JUS standardizacija
SA ZASEDANJA O MEĐUNARODNOJ STANDARDIZACIJI VOĆA I POVRĆA
Za vreme od 12. do 16. II 1962. god. održan je u Ženevi XIII sastanak Radne grupe za lakokvarljive poljoprivredne proizvode, Evropske ekonomske komisije (ECE), na kome su učestvovale delegacije 19 zemalja. S obzirom na činjenicu da su prošle godine ozvaničeni i stupili na snagu prvi evropski standardi, osetno je porastao interes za rad ove Radne grupe, što se pokazalo i povećanim brojem učesnika.
Učestvovali su predstavnici sledećih zemalja: Belgije, Bugarske, Čehoslovačke, Savezne republike Nemačke, Finske, Francuske, Mađarske, Irske, Izraela, Italije, Holandije, Poljske, Rumunije, Španije, Švajcarske, Turske, SSSR-a, Velike Britanije i Jugoslavije. Osim toga, učestvovali su delegati Organizacije za evropsku ekonomsku saradnju, Organizacije za evropsko zajedničko tržište, Međunarodne unije proizvođača voćnih sokova ı Međunarodne organizacije za hladnjače ı frigorifikaciju.
Na XIII zasedanju Radne grupe Jugoslavija je bila zastupljena sa tri delegata (inž. Vladimir Martinović, viši savetnik Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, Nada Matić, viši referent Savezne spoljnotrgovinske komore i inž. Ratomir Stefanović, savetnik Savezne industrijske komore).
_ Posle ponovnog izbora predsednika Granžana (Švajcarska) i dva potpredsednika — S. Stampacha (Čehoslovačka) i A. Lottsa (Francuska) — prešlo se na stručni deo zasedanja.
1) Prihvatanje evropskih standarda od vlada zemalja članica — Delegati većine prisutnih zemalja izvestili su da su vlade njihovih zemalja prihvatile evropske standarde podnete u toku ranijih zasedanja i konačno odobrene na prošlom zasedanju. Ni jedna zemlja nije odbila primenu prihvatanja standarda, osim što je Bugarska isključila primenu standarda za paradajz, Francuska — primenu standarda za crni luk, dok je Engleska, koja nema obavezne standarde, izjavila da je preporučila svojim izvoznicima primenu donetih standarda. Naša delegacija je prihvatila sve donete standarde.
2) Napredak u standardizaciji životnih namirnica kod zemalja učesnica — U okviru ove tačke diskutovalo se o informaciji primljenoj od Evropskog zajedničkog tržišta, da će zemlje članice ove grupacije od 1. VII 1962. primenjivati sve standarde koji su do sada ozvaničeni od strane Radne grupe. Osim toga, Evropsko zajedničko tržište Je obavestilo da od 1. VII o.g. želi da primenjuje eviopske standarde ı za artičoku, jagode, grožđe i agrume, za koje se predlozi standarda nalaze na dnevnom redu ovog zasedanja. U vezi s tim, Radna grupa je zamoljena da forsira definitivno prihvatanje ovih standarda kako bi oni mogli biti primenjivani od 1. VII 1962. god.
Međutim, Evropsko zajedničko tržište postavilo Je zahtev da se po mogućstvu do 1. VII t. g.
donesu standardi takođe ı za mrkvu, grašak, pasulj, spanać ı vitlof-salatu (koja se kod nas ne gaji). Za ove proizvode nisu do sada bili izrađeni ni osnovni predlozi, izuzev za mrkvu, za koju postoje stare pieporuke.
3) Rad potkomiteta broj 3 (ISO/TC 34) za voće i povrće — Delegat Poljske, koja drži Sekretarijat toga Potkomiteta, izjavio Je da su do sada održana dva sastanka toga Potkomiteta — Jedan u Varšavi ı drugi u Brislu. Na ovim sastancima doneti su predlozi o metodama isp;tivanja svežeg voća i povrća, kao ı uzimanje uzoraka. Isto tako prikuplja se materijal za utvrđivanje Jedinstvene terminologije.
4) Jagode — Na osnovu prvobitnog predloga donet Je definitivan evropski standard u kojem je predviđeni najmanji prečnik plodova nešto povišen, na šta Je italijanska delegacija stavila rezervu. Standardi
se odnose samo na baštenske Jagode. Naša delegacija Je prihvatila propise, pošto uglavnom odgovaraju našim nacionalnim standardima.
5) Borovnice — Na osnovu primedaba sa prethodnih zasedanja, Poljska ı Finska, kao izvestioci po ovom standardu, izradile su novi predlog, koji Je poslužio kao baza za diskusiju. |
Međutim, po ovom pitanju nije postignuta saglasnost, već su propisi prihvaćeni za sada samo kao privremena preporuka, s tim da se odnose na šumske, a ne na borovnice u kulturi.
Naša delegacija je dala podršku predloženom predlogu, s obzirom da odgovara jugoslovenskom standardu.
6) Stono grožđe — Na osnovu ranije izrađenog predloga ı izvršenih ogleda, sačinjen je predlog standarda za stono grožđe sa povećanjem tolerancija za kvalitet ekstra i I ı dodatkom jednog člana, koji se odnosi na minimalnu krupnoću grozdova u pojedinim kvalitetima. Kao dodatak ovome predlogu date su liste sorti koje se izvoze iz pojedinih zainteresovanih zemalja, među njima i sorte grožđa iz Jugoslavije.