JUS standardizacija

GODIŠNJE ZASEDANJE SAVETA ISO

XVI zasedanje Saveta Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) održano je od 11. do 14. jula 1962. u Ženevi, pod rukovodstvom g. A. Vjatkina, novog predsednika ISO, koji je prošle godine izabran za trogodišnji period 1962—64. Na zasedanju je učestvovalo 26 delegata iz 14 zemalja, koje su izabrane u ovaj rukovodeći organ ISO, i to: Austrije, Francuske, Nemačke, Indije, Ttalije, Novog Zelanda, Norveške, Poljske, Švajcarske, Čehoslovačke, Velike Britanije, SAD, SSSR i Jugoslavije. Učestvovali su, takođe, potpredsednik g. Jean Birlć, generalni direkior AFNOR-a, blagajnik g. Jean de Saugy i generalni sekretar g. Henry St. Leger, sa svojim pomoćnicima i drugim saradnicima iz Generalnog sekretarijata ISO.

U svojoj uvodnoj reči predsednik Vjatkin je konstatovao, da aktivnost ISO i njen uticaj u svetu rastu iz godine u godinu. Nova polja rada u nauci, tehnici i privredi traže pomoć standardizacije. S druge strane, naučna 1 industrijska otkrića ı napredak postavljaju nove probleme pred ISO.

Predsednik Vjatkin je podvukao potrebu pružanja pomoći u oblasti standardizacije zemljama koje su nedavno stekle nezavisnost.

Nadalje, on smatra da ISO mora da ulaže napore u cilju uspostavljanja tešnjih veza sa drugim međunarodnim organizacijama, a naročito takvim u kojima su učlanjene vlade zemalja. U vezi s tim on navodi svoj referat koji Je proletos održao na XVII zasedanju Evropske ekonomske komisije (ECE), na osnovu kog je ta Komisija usvojila rezoluciju o standardizaciji.

Predsednik Vjatkin održao Je ı referat o međunarodnoj standardizaciji u Komitetu za nevladine međunarodne organizacije Ekonomsko-socijalnog saveta Organizacije ujedinjenih nacija. On je takođe zatražio, da na konferenciji Ujedinjenih nacija o. primeni nauke i tehnike u korist nerazvijenih zemalja u februaru 1969. održi referat o standardizaciji u službi progresa u oblastima tehnike, nauke ı privrede smatrajući to kao važan doprinos za razvoj standardizacije.

On se ukratko osvrnuo na posete koje je učinio organizacijama za standardizaciju nekih zemalja upoznavši se tom prilikom sa njihovom snagom i efikasnošću uloženih napora. Takođe je izjavio da smatra, da prestiž ISO zavisi od korišćenja i praktične primene preporuka ISO kroz nacionalne standarde zemalja. Neke zemlje možda imaju potrebu da im se u tom pogledu pruži pomoć. ,

Potom je usvojen predloženi dnevni red od 19 tačaka.

Saslušan je usmeni komentar uz pismeni izveštaj generalnoz sekretara. Pored šematskog prikaza organizacije Generalnog sekretarijata ovaj izveštaj između ostalog sadrži ı šemu komplikovanog ali sistematskog postupka, kroz koji svaki predlog prolazi, da bi bio usvojen za preporuku ISO i potom odštampan.

· Generalni sekretar Je obavestio Savet da je grupa stažera standardizacije, na traženje Francuskog udruženja za standardizaciju (AFNOR), posetila Gen. sekretarijat ISO. Tom prilikom održana je sa stažerima konferencija, na kojoj su stažeri upoznati sa opštim aspektima međunarodne standardizacije.

Ujedno je Savet obavešten da su Generalni sekretar i njescova dva pomoćnika, u interesu Dpopularisanja standardizacije, govorili o aktivnosti ISO na švajcarskom radiju oko 25 minuta.

Po izveštaju Komiteta za razvoj (DE VCO) dao je usmeni komentar predsednik tog Komiteta g. Jean Birlć, potpredsednik ISO.

Posle iscrpne diskusije Savet je, između ostalih, doneo rezoluciju o pripremama za učešće na konferenciji OUN o primeni nauke i tehnike u korist nerazvijenih oblasti i o potrebi da nacionalne organizacije za standardizaciju svoje materijale o značaju uloge standardizacije u privrednom napretku zemalja u razvoju podnesu delegaciji svoje zemlje. Savet je takođe odlučio, da se imenuju oficiri za vezu i sa ekonomskim komisijama UN za Latinsku Ameriku (ECLA) i Afrikom (ECA).

Data.je sugestija da se izradi brošura o ISO, njegovim metodama rada i dosadašnjim dostignućima, da se razmotri potreba organizovanja kongresa o standardizaciji za zemlje izvesnih oblasti, zatim organizovanja staža za inženjere standardizacije, itd.

Šef američke delegacije g. R. Gay, u svojstvu oficira za vezu sa OUN, dao je kraći prikaz situacije u pogledu standardizacije u zemljama Latinske Amerike, kao i neke podatke o Panameričkom komitetu za standardizaciju (PASC). ·

Šef britanske delegacije g. Binney je istakao, da razvoj zemalja u raznim oblastima raste takvim tempom da sa gledišta standardizacije izaziva zabrinutost, ukoliko se ne budu preduzele mere u cilju koordinacije nacionalnih aktivnosti. Predsednik Vjatkin se složio da treba pozvati zemlje u razvoju da prihvate rezultate rada ISO, tj. preporuke ISO, jer prema rečima g. Binneya delo ISO jeste i treka da ostane univerzalno.