JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

5.114

5.122

52123

5.124

Film i izvor zračenja su izvan cevi; dvosiruki zid, jednostruka slika (sl. 4) Izvor zračenja treba da bude smešten tako da se postigne minimum žižnog odstojanja izvora zraka od rilma, koji Je potreban s obzirom na veličinu izvora i debljinu zida koji se ispituje.

Ako je moguće, izvor treba da dodiruje cev da bi zraci prolazili kroz osnovni metal u neposrednoj blizini vara.

Film je smešten na suprotnu površinu cevi tako da naleže na var i to tako da osa snopa zračenja prolazi kroz sredinu · dela vara koji se ispituje. :

Smernice za izbor najpovoljnijeg međusobnog položaja filma ı izvora zračenja

Film u unutrašnjosti cevi, izvor zračenja izvan cevi

Ova tehnika treba da se primeni za velika cilindrična tela kad ograničenja koja se odnose na veličinu površine koja se ispituje (vidi tač. 5.6 ovog standarda) dozvoljavaju upotrebu filma velike dužine, pod uslovom da Žižno rastojanje od filma ostane u razumnim granicama.

Film izvan cevi, izvor zračenja umutar CeViI -

Ako se može primeniti, ovu tehniku treba smatrati najpovoljnijom, pošto se izvor može smestiti u blizini centra, i:i u samom centru i nema ograničenja u pogledu ispitivane površine.

Za veća tela treba upotrebiti uobičajene rendgenske uređaje, a za manja šuplje anodne rer:dgenske cevi, ili izvore gamazraka”). i

Ova tehnika se naročito preporučuje za cevi sa Jako debelim zidovima i malim prečnicima.

Film i izvor zračenja izvan cevi; dvostruki zid, dvostruka slika

Ova tehnika treba da se upotrebi za cevi čiji prečnik nije veći od oko 100 mm pošto bi za cevi većeg prečnika žižno odstojanje izvora zraka od filma bilo suviše veliko.

Treba naglasiti, međutim, da veća debljina zida smanjuje dužinu vara koja može bez greške da se ispiluje.

Film i izvor zračenja izvan cevi; dvostruki zid, jednostruka slika. Ova tehnika će dati najbolje rezultate za cevi koje su nepristupačne iznutra, a prečnik im Je veći od oko 100 mm.

Ova tehnika može da se primeni za cevi sa prečnikom do 900 mm iznad kojeg odstoJanje od izvora do filma postaje suviše veliko.

Opšta primedba

Kadgod Je moguće, naročito kada se upotrebljava veliki deo snopa X-zraka da pokrije površinu koja treba da bude prozračena, preporučijivo je da se cev za X-zrake postavi tako da osa snopa elektrona (unutar rendgenske cevi) bude paralelna sa osom cevi koja se radiografiše. To osigurava najbolju oštrinu slike, čak ı u najudaljenijem delu filma, kao i najujednačenije rasprostiranje intenziteta zračenja.

* Da bi sŠ izb »>gao svaki n>»sporazum, trba niz asilida, aco |> po:r:>bao izbušiti rupu u zidu cevi da bi se unela rendgenska cev, ili izvor zračenja, u cilju primene opisanog metoda, ova m»toda se ng bi mogla smatrati preporučljivijom od tehnike preporučene u tač. 5.113 i 5 114, zbog teškoća na koj» s» mora ražunati pri popravci rupe.