JUS standardizacija
_aa | __ STANDARDIZACIJA
4.3
4.4 4.41
4.42
: 4.43
4.5 4.51 4.52
4.53
4.54
4.6 4.61
4.62
Pravac zrakova
Snop zrakova mora biti upravljen na sredinu sekcije koja se ispituje i treba da bude upravan na površinu zavara u toj tačci, izuzey pri specijalnom ispitivanju izvesnih grešaka koje se bolje otkrivaju drukčije usmerenim snopom zrakova kao što su npr. greške na površini neke kosine, kada zrake treba upraviti duž te površine.
Sprečavanje neželienih i sekundarnih zračenja
Film treba da bude zaštićen od sekundarnih zrakova pomoću olova dovoljne debljine, najmanje 1,5 mm ili više, smeštenog iza skupine film-folija.
Zbog sekundarnog zračenja koje potiče od samog olova, treba između olova i skupine film-folija umetnuti kalajni lim debljine 1 mm, ili Još bolje i kalajni i bakarni lim, svaki po 1 mm debljine.
Da bi se smanjio efekat internog difuznog zračenja. treba pomoću zaklona ograničiti ozračenu povišinu zavara: na sekciju koja se ispituje.
Rastojanje između izvora zračenia i filma
Rastojanje između filma i lica vara treba da bude što je moguće manje. i
Najmanje rastojanje između izvora zračenja i filma (fin) zavisi od efektivne veličine žižne tačke((d) ili izvora zračenja ı rastojanja (6) između filma i lica vara okrenutog rendgenskoj cevi, ili izvoru gama-zraka.
Rezultujuća geometrijska neoštrina (polusenka) (av) može se izračunati po formuli (vidi sliku):
106 (GI
MI —
„min-D
Ona ne treba da pređe sledeće vrednosti:
za klasu A 0,4 mm: za klasu B 0,2 mm; za klasu C 0,4 mm.
Efektivna veličina žižne tačke (d) je najveća dimenzija projekcije žižne tačke u smeru prave upravne na osu rendgenske cevi, koja prolazi kroz izvor. Da bi se proverila veličina žižne tačke, treba primeniti sledeću metodu:
Olovna ploča sa izbušenom rupom prečnika 0,5 mm stavi se na pola puta između izvora zračenja i filma, upravno na osu snopa zračenja, i izmeri najveća dimenzija zračenja zone na filmu.
Za efektivnu veličinu radioaktivr.og izvora uzmu se podaci iz katalega isporvčioca izotcpa.
Zacrnjenje radiografa
Uslovi eksponaže moraju biti takvi da zacrnjenje radiografa u zdravoj zoni istopljenog metala na površini koja se ispituje, uključujući zastor, bude u granicama:
u klasi A u klası B u klasi C
1,3 do 2,3 (za »filmove sa folijama«) 2.0 do 3,0 2,0 do 3,0
1,7 do 3,0 (za »filmove bez folija«)
Da bi se izbegla preterana zacrnjenja usled zamagljenja koja potiču od starenja filma, razvijanja, ili temperature, treba proveravati od vremena na vreme ovo zacrnjenje usled zamagljenja filma na neeksponiranom uzorku, uzetom iz filmova koji se upotrebljavaju, koji se tretira i razvija pod istim uslovima kao i stvarni radiograf.