zracima), — klasa B — Tehnika ispitivanja X-zracima kojom se postiže velika osetljivost i — klasa C — Opšta tehnika ispitivanja gama-zracima. 2) U najviše slučajeva, a naročito kada je u pitanju meki čelik ili niskolegirani čelik, zadovoljava pravilna primena

odredaba datih za klasu A u kojoj se mogu upotrebiti slane folije.

2.3 Klasa B (ispitivanje X-zracima velike osetljivosti) primenjuje se samo u važnim i teškim slučajevima, ili gde je tehnika klase A nedovoljna da otkrije tražene greške. To je skuplja tehnika u kojoj se upotrebliava samo finozrnati film i olovne folije; ona, dakle, zahteva duže vreme ek:ponaže i, pokatkad, upotrebu uređaja sposobnih da daju viši napon od onoga koji se iziskuje za klasu A.

2,4 Što se tiče klase C (ispitivanje gama-zracima) treba naglasiti da je vidljivost defekata dobijenih čak i najboljom tehnikom gama-defektoskopije uopšte manja od one koja se dobija pomoću tehnike klase A. Upotreba gama-zraka treba stoga da se ograniči kolikogod Je moguće na slučajeve gde oblik, debljira, ili nepristUpačrost varova ne dopuštaju primenu X-zraka. U izveštaju o ispitivanju mora biti naglašeno da su primenjeni gama-zraci i treba da budu data sva obaveštenja o izvoru zračenja (vidi tačku 4.92).

-) Opšte odredbe o primeni radiografije

3.1 Zaštita

Izlaganje ma kojeg dela čovečijeg tela X-zracima ili gezma-zrac ma može Ća bude veoma opasno po zdravlje. Stoga Je neophodno da se preduzmu odgovarajuće mere prečostrožrosti svuda gde se upotrebljavaju rendgenski uređaji ili radioaktivni izvori radi zaštite lica koja rukuju uređajima kao i ostalih lica koja se nalaze u blizini, u skladu sa važećim propisima. (3JN2; Priprema površine

Madđa, uopšte uzev, za primenu radiografije nije neophodna naročita primena površine ispitivanih komada, ipak se preporučuje da se pre radiografskog ispitivanja uvek uklone površinske greške. Međutim, u slučajevima kada bi površinske nepravilnosti mogle da izazovu teškoće u otkrivanju unutarnjih grešaka, površinu treba u svakom slučaju Travno izbrusiti.