JUS standardizacija
28
S ” STANDARDIZACIJA
83
3.52
5.53
Treba naglasiti da naročiti oblici predmeta koji se ispituju, njihove Gimenzije i pristu pačr.ost zavarerih spojeva iziskuju različito postavljanje rzdiografskog uređaja (ili gzrra Wvora) i filma u odr.osu pa zavareni spoj koji treba da se iSDItuje. i
Kasete
Film ı folije (ako se upotrebe) treba da budu smeštene u kasete.
Mogu se upotrebiti ili krute, ili savitljive (ficksibilne) kasete.
S obzirom na opštu teškoću da se nabave takve krute kasete koje imaju takva zaobljenja da cela dužina filma može da se dovede u tesan dodir sa zavarenim spojem, preimućstvo treba dati savitljivim kasetamrra.
Treba preduzeti odgovarajuće mere da se svuda osigura dobar kontakt između filma i folije.
Smer snopa zraka
Snop zračenja treba da bude upravljen u sredinu dela vara koji se ispituje i da stoji upravno na površinu predmeta u toj tačci (vidi JUS C.T3.040). -
Ovo pravilo se primenjuje izuzev u sledeća dva slučaja:
Kad se primenjuje tehnika dvostrukog zida, dvostruke slike, nagib snopa treba da bude takav da obe slike ne dođu jedna preko druge. Ovaj nagib zavisi od prečnika cevi, debljine zida cevi i od širine vara (širirie zavarenog sloja).
Za tehniku u kojoj snop X-zraka prolazi kroz oba zida, ali daje semo Jednu sliku, izmešizrije izvo1a iz ravni u kojoj leži var treba da bude upravo dovoljno da se izbegne podudaranje slika oba dela vara, a nagib ose sncpa X-zraka mora biti takav da osa prolazi kroz sredinu dela vara koji se ispituje.
Da bi se eliminisala moguća interferencija kada se upotrebljava zaštitni prsten za zavarivanje i da se omogući otkri vanje finih pukotina pri prvom prolazu, preporučuje se da snop bude vpravan ra var i centriran u ravni vara.
Odbrana od neželjenih i sekundarnih zračenja
U pogledu postupka u cilju sprečavanja neželjenih i sekundarnih zračenja vidi propise u tač. 4.4 standarda JUS C.T3.040. Ako se primenjuje tehnika dvostrukog zida, naročito na cevima malog prečnika, moraju se staviti odgovarajući zakloni da se osigura da samo direktni zraci prolaze kroz film.
Rastojanie između izvora zračenja i filma
Rastojanje između izvora zračenja i filma određuje se po sledećim obrascu (vidi JUS C.T3.040, tač. 4.53 i 4.54):
b(d—u) O OU u
U ovom obrascu je: Join — najmanje odstojanje izvora zračenja od filma, b — rastojanje između filma i lica vara okrenutog izvoru zračenja, đ — efektivna veličina žižne tačke, u — dozvoljena geometrijska neoštrina.
Ako se primenjuje tehnika prema tač. 5.111 ili 5.112 ovog standarda, minimalno odstojanje izvora zraka od filma izračunava se direktno iz gornjeg obrasca.
Ako se primenjuje tehnika prema tač. 5.113 ovog standarda, treba kao rastojanje (5) u obrascu staviti spoljni prečnik cevi (D), umesto debljine zida. U tom slučaju obrazac dobija oblik:
du . D=k.D
Unin-—
du pri čemu Je kk = i u
U sledećoj tabeli date su vrednosti koeficijenta (&) za razne veličine (d) žižne tačke i za najveće dozvoljene neoštrine u = 0,4 mm (važi za klase A i C), odnosno # = 0,2 mm (važi za klasu B).
Klase AI C Klasa B u= 0,4 mm u= 0,2 mm | d,mm, 2 3 4 5 6 2 3 4 bi) 6 k 6 8,5 11 13,5 16 11 16 21 26 31
| | |