JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA ; | 13
Tek pošto se izvrše ovi pripremni radovi nameštanja mašine na njeno mesto, može se pristupiti proveravanju pravosti yođica (ili pravostikretanja nosača-alata). Valja primetitida se ova operacija proveravanja teško može odvojitiod samog
postupka nameštanja mašine na njeno mesto, a naročito kada se radi o stolovima strugova velikih dimenzija. Zbog toga se često, uporedno sa napredovanjem proveravanja vođica, upotrebljavaju dizalice, raspoređene duž stola, radi mestimičnih popravki.
Kada je u pitanju glodalica, treba sto mašine što tačnije postaviti u horizontalni položaj. Ova operacija jednostvno ima za cilj da olakša sledeće operacije proveravanja.
Uopšte uzev, treba se pridržavati uputstava proizvođača i to kako u pogledu pravilnog nameštanja mašine na njeno mesto, tako i u pogledu izrade pogodnih temelja koji su u nekim slučajevima neophodni.
Tolerancije
Tolerancije mera dobivenih prilikom ispitivania mašina alatki
Tolerancije, koje ograničavaju odstupanja koja ne smeju da budu prekoračena, odnose se na dimenzije, oblike, položaje i pomeranja koja su od bitnog značaja za radnu tačnost mašine i za učvršćenje alata i važnih sastavnih delova i pribora. Postoje, takođe, tolerancije koje važe isključivo za obradu uzoraka.
Jedinice mere, oblasti merenja
Pri ustanovijavanju tolerancija potrebno je da se naznači:
a) jedinica koja će biti upotrebljena,
b) polazna osnova i vrednost tolerancije, kao i položaj te tolerancije u odnosu na polaznu osnovu,
c) oblast na koju se proteže merenje.
Tolerancija i oblast na koju se proteže proveravanje treba da budu izraženi u istom Jediničnom sistemu. Tolerancije, a naročito tolerancije dimenzija, treba navestijedino onda kada se ne mogu odrediti prostim pozivanjem na standarde
sastavnih delova mašina. One koje se odnose na uglove treba, izraziti u uglovnim jedinicama (stepen, minut, sekund, obrt = 360"), ili pomoću tangensa uglova (mikroni ili milimetri na metar).
Kada se raspolaže tolerancijom za određenu oblast, onda za drugu sličnu oblast tolerancije treba odrediti pomoću pravila proporcionalnosti. Za oblasti, očigledno različite od polazne oblasti, pravilo proporcionalnosti se ne može pri-
meniti: tolerancije treba da budu šire za manje oblasti, a za velike oblasti treba da budu uže od onih koje bi se dobile primenom. ovog pravila.
Pravila koja važe za tolerancije
Tolerancije obuhvataju i greške koje su nerazdvojivo vezane za merne instrumente i za upotrebljene metode proveravanja.
Greške prilikom merenja, prema tome, treba da se nalaze u granicama garantovanih tolerancija (vidi tač. 3.2). Primer:
"Tolerancija izbočenosti „ao. a. de od du. dd dad o odd. a dddu dvo d0uuvo. 0 02. .2 3 mikrona Netačnost instrumenata gde se uračunava i netačnost merenja „.............iiii i... : Y mikrona Maksimalna dozvoljena razlika u pokazivanju instrumenata u toku merenja ..............: (X—Y) mikrona
Zanemaruju se greške etalona (uporednih merki, uporednih kolutova) kao i netačnost uporednih merenja izvršenih u metrološkoj sali. Isto tako, ne uzima se u obzir uticaj netačnosti oblika mašinskih delova upotrebljenih kao polazne površine, uključujući tu i površine pokrivene dodirnim pipcima i nosećim površinama mernih instrumenata.
Stvarno odstupanje je aritmetička sredina više izvršenih merenja, pri čemu se zanemaruju napred navedeni uzroci grešaka.
Za polazne osnove tolerancija uzimaju se linije ili površine određene na mašini alatki (npr. linija šiljaka struga, vreteno bušilice, vođica rendisaljke, itd.). Smer tolerancija se određuje prema odredbama člana 5.24).